ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ

Τόπος διαλόγου για τις αγωνίες και την έκφραση της κοινωνίας
 
ΦόρουμΦόρουμ  Πόρταλ*Πόρταλ*  ΕικονοθήκηΕικονοθήκη  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
Παρόμοια θέματα
1-1-4 ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
ΜΕΤΡΗΤΗΣ HITS

Study English
ΜΕΤΡΗΤΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΩΝ
ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ - ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΟ

Πηγή: Λογισμικό "Σήμερα"

WOWZIO

 

 Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου...

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Giannis Angelou

Giannis Angelou



Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου...   Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... EmptyΠεμ Ιουν 18, 2009 7:28 am

Πριν, μόλις, μια μέρα, δολοφονήθηκε ένας αστυνομικός που φρουρούσε βασικό μάρτυρα κατηγορίας στην υπόθεση της τρομοκρατίας. Και αυτό δεν ήταν, παρά το κερασάκι σε μια τούρτα, που βρίθει καθημερινών δολοφονιών. Να απαριθμήσω κάποιους από αυτούς;
Καθημερινά δολοφονείται η καθημερινότητά μας, δολοφονείται η διάθεση για προσφορά, δολοφονείται η αγνότητα των προθέσεων, δολοφονείται η ιδεολογία, δολοφονείται το φρόνημα, δολοφονείται το ηθικό, δολοφονείται η ίδια η ζωή μας...
Και ξαφνικά, όλοι, έγιναν τιμητές των πάντων, πρωτοστατούντων των ταγών της δημοσιογραφίας. Οι οποίοι, για μια ακόμη φορά, στρέφουν τα βέλη του ενδιαφέροντος εκεί που επιθυμούν, θέλοντας να λησμονήσει η κοινωνία τα μείζονα και να ασχοληθεί με κάποιες λεπτομέρειες. Κι έρχεται και το Life style να μας υπενθυμίσει πως είμαστε ενεργούμενα ενός συστήματος παραγωγής άχρηστων αναγκών.
Έκλεισε το forum διαλόγου του ΠΑΣΟΚ, όμως, δημιουργήθηκε ένα άλλο! Και ίσως, να μην πρέπει να κλάψουμε ό,τι έφυγε, να κρατήσουμε ό,τι μας άφησε, να οικοδομήσουμε πάνω στη φιλοσοφία ενός υγιούς, γόνιμου διαλόγου και να πάμε παρακάτω. Γιατί, τελικά, οι γραμμές των κομμάτων ίσως να μην μπορούν να αντέξουν έναν ανοιχτό διάλογο διαφωνιών και εκρήξεων.
Εδώ κλείνω με ένα τραγούδι προς όλους. Κρατήστε από αυτό τους στίχους:
«Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»


https://www.youtube.com/watch?v=eba0w4daAEg
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kolliasthess





Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου...   Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... EmptyΠεμ Ιουν 18, 2009 9:06 am

Δεν διαφωνώ μαζί σου, αλλά τα λόγια μόνο αν γίνουν πράξη έχουν αξία. Διαφορετικά είναι λόγια να λέμε. Τα θέματα είναι πολλά και μεγάλα. Κατά την άποψή μου καλό είναι κάποιοι υποψιασμένοι Πολίτες να αρχίσουν να οργανώνται σε θεματικές που πιστεύουν ότι θα προσφέρουν και να περάσουν στην Δράση για να υπάρχουν και αποτελέσματα ώστε << να πάρουν τα όνειρα εκδήκιση >>
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου...   Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... EmptyΠεμ Ιουν 18, 2009 4:48 pm

Καλά έκανε το ΠΑΣΟΚ και δολοφόνησε τον διάλογο ...
Serial killer


Το νέο κόμμα λέγεται "Αριστερά του Κ.τ.Μ."
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kolliasthess





Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου...   Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... EmptyΠεμ Ιουν 18, 2009 5:49 pm

Το ΠΑΣΟΚ και όλα τα κόμματα εξουσίας θέλουν προσχηματικό διάλογο και κάνουν τάχα διάλογο και όταν κάνουν την δουλειά τους και πάρουν ότι έχουν να πάρπουν τον ρίχνουν στα σκουπίδια. Άλλωστε σε κόμματα που ο νεποτισμός κυριαρχεί τι νομίζετε ότι τους ενδιαφέρουν τα προβλήματα του Λαού.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου...   Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... EmptyΠεμ Ιουν 18, 2009 8:36 pm

Πέρα από τις γραφειοκρατίες όλων των κομμάτων (και δεν εξαιρώ κανένα), πέρα από αυτές τις όμορφες στρογγυλές σφραγίδες της άποψης, υπάρχουν οι άνθρωποι. Αυτοί που τους αποκαλούν "κοινωνική βάση".
Εκεί είναι το πεδίο αναφοράς.
Μόνο ένα κόμμα, πραγματικό κίνημα όπως το "Αριστερά Π. από τον Κ.τ.Μ." (άλλαξα το όνομα) μπορεί να δώσει έκφραση στους ανθρώπους της κοινωνικής βάσης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makfor

makfor



Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου...   Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... EmptyΠαρ Ιουν 19, 2009 7:51 am

το πασοκ εκλεισε κατι που ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΕ ΑΝΟΙΞΕΙ ΠΟΤΕ

γιατι ουτε διαλογο ειχαμε με το κομμα , ουτε διαλογο με τα στελεχη , ουτε διαλογο με τους βουλευταδες ,,,, μια σειρα μονολογων , που ευτυχως για εμας ηταν ΚΑΛΟΙ μονολογοι χαχαχα

το μονο που με στεναχωρει ειναι οτι εκει ειχα εστω και μια μικρη , πολυ μικρη , ελπιδα οτι ΙΣΩΣ καποιος καποτε να ελεγε μια καλημερα και να ηθελε να ανταλαξει 5-10 αποψεις ... ας ειναι , αυτοι χανουν , αυτο ειναι το μονο σιγουρο !!! εμεις ουτε χανουμε ουτε χανομαστε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου...   Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... EmptyΠαρ Ιουν 19, 2009 10:15 am

Η ονομασία των ΔΙΑΛΟΓΩΝ ήταν ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΗ! Οπερ μεθερμηνευόμενον διάλογος του κόμματος ΠΑΣΟΚ με τον Πολίτη. Οπως πολύ σωστά επισημάνθηκε απο τους παραπάνω, δέν λειτούργησε ΠΟΤΕ σάν τέτοιος αλλά λειτούργησε σάν ΜΟΝΟΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ! Και έτσι όμως δέν ήταν κακός, γιατί πάντοτε υπήρχε η προοπτική ότι αυτοί οι μονόλογοι θα τύγχαναν της προσοχής του κόμματος που τους φιλοξενούσε.

Η καθαρή πολιτική επιλογή του κλεισίματος του ΔΙΑΛΟΓΟΥ είναι και παραμένει λανθασμένη, ειδικά όταν το ΠΑΣΟΚ δέν προτίθεται να ανοίξει μιά καινούρια μορφή διαλόγου. Ενα κόμμα που επαγγέλλεται την συμμετοχική δημοκρατία είναι αδιανόητο να μήν έχει φόρουμ διαλόγου! Αποδεικνύει έτσι περίτρανα την ανακολουθία λόγων και έργων! Και να μήν εμφανιστεί κανένας Πασόκος απο το πουθενά και μου απαντήσει ότι είχε μετατραπεί σε πεδίο αντιπαραθέσεων, γιατί πρώτον χωρίς αντιπαραθέσεις συνθέσεις δέν γίνονται, δεύτερον εύκολα και γρήγορα οι προσωπικές αντιπαραθέσεις σβήνονται απο τον διαχειριστή, και τρίτον θα μπορούσαν πολύ εύκολα ανοίγοντας θεματικές και κατηγορίες να είχαν μετατρέψει τον ΔΙΑΛΟΓΟΣ σε ουσιαστική συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων.

Δυστυχώς επιμένω και θα επιμένω ότι η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ του κλεισίματος του φόρουμ, σε έναν και μόνον κάνει κακό και αυτός είναι το ΠΑΣΟΚ! Γιατί συμμετοχική δημοκρατία χωρίς να διαθέτεις, ώς κόμμα, φόρουμ όπου ο κάθε πολίτης λέει την γνώμη του για τις πολιτικές σου, δέν υπάρχει! Και άν παθαίνεις πλάκα, ώς κόμμα, που κάποιοι πολίτες σου τα χώνουν άγρια γι αυτές τις πολιτικές σου, τότε δέν επιζητείς την συμμετοχική δημοκρατία αλλά την προπαγάνδιση και μόνον των δικών σου θέσεων, γι αυτό και διατηρείς ένα σάιτ, και πέραν τούτου ουδέν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου...   Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... EmptyΠαρ Ιουν 19, 2009 7:59 pm

Εύγε Πούπα.
Λόγια σταράτα και κοφτά.
Την άλλη εβδομάδα θα ενημερώσω τον ΓΑΠ. Πρέπει να ξέρουμε και να ξέρει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis Angelou

Giannis Angelou



Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου...   Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... EmptyΚυρ Ιουν 21, 2009 8:03 am

Χωρίς να θέλω να προκαταλάβω κάποιον από εσάς, πρέπει να σας τονίσω, πως, ειδικά για τον ΓΑΠ, η υπόθεση "διάλογος", "συμμετοχή", "ακούω τον πολίτη", είναι τρόπος ζωής και σκέψης, είναι φιλοσοφία ολόκληρη. Το γεγονός πως κάποιοι, στο όνομα του Προέδρου, προβαίνουν σε πράξεις, που δεν τιμάν τη Δημοκρατία και το χώρο του ΠΑΣΟΚ, είναι άλλο. Για το λόγο αυτό συμφωνώ με το Δημήτρη πως πρέπει να υπάρξει ΑΜΕΣΑ ενημέρωσή του, για να ενεργήσει ανάλογα.
Πολύ καλά, επίσης, γνωρίζετε πως στο όνομα κάποιου, οι οποιοιδήποτε, που προσπαθούν να πάρουν θέσει, προβαίνουν σε ανοσιουργήματα.
Και όλοι μας έχουμε υπάρξει, λίγο, έως πολύ, θύματα τέτοιων πράξεων από τέτοια ανθρωπάρια.
Η συνέχεια του διαλόγου μπορεί να πραγματοποιηθεί από εδώ. Εγγύηση της συνέχειας αποτελούμε εμείς οι ίδιοι. Είχα αποσυρθεί εδώ και καιρό από το διάλογο του ΠΑΣΟΚ και επανήλθα με μεγάλη χαρά σε αυτό το νέο "στέκι". Και τελικά, μην γυρίζουμε πίσω, αλλά ας κυττάξουμε μπροστά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου...   Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... EmptyΚυρ Ιουν 21, 2009 9:54 am

Χωρίς βεβαίως ούτε και εγώ να θέλω να προκαταβάλω κανέναν και τίποτα, και χωρίς επιπροσθέτως να διαφωνώ με την πρόταση Καραμήτσα να ενημερώσει τον ΓΑΠ για το κλείσιμο του Διαλόγου, εν τούτοις εγείρονται σε κάθε νοήμονα άνθρωπο ορισμένα ερωτηματικά, όπως και να το κάνουμε!

Κατ΄αρχάς δέχομαι εκ των προτέρων ότι ο ΓΑΠ θέλει τον διάλογο με τον Πολίτη (τον κάθε διάλογο και με όποια μορφή και άν έχει αυτός). Σίγουρα λοιπόν (έστω και άν δέν τον παρακολουθούσε ο ίδιος τον Διάλογο και το φόρουμ του) είχε αναθέσει σε κάποιον να τον παρακολουθεί και να τον ενημερώνει. Εστω ότι αυτός ο κάποιος πήρε εντολή απο κάποιο Χ στέλεχος να τον κλείσει, ή και ανέλαβε ο ίδιος αυτή την πρωτοβουλία. Δέν ενημέρωσε τον ΓΑΠ ????

Αν δέν τον έχει ενημερώσει ήδη, τότε υπάρχει μεγάλο πρόβλημα συνενόησης και συν-δράσης μέσα στο Κίνημα με αποτέλεσμα ο καθένας να κάνει ότι του κατεβάσει η γκλάβα.

Εάν τον έχει ενημερώσει και παρόλα αυτά η απόφαση εξακολουθεί να ισχύει, τότε πάλι υφίσταται πρόβλημα και αυτή τη φορά έχει σχέση με την πολιτική επιλογή της διάλυσης του Διάλογος-ΠΑΣΟΚ, και ο ΓΑΠ δέν μπορεί να είναι αμέτοχος.


Να σημειώσω δέ, με ιδιαίτερη έμφαση, ότι η σωστή πολιτική απόφαση της αναμόρφωσης και αναβάθμισης του Διαλογος (εάν υποθέσουμε ότι είναι αυτή), θάπρεπε κανονικά να είχε ήδη ανακοινωθεί με το κλείσιμό του.

Πράγμα φυσικά που δέν έγινε και το γνωρίζουμε όλοι.

Προκύπτει λοιπόν αβίαστα το συμπέρασμα ότι η απόφαση του κλεισίματος του Διάλογος-ΠΑΣΟΚ δέν ακολουθείται απο την απόφαση της δημιουργίας μιάς άλλης περισσότερο αναβαθμισμένης μορφής Διαλόγου.

Αυτά τα συμπεράσματα βγάζω εγώ ακολουθώντας τον λογικό συνειρμό που κάνει το μυαλό μου. Και για την επιχειρηματολογία μου, την σχετική με την λανθασμένη πολιτική επιλογή της ανυπαρξίας κάθε μορφής διαλόγου του Κινήματος με τους απλούς Πολίτες, την ανέπτυξα πιό πάνω και δέν θα την ξανα-αναμασήσω.-


Τέλος, αυτό το στέκι που δημιουργήθηκε, πρός μεγάλη χαρά όλων μας, είναι το κοίταγμά μας προς τα μπρός. Αυτό όμως δέν σημαίνει ότι δέν πρέπει να βλέπουμε και τα λάθη που έγιναν και αφορούν το ΠΑΣΟΚ σάν κόμμα και που τελικά όντως δολοφόνησαν έναν Διάλογο που μάλλον προσέθετε στο Κίνημα παρά το έβλαπτε.
Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... 314544
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis Angelou

Giannis Angelou



Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου...   Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... EmptyΚυρ Ιουν 21, 2009 9:59 am

Η ιστορία να μας διδάσκει! Για να γίνουμε από εδώ και εδώ καλύτεροι! Όλα τα άλλα είναι μια κατάσταση που δεν πρόκειται να γυρίσει πίσω. Και τελικά, καλό είναι να μη μαχόμαστε τα δεδομένα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου...   Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... EmptyΚυρ Ιουν 21, 2009 10:15 am

Ακούστε σύντροφοι του διαλόγου.
Ακόμα και γιά όποιον έγραψε ή διάβασε από εκεί μέσα μία κουβέντα είναι τεράστια η προσβολή, που επήλθε με το κλείσιμο του διαλόγου.
Οταν ο ίδιος ο ΓΑΠ άνοιξε τον "διάλογο" και κάλεσε τους πολίτες να μετέχουν, τότε τί να πει κανείς για την εξέλιξη αυτή;
Δεν κατάλαβα; με καλείς σε διάλογο και μετά τον κλείνεις (όποτε θέλεις).
Μου αφαιρείς τον λόγο;
Εγώ θα του γράψω δύο απλά πράγματα πάνω σε αυτό.
Ζητώ εξηγήσεις και επανόρθωση για όλους.
Στο κάτω - κάτω εάν συμπεριφέρονται κατ' αυτό τον τρόπο και με τέτοια αλαζονία, εάν μας πετάνε έξω από το σπίτι τους/μας, αποδεικνύουν ότι δεν μας υπολείπτονται καθόλου. Εάν αυτό συμβαίνει μία φορά για αυτούς για εμάς συμβαίνει στο 10πλάσιο πλέον.
Η άποψή μου είναι ότι όσοι ασχολούνται γραφειοκρατικά με το ΠΑΣΟΚ (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) είναι ένας συρφετός τυχοδιωκτών και μετριοτήτων, που εξυπηρετούν τον εαυτό τους εκμεταλλευόμενοι τον ελληνικό λαό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου...   Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... EmptyΚυρ Ιουν 21, 2009 10:26 am

Τα ποιοτικά χαρακτηριστικά του κόσμου του ΠΑΣΟΚ είναι η μέρα με την νύχτα σε σχέση με αυτούς που κάνουν τους πολιτικούς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis Angelou

Giannis Angelou



Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου...   Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... EmptyΚυρ Ιουν 21, 2009 10:54 pm

Ανοίγεις μεγάλο θέμα! Και φυσικά θα πρέπει να έχουμε ΟΛΟΙ μας την αντοχή να το κάνουμε κάποια στιγμή. Να περάσουμε από κρίση όλους όσους βρίσκονται σε διάφορες θέσεις στο Κίνημα, καθώς και όσους έχουν εκλεγεί ως βουλευτές. Γιατί, είναι καλό και ωραίο να προσφεύγεις στον κόσμο και να του ζητάς την ψήφο του, αλλά πρέπει και να ξέρεις τι να την κάνεις αυτή την εμπιαστοσύνη τρου κόσμου. Πρόσωπικά, είμαι διατεθιμένος να το δούμε το όλο θέμα, έστω και αν χρειαστεί να ματώσουμε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Perkos G





Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου...   Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... EmptyΚυρ Ιουν 21, 2009 11:21 pm

Καλά μας «τάπωσαν» , μας φίμωσαν, μας πέταξαν η τέλος πάντων πείτε το όπως θέλετε.

Εκείνο που με εκνευρίζει και πολύ ευχαρίστως έχω στείλει στο διάολο όλους τους παρατρεχάμενους και εντεταλμένους στην ενημέρωση του Κόμματος , που συμπεριφέρονται απέναντι μας χειρότερα και από τις Τράπεζες!!

Δεν μπορεί από τη μια να μου στέλνεi mails o Καρούνος, ο Καρχιμάκης η ο admin του pasok.gr και από την άλλη να μας πετάνε σαν στημένες λεμονόκουπες. Και τους το εχω εξηγήσει να πάρει η ευχή!!!

Γιατί επειδή έχουν τις διευθύνσεις μας στο list.pasok.gr ?Η επειδή θα μου πούνε πως τα κομπιούτερς υποκατέστησαν την ανθρώπινη επικοινωνία ? Με ποιο δικαίωμα κάνουν κατάχρηση των προσωπικών μου δεδομένων κι επιμένουν σε μια επικοινωνία που δεν με εκφράζει η με ποιο δικαίωμα επιλέγουν αυτοί τι θα μου αρέσει και με βομβαρδίζουν, όταν φρόντισαν πρώτα αυτοί οι ίδιοι να μου αποκόψουν την δική μου επιλογή της επικοινωνίας?

Τους έχω γράψει πως δεν θέλω να λαβαίνω mail τους και ενημερώσεις τους.

ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ η μάλλον γουστάρω να κάνω και θα κάνω αυτό που θέλω εγω και που έμαθα να κάνω μια ζωή κι όχι αυτό που θέλουν εκείνοι. Οποιοι κι αν είναι.

Θα το καταλάβουν. Γιατί δεν τους έγινε μάθημα και μας περνάνε για ηλίθιους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Perkos G





Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου...   Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... EmptyΚυρ Ιουν 21, 2009 11:35 pm

Η μεγαλύτερη αντίσταση του εαυτού μας απέναντι στην εξουσία και την «εν δυνάμει» αυριανή τοιαύτη, είναι να λέμε ΟΧΙ σε εκείνους που εκμεταλλεύονται και καρπούνται τις αγωνίες μας και τους μόχθους μας προς ίδιον όφελος, και όχι για το Κόμμα, βλέποντας μας σαν πιόνια η άβουλα στρατιωτάκια που νομίζουν –γιατί το παρεξήγησαν- ότι θα ενεργούμε πάντοτε κατά τη δική τους επιθυμία «αγόμενοι η φερόμενοι»

Αυτή είναι η μεγάλη κάστα , η μεγάλη μερίδα, που ανάμεσα μας υπάρχει χάσμα ιδεών και αντιλήψεων μη μπορώντας –εκείνοι- να αντιληφθούν ότι δεν τους έχουμε ανάγκη.

Γιαυτό πρέπει να καταλάβουν ότι υπάρχουν και διαφορετικοί άνθρωποι με φωνή και σθένος και όχι υποτακτικοί τους, όπως θέλουν κι έχουν φροντίσει να διαπαιδαγωγούν μια ολόκληρη κοινωνία, έρμαιο των μικροπολιτικών τους αντιλήψεων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου...   Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... EmptyΔευ Ιουν 22, 2009 6:49 pm

Δεν τους έχουμε ανάγκη. Στην πραγματικότητα, αυτό που επιδιώκουν (κατά την θρωτ. των βιοτικών αναγκών) είναι να τους έχουμε ανάγκη (ή έτσι να νομίζουμε).
To "νόμισμα" αυτό πρέπει να τους το επιστρέψουμε και το φόρουμ αυτό είναι ένα ξεκίνημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis Angelou

Giannis Angelou



Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου...   Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... EmptyΔευ Ιουν 22, 2009 7:41 pm

Συμφωνώ πως επιδιώκουν να τους έχουμε ανάγκη. Και τελικά το επιτυγχάνουν, αφού η δομή του συστήματος είναι τέτοια που δεν αφήνει περιθώρια στον πολίτη να ΜΗΝ ΕΧΕΙ ανάγκη τον βουλευτή. Η πελατειακή σχέση στηρίζεται στο κράτος περίπου. Ο βουλευτής θα βολέψει το παιδί μας, ο βουλευτής θα τακτοποιήσει τη θητεία του παιδιού, ο βουλευτής θα μας τακτοποιήσει την οποιαδήποτε ατασθαλία... Προκαλώ τον οιονδήποτε να κυττάξει την ελληνική επαρχία και θα καταλάβει τα πάντα!
Πόσοι από τους πολίτες αυτής της χώρας έχουν την άνεση να επιχειρηματολογήσουν σε ένα διάλογο; Πόσοι το ΜΠΟΡΟΥΝ;
Αναπόφευκτα, λοιπόν, ευτελίζονται θεσμοί και πρόσωπα, αφού, ο πρώτος στόχος, είναι η βόλεψη του "δικού" μας παιδιού.
Μακάρι να μπορέσουμε, από εδώ, να ανατρέψουμε τα ισχύοντα! Έστω να βάλουμε ένα μικρό λιθαράκι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Perkos G





Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου...   Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... EmptyΔευ Ιουν 29, 2009 7:53 pm

Giannis Angelou
"Έκλεισε το forum διαλόγου του Πα.Σο.Κ., όμως, δημιουργήθηκε ένα άλλο! Και ίσως, να μην πρέπει να κλάψουμε ό,τι έφυγε, να κρατήσουμε ό,τι μας άφησε, να οικοδομήσουμε πάνω στη φιλοσοφία ενός υγιούς, γόνιμου διαλόγου και να πάμε παρακάτω. Γιατί, τελικά, οι γραμμές των κομμάτων ίσως να μην μπορούν να αντέξουν έναν ανοιχτό διάλογο διαφωνιών και εκρήξεων. "
--
Πράγματι αυτη είναι ολη η ουσία. Προχωράμε παρακάτω

Ομως το θέμα είναι να καταγγέλουμε τέτοια φαινόμενα και να τα αναδεικνύουμε (προς αποφυγή επαναλήψεων) ειδικά προς κάποιους που μέσα στο κόμμα εχουν μαύρα μεσάνυχτα και κάποιοι άλλοι δρώντες νυκτίως κάνουν το δικό τους παιχνίδι πισω απο την πλάτη τους και ακόμη γιατί σε ενα δολοφονημένο διάλογο αναζητείται και ο δράστης του εγκλήματος.

Ο δράστης και οι απαραίτητες εξηγήσεις και όχι η εκδήλωση δυσαρέσκειας η κατανόησης μας απο οποιαδήποτε επίσημα χείλη

Να τους λέιπουν αυτά δεν τσιμπάμε

Εχουμε τίποτε πληροφορίες η εξελίξεις ?

Προσωπικά έχω στείλει επιστολή χωρις να λάβω απάντηση. Εαν δεν μου απαντήσουν μέχρι τις 15 Ιουλίου , το μόνο που έχω να κάνω σεβόμενος τον εαυτό μου ειναι να ζητήσω -και να επιμείνω- να με διαγράψουν απο μέλος .

Δεν τη χρειάζονται τη συμμετοχή μου και φυσικά εννοείται οτι ΕΓΩ ειναι που δεν τους χρειάζομαι με τίποτε.

Απλά θα συνεχίσω να κάνω αυτο που ξέρω να κάνω ολα αυτα τα χρόνια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis Angelou

Giannis Angelou



Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου...   Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... EmptyΔευ Ιουν 29, 2009 7:55 pm

Όχι βεβιασμένες κινήσεις. Δεν είναι σωστό να εγκαταλείπουμε τον αγώνα, επιτρέποντας σε λογής άλλους να διαφεντεύουν τις τύχες μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Perkos G





Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου...   Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... EmptyΔευ Ιουν 29, 2009 8:18 pm

Δεν εγκαταλείπω κανέναν αγώνα και για χατήρι κανενός φίλε μου. Για το Πα.Σο.Κ. μάχομαι απο 18 χρονών και αυτό θα συνεχίσω να κάνω, με αγώνες στον τοπική αυτοδιοίκηση και στην κοινωνία.

Απλά δεν ανέχομαι να βιάζουν την προσωπικότητα μου. Δεν είναι απαραίτητο να είμαι στη λίστα τους κι ούτε αυτό θα μου μειώσει το φρόνημα στο να μην επιτρέπω στον καθένα να διαφεντευει τις τύχες μας.

Η ζωή συνεχίζεται κι είναι πολύ ωραία, ειδικά για εμάς που θέλουμε να πάμε μακρυά.
Γιατί οταν κάποιοι άλλοι θα έχουν κουραστεί, εμείς θα συνεχίζουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis Angelou

Giannis Angelou



Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου...   Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... EmptyΔευ Ιουν 29, 2009 8:23 pm

Αυτό είναι σίγουρο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου...   Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... EmptyΔευ Ιουν 29, 2009 8:51 pm

....θελω να παω μακρια...αλλα δεν θελω μαιμουδες διπλα μου!!!!!!!!!!!!!!!!
Πεστε την αληθεια για να σας παρουν σοβαρα!!!!!!!!!!!!!
Αλλα αν θα τους προδωσετε ξανα θα σας φτυσουν μεχρι τον Ατλαντικο!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου...   Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... EmptyΔευ Ιουν 29, 2009 8:57 pm

Κουραστηκα τα ιδια και τα ιδια ......και μια που λεμε περι ενος δολοφονηθεντος Διαλογου..να σας πω ...καμια δολοφονια δεν μπορει να γινει απο Θ Υ Μ Α Τ Α!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου...   Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου... EmptyΔευ Ιουν 29, 2009 9:07 pm

Θυματα,γλυφτες και υποτελεις ανθρωποι πλαισιωνουν απο αναγκη και συμφερον προσωπικο τα δομημενα κομματα εξουσιας!!!!!!!!!!!!!!!
Ολοι μιλουν για το καλο της κοινωνιας και απο την αλλη μερια κλεινουν το ματι στην αριστερη και δεξια τους τσεπη!!!!!!!!!!!!!
Ολοι μιλουν για το συλλογικο συμφερον και ειναι παρτακιδες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενας καλος λογος,μια καλη θεση,μια αρπαχτη και στην υπηρεσια του Ελληνικου Αθλητισμου!!!!!!!!!!!
Θελετε και αλλα??????????
Καλο βραδυ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Περί του δολοφονηθέντος Διαλόγου...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Περί ήθους
» Μία μόνο «συντεχνία» υπάρχει στην χώρα : ΟΙ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ, ΟΙ ΧΟΡΗΓΟΙ ΤΟΥΣ και οι περί αυτών.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ :: ΕΝΑΣ ΔΟΛΟΦΟΝΗΜΕΝΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ-
Μετάβαση σε: