ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ

Τόπος διαλόγου για τις αγωνίες και την έκφραση της κοινωνίας
 
ΦόρουμΦόρουμ  Πόρταλ*Πόρταλ*  ΕικονοθήκηΕικονοθήκη  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
Παρόμοια θέματα
1-1-4 ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
ΜΕΤΡΗΤΗΣ HITS

Study English
ΜΕΤΡΗΤΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΩΝ
ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ - ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΟ

Πηγή: Λογισμικό "Σήμερα"

WOWZIO

 

 ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!

Πήγαινε κάτω 
+4
Perkos G
Σωτηρόπουλος Σπύρος
makfor
Giannis Angelou
8 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 9 ... 14, 15, 16
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
DimKaramitsas





ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 16 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 16 EmptyΠεμ Οκτ 01, 2009 12:08 pm

"Λέω να ακολουθήσω και εγώ το παράδειγμα του Πέρκου και της Πούπας ..."
Δηλαδή πως εξέλαβες το αίτημά μου να μην έχουμε διαξιφισμούς; ως τι το εξέλαβες ;
Το έγραψα επειδή γνωριζόμαστε οι περισσότεροι αρκετά καλά μεταξύ μας και για να μην φτάνουμε σε εντάσεις που καταστρέφουν τις σχέσεις.
Αλλωστε πήρα και θέση επι της ουσίας.
Δεν το καταλαβαίνω και νοιώθω ιδιαίτερα άσχημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 16 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 16 EmptyΠεμ Οκτ 01, 2009 1:38 pm

Επειδή δέν μου αρέσει να αφήνω πίσω μου ασάφειες, και πολύ περισσότερο δέν μου αρέσει να αφήνω πίσω μου έναν Δημήτρη απορούντα (που ξέρει πολύ καλά και τί λέει και τί πιστεύει), εξηγούμαι γρήγορα :

Βεβαίως Δημήτρη μου τοποθετήθηκες επι της ουσίας, που προέκυψε απο την ανάρτηση του άρθρου του antinews, και που δέν ήταν άλλη απο το να δημιουργήσει υπόνοιες για την αριστερή καθαρότητα του ΠΑ.ΣΟ.Κ., ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ που οι κάλπες (καλώς ή κακώς) αναδεικνύουν ΜΟΝΟ το δίλημμα ΠΑ.ΣΟ.Κ. ή Ν.Δημοκρατία!

Ομως, προιούσης της συζήτησης μεταξύ εμού και του Γιάννη Κεχ., αναδείχθηκαν και άλλα θέματα που δέν έχουν σχέση με την αναγκαιότητα της ψήφισης του ΠΑ.ΣΟ.Κ., αλλά με το πώς αντιλαμβανόμαστε (εμείς που συμμετέχουμε στο φόρουμ) τις διάφορες πολιτικές.

Δηλαδή θεωρώ άκρως σημαντική και πολιτική την συζήτηση για την παντελή έλλειψη της ελληνικής παραγωγικότητας!

Και επίσης άκρως σημαντική θεωρώ και την συζήτηση πώς βλέπουμε (εμείς οι απλοί άνθρωποι) το κλείσιμο του εθνικού ελλείμματος.

Δέν μπορώ να παραγνωρίσω το γεγονός ότι δέν μπορώ να δεχτώ την άποψη ότι δέν είμαστε ίδιοι με τους «παραγωγικούς» Ισπανούς, και άρα δέν μπορούμε να παραγνωρίσουμε τα δικά μας αυξητικά ελλείμματα (όπως αυτοί).

Γιατί ισχυρίζομαι ότι ένας σημαντικός δρόμος (όχο ο μόνος) για να αρχίσουν να κλείνουν τα δημοσιονομικά προβλήματα είναι και η χρησιμοποίηση των δανείων που παίρνεις ώς χώρα για την τόνωση της πεθαμένης ελληνικής παραγωγής, ή άν θέλεις της δημιουργίας της εκ του μηδενός.

Κατάλαβα, μέσα απο τις ατάκες του Γιάννη, ότι δέν δέχεται πώς πρέπει να αγνοήσουμε το έλλειμμα.

Του έφερα λοιπόν το παράδειγμα της Ισπανίας για να του αποδείξω ότι υπάρχουν και άλλες χώρες που αγνοούν τα ελλείματά τους, για να εισπράξω την απάντηση ότι αυτές είναι παραγωγικές και όχι αντιπαραγωγικές σάν εμάς. Μά άν δέν χρησιμοποιήσεις τα δάνεια (που αυξάνουν το έλλειμα) σε επενδύσεις που θα δημιουργήσουν εθνική παραγωγή και άρα επιπλέον κονδύλια με θετικό πρόσημο, πώς στο καλό θα κλείσεις το έλλειμα ?

Μπορεί αυτή η αναπτυγμένη εν συντομία θέση μου νάναι και λανθασμένη!!!! Ασφαλώς και μπορεί!!!

Και εδώ έρχεται ο ρόλος του κοινωνικού διαλόγου για να αναπτύξει τις θέσεις, να τις συμπληρώσει και να τις διορθώσει με την συμμετοχή των υπολοίπων με επιχειρήματα.

Βεβαίως γνωρίζω (επειδή δέν διαβάζω επιπόλαια) τις δικές σου αναπτυγμένες σε κείμενα θέσεις για την ελληνική παραγωγή, αλλά σε διαβεβαιώ, απο πείρα ζωής, ότι δέν υπάρχει περίπτωση να γίνουν κατανοητές και αντιληπτές άν δέν μπούν στην βάσανο ενός διαλόγου.

Εκεί λοιπόν που προκύπτουν τυχαία θέματα τέτοια, θεωρώ ότι πρέπει να γίνονται και αντικείμενο διαλόγου, στον οποίον και θέλω την συμμετοχή μου, τόσο για να διορθώσω τις δικές μου άστοχες θέσεις όσο και για να συμβάλλω στην δημιουργία καινούριων και ολοκληρωμένων προτάσεων.

Ετσι βλέπω την συμμετοχή μου σε ένα κοινωνικό διάλογο, μέσα απο θέσεις και αντιπαραθέσεις, έστω και άν δημιουργηθούν παρεξηγήσεις.
Εξάλου οι παρεξηγήσεις λύνονται, εφόσον υπάρχει καλοπιστία, και εκ προοιμίου υποθέτω ότι καλοπιστία υπάρχει απο όλους.
Οι διαξιφισμοί λοιπόν δέν είναι κακοί, ούτε και χαλάνε τις προσωπικές σχέσεις, αρκεί να μήν παραμείνουν στο επίπεδο των επικοινωνιακών διαξιφισμών αλλά να παράγουν θέσεις.

Μπαίνοντας λοιπόν ώς σφήνα μεταξύ εμού και του Γιάννη Κεχ. και προτρέποντάς μας να σταματήσουμε τους διαξιφισμούς, έθεσες τέρμα και σε κάθε περαιτέρω συζήτηση. Ηρθε και ο Πέρκος με τις καλοπροαίρετες παραινέσεις του για ηρεμία και μου έκοψε κάθε διάθεση για ουσιαστική απάντηση στα γραφόμενα του Γιάννη περί έλλειψης παραγωγής.
Μήπως τώρα έγινα κατανοητή ?????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas





ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 16 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 16 EmptyΠεμ Οκτ 01, 2009 2:29 pm

Γιατί δεν προκαλείς ή δεν προκαλούμε μια συζήτηση με θέμα : Παραγωγική Οικονομία ;
Δηλ. να τεθεί ευθέως : "Σύντροφοι ζητώ να συζητήσουμε το θέμα της παραγωγικής οικονομίας"
Το κάνω λοιπόν εγώ, εδώ και τώρα (Αντρέας) και το ζητώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 16 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 16 EmptyΠεμ Οκτ 01, 2009 3:05 pm

Καλησπερα
Εγω παντως θα απουσιασω για λιγο την Κυριακη το πρωι για να ψηφισω με κρυα καρδια και μετα θα ειμαι ξανα εδω αφου θα δουλευω!!!!!
Δεν υπαρχει απο μερους μου καμια κοντρα γιατι και προβλημα να υπαρχει με τα γραφομενα τα λυνω με ενα τηλεφωνο και ενα χαμογελο!!!!
Και κατι τελευταιο στα ανωτερω..
Να δανειστει το κρατος για επενδυσεις με χιλια!!!!!
Να δανειστει ομως οχι οπως συμβαινει μεχρι σημερα δηλ. να τρωει και να στελνει τον λογαριασμο στον <ξενοδοχο> τον λαο, ε τοτε να πανε να γ@@@@@@@ ομαδικα
Και επειδη το 1974 ημουν κοντα στο μηδεν με εξωτερικο χρεος να μου πουν πως εφτασαν μεχρι εδω οσοι με κυβερνησαν και οχι να μου παρουσιαζουν δημιουργικες λογιστικες !!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 16 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 16 EmptyΠαρ Οκτ 02, 2009 10:14 am

Ενα-ένα τα θέματα παιδιά, γιατί επειδή είμαι άνθρωπος και όχι μηχανή πιθανότατα και να μήν τα προλάβω.....

1. Για τον Δημήτρη :

Η συζήτηση για ένα θέμα δέν προαναγγέλεται, αλλά όταν προκύπτει μέσα απο την διεξαγωγή ενός διαλόγου τότε αρπάζεις το θεματάκι απο τα μαλλιά και του αλλάζεις τον αδόξαστο συζητώντας το προοδευτικά. Είδα την θεματική που άνοιξες, αλλά με τον τρόπο που την άνοιξες βάζω στοίχημα ότι κανείς δέν πρόκειται να γράψει τίποτα, μηδε εμού εξαιρουμένης....... Δέν έχω τον τρόπο ή την ικανότητα άν θέλεις να βουτήξω ένα θέμα που με ενδιαφέρει και να αρχίσω την διάλεξη, ωσάν καθηγήτρια. Εχω δέ την αίσθηση ότι ελάχιστοι εδώ μέσα έχουν αυτή την ικανότητα. Αντίθετα θεωρώ ότι όλοι έχουμε την δυνατότητα και την ικανότητα να συμμετέχουμε θέτοντας ερωτήματα και επι μέρους τοποθετήσεις, όταν προκύπτουν κατα την διάρκεια μιας οποιασδήποτε συζήτησης. Π.χ. προέκυψε το θέμα (απο τον Γιάννη) ότι δέν μπορούμε να αγνοήσουμε το δημοσιονομικό έλλειμα γιατί δέν είμαστε Ισπανία. Βεβαίως αυτό δέν είναι θέμα που απασχόλησε μόνο τον Γιάννη αλλά είναι θέμα που προπαγανδίζουν ανοικτά όλα τα βλακοκάναλα. Εχω την αντίθετη αποψη (λανθασμένα ή όχι) και προσπάθησα να ανατρέψω αυτό το επικίνδυνο κατ΄εμέ θεώρημα. Αυτό σημαίνει συζητώ διαλεκτικά και στην εξέλιξή του ένα θέμα! Ειλικρινά δέν δύναμαι να δώσω διάλεξη ούτε και μπορώ να γράψω κατα τον τρόπο που αναπτύσσεις εσύ την φιλοσοφία σου.

2. Για τον Γιάννη :

Και μόνο η παραδοχή σου ότι συμφωνείς να δανειστούμε ξανά για να ρίξουμε τα δανεικά στην πραγματική ελληνική παραγωγικότητα για μένα είναι αρκετό. Αρα δέν έχουμε κανένα πρόβλημα να «αγνοήσουμε» το έλλειμα, αρκεί βεβαίως η αγνόηση αυτή να είναι παραγωγική. Τα ίδια λοιπόν θα πρέπει να πούμε στην Κομισιον με αυτά που λένε οι Ισπανοί και προσφάτως ο Σαρκοζύ (ναί, καλά διαβάσατε), ο οποίος δήλωσε δημόσια ότι δέν τον ενδιαφέρει πόσο είναι το Γαλλικό δημοσιονομικό έλλειμα και προτίθεται να το αυξήσει και άλλο, γιατί τον ενδιαφέρει να αναπτύξει την γαλλική παραγωγικότητα και όχι να κλείσει τα ελλείματα. (Τάκουσες κατοικε των Παρισίων ή κώφευσες και εξακολουθείς να ασχολείσαι με το μουσείο της Θήρας, λές και θα λυθούν όλα τα προβλήματα του κόσμου με την λειτουργία του???????????????)

3. Πρός άπαντες :

Με πήρε τηλέφωνο κάποιο "πουλάκι" χθές και μου είπε ότι ο τρόπος που γράφω φανερώνει θυμό, και έτσι τα γραφόμενά μου ερμηνεύονται σάν προσωπικές αιχμές πρός τους υπολοίπους. Απαντώ με το χέρι στην καρδιά ότι δέν έχω θυμό για κανέναν και άν τα γραφόμενά μου αποπνέουν τέτοιες εντυπώσεις τότε σηκώνω τα χέρια ψηλά.......Αυτή είμαι και έτσι γράφω, και όσο και να προσπαθήσω δέν μπορώ να αλλάξω τον χαρακτήρα γραφής μου. Ο Γιάννης και εγώ δέν έχουμε κανένα πρόβλημα μεταξύ μας και δέν παρεξηγούμαστε με τίποτα. Στίς μεταξύ μας δε συζητήσεις το γέλιο που ρίχνουμε είναι πολύ μεγάλο, όταν εκείνος με ονομάζει πρασινορουφιάνα και εγώ τον στέλνω εν ψυχρώ στον διάολο. Ξέρει και ξέρω ότι συμφωνούμε διαφωνόντας και ότι συζητώντας μέσα απο διαξιφισμούς καταλήγουμε σε κοινές θέσεις και τοποθετήσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 16 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 16 EmptyΠαρ Οκτ 02, 2009 10:17 am

Επειδή αυτή η θεματική μάλλον έχει φτάσει στο τέλος της και τα συμπεράσματα απο τις επικείμενες εκλογές, κατα την γνώμη μου, θα πρέπει να συζητηθούν σε μιά καινούρια, λέω να την αποχαιρετήσω με τον δικό μου τρόπο :

Δέν πρέπει η καρδιά μας στην κάλπη να είναι κρύα ή ζεστή, πρέπει να είναι απολύτως λογική, τουλάχιστον η δική μου έτσι είναι.
Εξέθεσα ποιό πάνω γιατί θεωρώ ότι η ψήφος στο ΠΑ.ΣΟ.Κ. είναι μονόδρομος και αυτή η πεποίθηση προκύπτει κάτω απο απολύτως λογικές σκέψεις.
Το δίλημμα που έχουμε μπροστά μας (κακώς, κάκκιστα θάλεγα) είναι Ν.Δημοκρατία ή ΠΑ.ΣΟ.Κ.! Και σε αυτό το δίλημμα καλούμαστε να πάρουμε θέση.

Θα μπορούσε κάποιος να ισχυριστεί (όπως π.χ. το ΚΚΕ) ότι υπάρχει και άλλος δρόμος. Ομως το ΚΚΕ ΔΕΝ ΧΑΡΑΖΕΙ ΔΡΟΜΟ ΕΞΟΥΣΙΑΣ παρά μόνο νεφελώδικης αντίδρασης που δέν αναδεικνύει κανέναν λαό νικητή, ότι και άν λέει. Επαναλαμβάνω, το τί θα κάνει το ΠΑ.ΣΟ.Κ. είναι μιά ερώτηση που επιδέχεται διττή απάντηση και που μόνο η κυβερνητική του πρακτική θα καθορίσει την μία και μοναδική.

Εμπρός λοιπόν να διώξουμε την Ν.Δημοκρατία πρώτον, και δεύτερον εμπρός να βάλουμε τις πολιτικές της δεξιάς και του νεοφιλελευθερισμού για πάντα στο χρονοντούλαπο της ιστορίας. Το δεύτερο είναι ποιό δύσκολο και επιδέχεται πολλές ερμηνείες αλλά απο δύσκολα γνωρίζουμε, τάχουμε ξανασυναντήσει και δέν "κολώσαμε" στο παρελθόν.

Καλή ψήφο στο ΠΑ.ΣΟ.Κ., και καλύτερη και μεγαλύτερη δύναμη για το μετά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 16 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 16 EmptyΠαρ Οκτ 02, 2009 5:31 pm

Λοιπον Αγαπητοι Φιλοι
Καλο Σ/Κ σε ΟΛΟΥΣ
Γεροι να ειμαστε να τα ξαναπουμε απο Δευτερα!!!!
Καλη ψηφο σε ΟΛΟΥΣ
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ Α. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ και απο Δευτερα ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ !!!

Αυτη η ενοτητα κλεινει με μια ευχη
ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 16 από 16Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 9 ... 14, 15, 16
 Παρόμοια θέματα
-
» ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΗΣ 4ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2009
» To παιχνιδάκι "μαδάω, μαδάω την μαργαρίτα" ή αλλοιώς βλέπω δέν βλέπω εκλογές, το ξέρετε ?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ-
Μετάβαση σε: