ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ

Τόπος διαλόγου για τις αγωνίες και την έκφραση της κοινωνίας
 
ΦόρουμΦόρουμ  Πόρταλ*Πόρταλ*  ΕικονοθήκηΕικονοθήκη  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
Παρόμοια θέματα
    1-1-4 ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
    Αναζήτηση
     
     

    Αποτελέσματα Αναζήτησης
     
    Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
    ΜΕΤΡΗΤΗΣ HITS

    Study English
    ΜΕΤΡΗΤΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΩΝ
    ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ - ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΟ

    Πηγή: Λογισμικό "Σήμερα"

    WOWZIO

     

     Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε

    Πήγαινε κάτω 
    2 απαντήσεις
    ΣυγγραφέαςΜήνυμα
    makfor

    makfor



    Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε   Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε EmptyΠαρ Ιουν 19, 2009 11:57 am

    λεω εδω να γραφουμε για τεχνικα θεματα που αφορουν το φορουμ , αρχικα εδω και αργοτερα ισως καπου αλλου , βλεπουμε και κανουμε , αρχη ειναι ακομη



    Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε 332762 Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε 172576 Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε 211126
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    makfor

    makfor



    Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε   Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε EmptyΠαρ Ιουν 19, 2009 12:04 pm

    λοιπον πουπα , εχουμε και λεμε

    πανω πανω στην γραμμη με τις επιλογες λεει καπου δεξια Profile, παταμε εκει

    εμφανιζει μια νεα φορμα με τιτλο "Registration Information - See my profile"

    πανω ακριβως απο τον τιτλο εχει μια σειρα με επιλογες , παταμε το "Avatar" ειναι το τεταρτο (εαν μετραω σωστα)

    εδω εχεις 3 επιλογες , επειδη φανταζομαι οτι εχεις καποια εικονα που θες να βαλεις , και την εχεις στον υπολογιστη σου , θα παρεις την κουρτινα ενα ,χαχαχα, δηλαδη την πρωτη επιλογη που λεει

    Upload an Avatar from your computer : και εχει το κουμπι "Επιλογη Αρχειου"

    πατωντας επιλογη σου βγαζει ενα παραθυρο που δειχνει τα αρχεια που εχεις στον υπολογιστη σου , ΒΡΙΣΚΕΙΣ λοιπον το αρχειο που θες να βαλεις και πατας OPEN

    οπως θα δεις μετα το OPEN επιστρεφεις πισω και διπλα απο το κουμπι εμφανιζει το ονομα του αρχειου που επελεξες , τωρα πατας SAVE κατω κατω

    αυτο ηταν τελειωσαμε !!!

    ελπιζω ολα να πηγαν καλα και τωρα να εχεις ενα εικονιδιο

    για οτι αλλο στην διαθεση σου


    Έχει επεξεργασθεί από τον/την makfor στις Παρ Ιουν 19, 2009 12:31 pm, 1 φορά
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    makfor

    makfor



    Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε   Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε EmptyΠαρ Ιουν 19, 2009 12:36 pm

    για να μεγαλωσουμε τα γραμματα μπορουμε να πατησουμε CTRL και το + (μαζι τα παταμε ή κραταμε το ctrl πατημενο με το ενα δαχτυλο και με το αλλο , απο το αλλο χερι γιατι ειναι μακρυα χαχα, παταμε το +)

    για να μικρυνουν και παλι αντι για + παταμε το - !!!

    πιανει νομιζω σε ολους τους Broswer's αν και νομιζω οτι σε καποιον παιζει μονο με ++ (δυο φορες δηλαδη, αν και για να πιασει αυτο δεν πρεπει να ειμαστε μεσα σε πλαισιο διαλογου -> τα κουτακια μεσα στα οποια γραφουμε )
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    makfor

    makfor



    Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε   Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε EmptyΠαρ Ιουν 19, 2009 5:56 pm

    για να μην ερχονται συνεχεια email για καθε ποστ που γινεται πρεπει να κανουμε τα εξης

    παμε στο profile και εκει εχει μια καρτελα/tab
    που λεει preferences , κανουμε κλικ και καπου στην μεση θα βρουμε 2
    επιλογες που λενε

    Always notify me of replies :YesNo

    Sends an e-mail when someone replies to a topic you have posted in. This can be changed whenever you post.

    Notify by mail when a new message has arrived in your in-box :YesNo


    τις κανουμε και τις δυο ΝΟ
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    makfor

    makfor



    Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε   Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε EmptyΔευ Ιουν 22, 2009 9:17 am

    για την εισαγωγη εικονων θα ηθελα να αναφερω οτι το μεγεθος καλο θα ειναι να μη ξεπερναει τα 600pixels σε πλατος , καθως τοτε μεταβαλετε το πλατος ολου του θεματος με αποτελεσμα για να διαβαστουν τα μυνηματα να πρεπει να πηγαινουμε δεξια αριστερα ...

    εαν δεν υπαρχει γνωση για το πως θα αλλαξουμε το μεγεθος μιας εικονας ή πως να την ελενξουμε οτι δεν ξεπερναει τα ορια , τοτε μετα την τοποθετηση της στο φορουμ (οπου και θα αντιληφθειτε το προβλημα) απλα ενημερωστε με και θα το διορθωσω το συντομοτερο δυνατο
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    makfor

    makfor



    Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε   Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε EmptyΔευ Ιουν 22, 2009 1:43 pm

    ΑΝΑΛΥΣΗ οθονης ,εχουμε και λεμε λοιπον

    καταρχην η αναλυση της οθονης ειναι ο αριθμός απο τις κουκιδες που θα εχει η οθονη
    οταν λεμε οτι εχουμε αναλυση 640Χ480 τοτε εχουμε 640 οριζοντιες κουκιδες και 480καθετες δηλαδη η οθονη αποτελειται απο το γινομενο αρα = 307200 κουκιδες , εαν κοιταξτε την οθονη απο κοντα θα τις δειτε

    οσο περισσοτερες οι κουκιδες τοσο μικροτερα τα γραμματα , τα πλαισιοα , τα παραθυρα , τα εικονιδια , δηλαδη οσο περισσοτερες τοσο ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ πραγματα βλεπουμε ΤΟΣΟ περισσοτερο οφελιμο χωρο εχουμε


    εαν εχετε 17 ιντσων οθονη , τοτε η βελτιση αναλυση ειναι 1280Χ1024 (τον πολλαπλασιασμο καντε τον μονοι σας χαχα)

    το μονο προβλημα που υπαρχει ειναι οτι οσο μεγαλωνει ο οφελειμος χωρος τοσο μικραινουν τα γραμματα , οποτε εαν εχουμε προβλημα με τα ματακια μας ... δεν θα βλεπουμε καλα , ΟΜΩΣ αυτο διορθωνεται με τον τροπου που εχω αναφερει ποιο πανω !!! (ctrl & +)

    παμε λοιπον να δουμε τι αναλυση εχουμε , εφοσον γνωριζουμε ΤΙ ΟΘΟΝΗ εχουμε

    κλεινουμε / κατεβαζουμε ή οτι αλλο ξερουμε , ολα τα παραθυρα , φορμες , ιντερνετ ... ετσι ωστε να βλεπουμε την επιφανεια εργασιας ( εαν δεν ξερουμε τι ειναι αυτο , το πιθανοτερο ειναι να ειναι η οθονη που βλεπετε οταν ανοιγεται τον υπολογιστη σας , μαλλον θα εχει καποια εικονα αποτα παιδια σας κτλπ ) εκει κανουμε δεξι κλικ με το ποντικι , σε ενα οποιοδηποτε σημειο , αλλα σιγουρα οχι πανω σε καποιο εικονιδιο

    στο μικρο πλαισιο που βγαινει επιλεγουμε την τελευταια επιλογη , ΙΔΙΟΤΗΤΕ / PROPERTIES , μολις κανουμε κλικ θα εμφανιστει το παρακατω παραθυρο

    Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε Image1nfu

    ΚΟΚΚΙΝΟ > πρεπει να επιλεξουμε αυτο το φυλλο/tab , ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ή καπως ετσι

    ΠΡΑΣΙΝΟ > πρεπει να δουμε τι αριθμο γραφει εδω

    τωρα εαν εχετε TFT 17'' και πανω μπορειτε αφοβα να κανετε την αναλυση 1280Χ1024 , εαν δεν εχετε τετοια οθονη , τοτε μπορεις να το κανετε παλι απλα μπορει ειτε να μαυρισει η οθονη ειτε να βγαλει την σαρα με την μαρα , οποτε τοτε περιμενεται 15-30 δευτερα χωρις να ΠΑΤΗΣΕΤΕ τιποτα (ποντικη - πληκτρολογιο) και η οθονη θα επανελθει μονη της!!!

    για τους "αοματους" σαν εμενα ακολουθουν οδηγιες


    Έχει επεξεργασθεί από τον/την makfor στις Δευ Ιουν 22, 2009 2:52 pm, 3 φορές συνολικά
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    makfor

    makfor



    Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε   Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε EmptyΔευ Ιουν 22, 2009 1:51 pm

    τωρα για οσους δεν βλεπουν καλα , επειδη μετα την αλλαγη αναλυσης ειναι πιθανον να μη βλεπουμε την τυφλα μας , αυτο που μπορουμε να κανουμε ειναι το παρακατω

    Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε Image2e

    στην οθονη που ειμασταν πριν και αλλαξαμε την αναλυση , παταμε τωρα το κουμπι Αdvanced/Για προχωρημενους και εμφανιζεται νεο παραθυρο , εδω προσεχουμε να ειναι το General/Γενικα επιλεγμενο φυλο/Τab (μπλε) και παμε στο πεδιο που δειχνει το πρασινο και αφου κανουμε κλικ στο βελακι που εχει δεξια , επιλεγουμε την αντιστοιχη τιμη

    τελος εχουμε οπως ειπα και παραπανω και την επιλογη να μεγαλωνουμε τα γραμματα στον φιλομετρητη / broswer / ie / internet explorer κτλπ



    ελπιζω ολα να πανε καλα ...
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    ????????
    Επισκέπτης




    Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε   Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε EmptyΤετ Ιουν 24, 2009 7:34 pm

    Μάκη,

    επειδή είμαι "στουρνάρι" στα διαδικτυακά, μπορείς να μου πείς γιατί τα μηνύματά μου έχουν κάθε φορά και διαφορετική γραμματοσειρά, χωρίς εγώ να κάνω τίποτε ????

    Καλύτερα πές μου τί πρέπει να κάνω για να διαλεγω την γραμματοσειρά που θέλω και το μέγεθος των γραμμάτων που εγώ θέλω.
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    Perkos G





    Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε   Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε EmptyΤετ Ιουν 24, 2009 7:50 pm

    Kαλησπέρα Πούπα,

    Οταν γράφεις είτε σε κάποιο πρόχειρο και μετα κάνεις επικόληση, ειτε απευθείας
    πριν την Αποστολή κάνε μια προεπισκόπηση. Στο κάτω μέρος και πάνω απο το
    κείμενο σου -σαν προμετωπίδα- σου βγάζει διάφορα
    κουτάκια στα οποία αν ακουμπήσεις το ποντίκι σου λέει τι είναι το καθένα.
    Μέσα στο κείμενο με επιλογή κειμένου, σειρών η στοιχείων με σύρσιμο του ποντικιού σου
    και πάτημα στα κουτάκια, μπορείς να επιλέξεις, bold η πλάγια γραφή, μέγεθος γραμμάτων
    υπογραμμίσεις , χρώματα κι οτι άλλο θέλεις


    Πριν την αποστολή κάνε πάλι ενα preview. Θα δείς το κείμενο σου οπως
    θα δημοσιευθεί

    Δεν ξέρω αν βοήθησα η σε μπέρδεψα πιο πολύ
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    Perkos G





    Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε   Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε EmptyΤετ Ιουν 24, 2009 7:55 pm

    Μέγεθος γραμματοσειράς
    Ειναι το τέταρτο κουτί της δεύτερης σειρας αριστερά (ΑΑ) Κλικάροντας
    επιλέγεις ανάλογα. Εγω τώρα πάτησα "μεγάλο"
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    Perkos G





    Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε   Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε EmptyΤετ Ιουν 24, 2009 8:04 pm

    τεστ
    Οταν γράφεις είτε σε κάποιο πρόχειρο και μετα κάνεις επικόληση,
    ειτε απευθείας
    πριν την Αποστολή κάνε μια προεπισκόπηση. Στο κάτω μέρος
    και πάνω απο το
    κείμενο σου -σαν προμετωπίδα- σου βγάζει διάφορα
    κουτάκια
    στα οποία
    αν ακουμπήσεις το ποντίκι σου λέει τι είναι το καθένα.
    Μέσα στο κείμενο με επιλογή κειμένου, σειρών η στοιχείων με σύρσιμο
    του ποντικιού σου
    και πάτημα στα κουτάκια,
    μπορείς να επιλέξεις, bold η πλάγια γραφή, μέγεθος γραμμάτων
    υπογραμμίσεις , χρώματα κι οτι άλλο θέλεις
    [/size]
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    Perkos G





    Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε   Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε EmptyΤετ Ιουν 24, 2009 8:05 pm

    Aναλαμβάνω βοηθός του Μάκη !!!!!!!!!!
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    makfor

    makfor



    Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε   Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε EmptyΠεμ Ιουν 25, 2009 7:10 am

    περκος οχι βοηθος , ισαξιος Very Happy και αξιος !!!

    ο σκοπος του θεματος ειναι να απανταει οποιος εχει λυση ή αποψη επι του προβληματος/ερωτηματος που θετει ο χρηστης !!!

    παντως το σκεφτομαι να σου κανω προταση να ερθεις εδω που δουλευω , γιατι εχω μεινει μονος μετα απο 10 χρονια και τα ειδα ολα .... χαχαχαχα να ετοιμασω τα χαρτια της μεταγραφης ??? χαχαχαχα

    πουπα , το γιατι σου δειχνει αλλα γραμματα καθε φορα , δεν ξερω , μπορω να κανω καποιες υποθεσεις ισως αλλα οχι κατι σιγουρο , μπορει να ειναι απο προβλημα του προγραμματος του φορουμ εως ο τροπος που λειτουγρει το προγραμμα που χρησιμοποιεις για να βλεπεις τις σελιδες του ιντερνετ.

    ερωτηματα , μετα το ΠΟΣΤ που κανεις , τα γραμματα στο μυνημα ειναι διαφορετικα (τα μυνηματα που διαβαζουμε) ? ή απλα τα γραμματα που γραφεις το μυνημα καθε φορα ειναι διαφορετικα? και το καθε φορα εχει να κανει μηπως με την καθε φορα που κλεινεις και ανοιγεις εκ νεου το προγραμμα του ιντερνετ ? τι εκδοση windows εχεις και τι προγραμμα χρησιμοποιεις για την πλοηγηση? τελος να ρωτησω , το μυνημα το γραφεις με τον γρηγορο τροπο , δηλαδη στο πλαισιο που υπαρχει στο τελος των μυνηματων ή πατας στο POSTREPLY ?

    εγω χρησιμοποιω το πλαισιο στο τελος των μυνηματων , και δεν επεσε κατι τετοιο στην αντιληψη μου, κατι που εχω πρατηρησει ομως ειναι οτι οταν κανω διορθωσει το κειμενο (που με μεταφερει στην οθονη που γινεται και το postreply) τοτε στην αρχη για μερικα δευτερολεπτα εχει αλλα γραμματα και μετα επανερχεται , κατι που ειναι φυσιολογικο λογου του τροπου που δουλευει η συγκεκριμενη εφαρμογη, δεν ξερω εαν μιλας για κατι τετοιο.
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    makfor

    makfor



    Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε   Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε EmptyΠεμ Ιουν 25, 2009 7:57 am

    απαντησεις με τον συντομο τροπο (στο τελος μετα τα μυνηματα υπαρχει σχετικο πλαισιο )

    Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε Menu1au

    οι επιλογες που εχουμε ειναι οι παραπανω , η προταση μου ειναι , ΠΡΩΤΑ γραφουμε το μυνημα που θελουμε ΚΑΙ ΜΕΤΑ τονιζουμε λεξεις , αλλαζουμε χρωματα κτλπ ετσι θα ειναι ποιο ευκολο.


    1- Bold εντονα ποιο χοντρα/μαυρα γραμματα
    2- Italics γραμματα πλαγιασμενα προς τα δεξια (δεξιος αυτος που το εφευρε χαχα)
    3- Underline υπογραμιση του κειμενου
    9- Color αλλαγη χρωματος

    αυτα μπορουν να εφαρμοστουν ενα ενα ή και μαζι

    4- Quote τωρα αυτο πως να το μεταφρασω? χαχα συνηθως το χρησιμοποιουμε οταν θελουμε να αναφερθουμε στο κειμενο ενος συνομιλητη οποτε αφου γραψουμε το κειμενο του (συνηθως copy paste) παταμε το συγκεκριμενο κουμπι , καλο ειναι να γραφουμε και το ονομα του συγγραφεα

    Παράθεση :
    Πουπα
    Καλύτερα πές μου τί πρέπει να κάνω για να διαλεγω την γραμματοσειρά που θέλω και το μέγεθος των γραμμάτων που εγώ θέλω.

    ο τροπος που λειτουργει ειναι ειτε μαυριζοντας/επιλεγοντας το κειμενο που θελουμε , ειτε το παταμε και εμφανιζει quote $ /quote μεσα σε [...] αναμεσα λοιπον στις 2 λεξεις που θα εμφανιστουν γραφουμε μεταφερουμε το κειμενο που θελουμε

    5- Code αφορα τους προγραμματιστες ,αρα δεν μας αφορα

    11- Others , οι αλλοι οπως η ταινια (θριλερ χαχα) εδω τα ποιο συμαντικα ειναι 4 πρωτα και ισως και το -List , τα 4 πρωτα αφορουν το πως θα εμφανιζεται το κειμενο
    LEFT

    CENTER
    RIGHT
    JUSTIFIED τωρα αυτο πως να το εξηγησω , λοιπον ευθυγραμιζει το κειμενο με το περιθωριο για να δειχνει "ζυγισμενο" βαζει απο μονο του κενα αναμεσα στις λεξεις ωστε να φαινεται ποιο ομορφο το κειμενο. ΠΡΟΣΟΧΗ εαν εχετε πολυ μεγαλες λεξεις το αποτελεσμα δεν θα ειναι τοσο ομορφο , το ιδιο ισχυει και εαν βαλουμε μεγαλα γραμματα και στην γραμμη χωρανε λιγες λεξεις , τελος για να δουλεψει σωστα στο τελος καθε γραμμης δεν πρεπει να παταμε ΕΝΤΕΡ γιατι τοτε δεν θα ισχυει η εντολη , απλα γραφουμε ολη την παραγραφο και για να την κανουμε να δειχνει ποιο καλη την επιλεγουμε και παταμε το κουμπι!!!

    (συνεχιζεται)
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    makfor

    makfor



    Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε   Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε EmptyΠεμ Ιουν 25, 2009 8:20 am

    6 και 7 - εισαγωγη εικονας , εδω εχει αρκετη θεωρια και μαλλον ειναι για τους τολμηρους χαχα, για να μεταφερθει μια εικονα σε καποια σελιδα θα πρεπει να επιτρεπεται η αποθηκευση αρχειων στην συγκεκριμενη σελιδα (ποιο σωστα στον σερβερ οπου βρισκεται η σελιδα) , αυτο δεν ειναι εφικτο σε μεγαλη κλιματα και ιδιαιτερα για την εισαγωγη των εικονων στα μυνηματα

    ο τροπος που εχει βρεθει ειναι , α) αναρτηση της εικονας σε καποια σελιδα που παρεχει δωρεαν την υπηρεσια β) μεταφορα του συνδεσμου/link οπου βρισκεται η φωτογραφια μας

    αρα

    παταμε πρωτα το

    κουμπι 6 και εμφανιζει το πλαισιο διαλογου

    Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε Eik1a

    εδω πρωτα παταμε Browse που θα μας ανοιξει ενα παραθυρο , αντιστοιχο αυτου που ανοιγει οταν κανουμε OPEN/SAVE κτλπ , η φωτογραφια βρισκεται στον υπολογιστη μας , οποτε ψαχνουμε να την βρουμε μεσα απο το παραθυρο αυτο , αφου την βρουμε κανουμε διπλο κλικ πανω της και θα επιστρεψουμε στο παραπανω πλαισιο , τωρα παταμε host it! οπως θα βλεπετε ζηταει την κατανοηση και την υπομονη μας , οποτε εμφανιζει νεο παραθυρο που μετα απο μερικα δευτερα εως λεπτο θα εμφανισει

    Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε Host1

    εδω προτεινω να πατησετε στο DIRECT LINK TO IMAGE , οπου θα ανοιξει νεο παραθυρο και θα δουμε την εικονα μας
    Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε Host2
    εμφανιζει την εικονα και εμεις πανω στην δ/νση εκει που γραφουμε τα www...... , μαυριζουμε/επιλεγουμε ολη την γραμμη και παταμε COPY ( ctrl+c ) τωρα επιστρεφουμε στην σελιδα που γραφουμε το μυνημα μας, εδω βρισκουμε ανοιχτο το προηγουμενο πλαισιο (κουμπι 6) αλλα δεν του σινουμε σημασια και παταμε το

    κουμπι 7

    εδω εμφανιζει το πλαισιο
    Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε Eik2
    μεσα εδω κανουμε PASTE ( ctrl+v ) αυτο που αντιγραψαμε και παταμε ΟΚ

    η εικονα εμφανιζεται , παταμε ΕΝΤΕΡ μια δυο φορες για να κατεβουμε κατω απο την εικονα και να γραψουμε το κειμενο μας

    η προσθηκη της εικονας μπορει να γινει σε οποιο σημειο θελουμε , προτεινω αφου εχουμε γραψει το κειμενο μας (κυριως για μη εμπειρους χρηστες) απλα κανουμε κλικ εκει που θελουμε να μπει η εικονα και ακολουθουμε την διαδικασια (μπορει να δειχνει δυσκολη αλλα ειναι αρκετα απλη )


    (συνεχιζεται , ενα βρω κουραγιο ΧΑΧΑΧΑ)
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    makfor

    makfor



    Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε   Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε EmptyΠεμ Ιουν 25, 2009 8:34 am

    κλεινω με τα

    8- Link , το χρησιμοποιουμε οταν θελουμε να δωσουμε σε ενα κειμενο την δυνατοτητα να μας μεταφερει καπου αλλου
    πχ , ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ για να πατε στο πασοκ

    εχω πατησει το κουμπι 8 , εμφανιζει πλαισιο με 2 γραμμες κειμενο , πανω βαζουμε το λινκ και κατω το κειμενο δηλαδη εβαλα πανω www.pasok.gr και κατω ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ

    10- φατσουλες , τα ξερετε δεν λεω τιποτα χαχαχα απλα πατας και επιλεγεις φατσα και αυτη εμφανιζεται εκει που ειναι ο κερσορας

    12- αφηστε το

    13- ομοια αφηστε το, ειναι για το μεγεθος των γραμματων αλλα δεν μου πολυ αρεσε , εαν θελουμε αλλα μεγεθη γραμματων ειναι καλυτερα να παμε απο το POSTREPLY οπου εχει περισσοτερες επιλογες και η αλλαγη μεγεθους ειναι ποιο σωστη

    αυτα ... καποια στιγμη θα μεταφερω και τα υπολοιπα κουμπια που εχει στο POSTREPLY
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    ????????
    Επισκέπτης




    Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε   Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε EmptyΠεμ Ιουν 25, 2009 3:32 pm

    Μάκη και Γιώργο, μάλλον θα σας δείρω.....

    Εκανα ότι μου είπατε και όχι μόνο δέν διορθώθηκε τίποτε αλλά μόλις προ ολίγου ανήρτησα μήνυμα που η προεπισκόπηση μου τόβγαζε με κανονική γραμματοσειρά και όταν το απέστειλα το μισό ήταν με άλλη και το άλλο μισό με διαφορετική.

    ή κάτι δέν κάνω εγώ καλά (πιθανότατα γιατί είμαι και ανεπίδεκτη χαχαχα) ή εσείς κάτι δέν μου είπατε.
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    ????????
    Επισκέπτης




    Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε   Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε EmptyΠεμ Ιουν 25, 2009 6:26 pm

    poupamomferatou έγραψε:
    Μάκη και Γιώργο, μάλλον θα σας δείρω.....

    Εκανα ότι μου είπατε και όχι μόνο δέν διορθώθηκε τίποτε αλλά μόλις προ ολίγου ανήρτησα μήνυμα που η προεπισκόπηση μου τόβγαζε με κανονική γραμματοσειρά και όταν το απέστειλα το μισό ήταν με άλλη και το άλλο μισό με διαφορετική.

    ή κάτι δέν κάνω εγώ καλά (πιθανότατα γιατί είμαι και ανεπίδεκτη χαχαχα) ή εσείς κάτι δέν μου είπατε.

    ΟΧΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΔΕΡΝΩ.....ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΒΡΗΚΑ
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    ????????
    Επισκέπτης




    Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε   Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε EmptyΠαρ Ιουν 26, 2009 9:57 am

    Μάκη, άλλη ερώτηση : Εάν βρίσκωμαι στο τσάτρουμ, με βλέπει κανείς ή αδίκως περιμένω και κράζω μόνη μου εκεί μέσα για κουβεντούλα ?
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    makfor

    makfor



    Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε   Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε EmptyΠαρ Ιουν 26, 2009 11:00 am

    θα σε δει μονο εαν παει και αυτος στο τσατρουμ ...

    ειναι παντως κατω κατω στην πρωτη σελιδα του φορουμ
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    ????????
    Επισκέπτης




    Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε   Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε EmptyΠαρ Ιουν 26, 2009 11:13 am

    Αυτό είναι μεγάλο ελάτωμα, γιατί εφόσον δέν μπορεί να δεί, απλά όντας μέσα στο ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΔΙΑΛΟΓΟ, ότι κάποιος είναι στο τσάτ, τότε γιατί να μπεί και αυτός εκεί μέσα. Τί στο καλό να κάνει ?

    Μπορεί να διορθωθεί ?
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    makfor

    makfor



    Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε   Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε EmptyΤετ Ιουλ 08, 2009 12:10 pm

    για να βαλουμε ενα βιντεο απο το youtube και να φαινεται εδω μεσα κανονικα ωστε να μην ειναι μονο το λινκ και μας βγαζει "απεξω" (μαρια γιασενα ειναι αυτα τα βγαζει και απεξω χαχαχα)

    πρεπει να απαντησουμε πατωντας το κουμπι postreply , και οχι γραφοντας στο πλαισιο κατω κατω απο τα μυνηματα (αυτο ειναι για γρηγορη απαντηση)

    οταν πατησουμε postreply, εμφανιζει το

    Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε Bar1b

    πριν ή μετα το κειμενο που εχουμε γραψει παταμε το κουμπι που δειχνει η εικονα (κοκκινο πλαισιο και βελακι για οσους εχουν αχρωματοψια χαχαχαχα) οποτε εμφανιζει το

    Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε Bar2n

    στο πλαισιο μεσα μεταφερουμε με copy-paste το λινκ με το βιντεο απο το youtube και παταμε ΟΚ !!!

    ολα ειναι ετοιμα τωρα

    εαν εχουμε γραψει το γρηγορο "μυνημα" , με EDIT μπορουμε να μπουμε και να προσθεσουμε το βιντεο , αυτο θα κανω εγω εδω τωρα ...

    πχ λοιπον

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
     
    Τεχνικα Θεματα ... και βλεπουμε
    Επιστροφή στην κορυφή 
    Σελίδα 1 από 1
     Παρόμοια θέματα
    -
    » ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

    Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
    ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ :: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ :: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ-
    Μετάβαση σε: