ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ

Τόπος διαλόγου για τις αγωνίες και την έκφραση της κοινωνίας
 
ΦόρουμΦόρουμ  Πόρταλ*Πόρταλ*  ΕικονοθήκηΕικονοθήκη  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
Παρόμοια θέματα
1-1-4 ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
ΜΕΤΡΗΤΗΣ HITS

Study English
ΜΕΤΡΗΤΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΩΝ
ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ - ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΟ

Πηγή: Λογισμικό "Σήμερα"

WOWZIO

 

 ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Πήγαινε κάτω 
+5
STELLA
Perkos G
Giannis Angelou
Σωτηρόπουλος Σπύρος
DimKaramitsas
9 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 11 ... 17, 18, 19
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
?????
Επισκέπτης




ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 19 EmptyΔευ Ιουν 21, 2010 12:14 pm

Αφιερωμένο εξαιρετικά σε όλους όσους τελευταία απο την αμερικανολατρία και την ευρωλαγνεία περάσαν στην κινεζο-θεοποίηση (αγνοώντας παντελώς τα δεδομένα που τρέχουν με πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα απο αυτήν που έχουν οι ίδιοι υιοθετήσει....σάν τον Πάγκαλο π.χ.).

 

Από topontiki.gr

Της Τζένης Κ.


To ευρώ δεν θα πεθάνει (κατά τον Χ.Μ. Μπαρόζο τουλάχιστον), το κινέζικο γουάν θα γίνει πιο ευέλικτο, αλλά εμείς, τελευταία, δεν μπορείς να πεις ότι αισθανόμαστε και πολύ καλύτερα...

Στην παγκόσμια Monopoly όλοι ξαναπερνούν την οικονομική, εμπορική, εξαγωγική κ.λπ. εφηβεία τους. Έχουν βγάλει τα νομίσματά τους έξω και τα μετράνε. Μόνο που, επειδή ο ανταγωνισμός δεν διαμείβεται πλέον με το συμβατικό υποδεκάμετρο, είναι δύσκολο να αντιληφθούμε ποιος είναι ο πιο... «νομισματαράς»..., με το συμπάθιο. Και βλέπουμε κι αυτές τις φαινομενικά οξύμωρες αβροφροσύνες και βραχυκυκλώνουμε όλως διόλου...

● Η Ιαπωνία και οι ΗΠΑ, σου λένε, χαιρέτισαν την προοπτική ανατίμησης του κινέζικου νομίσματος. Θα το πανηγυρίσουνε μάλιστα δεόντως το πράγμα στο επερχόμενο G20.

● Οι Κινέζοι βρήκαν, ούτως ειπείν, στην παρούσα φάση, το σημείο G των 20...

● Το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο – που έχει γραμμένη στους παλαιότερους των χαρτοφυλάκων του την ευημερία των κατά τόπους νοικοκυριών – καταχάρηκε επειδή θα ανέβει το βιοτικό επίπεδο των κινέζων.

● Ο Σαρκοζί και ο Μεντβέντεφ μόνο που δεν άνοιξαν σαμπάνιες. Ο πρώτος μάλιστα έκανε λόγο για την ανάγκη αναζήτησης και νέας οικονομικής λύσης. Να μπει δηλαδή και κανένας καινούριος οικονομικός επιβήτορας στον ανταγωνισμό και στη διατίμηση...

Όσο άσχετος και να είναι δηλαδή κανείς, αντιλαμβάνεται ότι, κάπου στον κόσμο, σε ένα στούντιο ή σε πολλά ταυτόχρονα, θα γυριστεί πορνό... προσοδοφόρο.

Και οι πρωταγωνιστές θα μοιάζουν με το καστ των ανεκδότων της δεκαετίας του ’80. Θα είναι ένας Γάλλος, ένας Ρώσος, ένας Γερμανός, ένας Αμερικάνος κι ένας Κινέζος. Μόνο ο Έλληνας θα απουσιάζει. Πιθανότατα δεν θα έχει καταφέρει να πάρει ρεπό απ’ τη δουλειά. Και η «δουλειά» με κάποιον τρόπο θα συνδέεται με τους παραπάνω.

Μια απορία έχουμε μόνο, κι ας βρεθεί κανένας ειδικός να την απαντήσει. Αυτό... που θα ανατιμηθεί το γουάν και θα ισορροπήσει η παγκόσμια ισορροπία και τα κινέζικα προϊόντα – προσωρινά τουλάχιστον, γιατί δεν γνωρίζουμε ποιο θα είναι το επόμενο βήμα των Κινέζων – θα γίνουν λιγότερο φτηνά και ανταγωνιστικά έναντι όλων των υπολοίπων, πώς μεταφράζεται για μας, που έχουμε προβεί σε σύναψη τοιούτων και τοσούτων συμφωνιών με τους Κινέζους; Τζίφος το δικό μας σημείο G;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mitsosms
Επισκέπτης




ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 19 EmptyΔευ Ιουν 21, 2010 2:35 pm

Δημήτρη, σχετικά με την ΕΡΤ και την ΔΕΗ, αν τους πάρω τηλέφωνο μπορούν να αρνηθούν να ικανοποιήσουν το αίτημά μου ή είναι υποχρεωμένοι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makfor





ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 19 EmptyΠεμ Ιουν 24, 2010 7:38 pm

λυπαμαι , λυπαμαι , λυπαμαι ...

και θελω να θυμησω τις ΑΠΕΡΓΙΕΣ ΤΟΥ 60 , του 70 , του 90 , του 2004 ...

να θυμισω οτι μυνησεις εναντιον απεργων αποτελει ΦΑΣΙΣΜΟ

χωρις να εχω κενανα λογο να υπερασπιστω τις ενεργειες του ΠΑΜΕ και του ΚΚΕ , εχω καθε δικαιωμα να ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΑΠΕΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΡΙΨΩ ΚΑΘΕ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΤΗΣ

λυπαμαι που το πασοκ εχει πιασει πατο ... τωρα πλεον μενει να αρχισει ο χωροφυλακας να περναει εξω απο τα σπιτια μας , να χτυπα τις πορτες και να συλλαμβανει οπου η φατσα δεν ειναι αρεστη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makfor

makfor



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 19 EmptyΠεμ Ιουλ 01, 2010 10:54 am

14 νεκρους μαζεψαν απο τον εβρο ... και ισως μαζεψουν κιαλλους ...

αναρωτιεμαι εαν σε αυτη την χωρα αλλα και στο κοσμο ολο εχει μεινει εστω και μια σταλα ανθρωπιας ...

ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ γιατι υπαρχουν ΣΥΝΟΡΑ μια εφευρεση του τελευταιου αιωνα ... και απαγορευση να διαβουν τα συνορα ...

ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ γιατι πρεπει να πεθαινουν ... γιατι ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ , ας πουμε ενας προεδρος σοσιαλιστικης διεθνους , με περγαμηνες και αλλα τινα , ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΙΣΟΔΟ ... ετσι θα κερδιθουν ζωες , δεν θα γινεται δουλεμποριο , οσοι μπαινουν/βγαινουν δεν θα φοβουνται ουτε θα τους εκμεταλευονται , θα καταγραφονται και θα αποκτουν ταυτοτητα ωστε να μην ειναι παρανομοι , θα εχουν δικαιωματα αλλα και υποχρεωσεις κατι που θα τους δωσει δυναμη ωστε να καταγγειλουν τα οσα συμβαινουν εις βαρος τους !!!!

παρα τα παραπανω , προτειμουν να αφηνουν ανθρωπους να πεθαινουν , να γινονται σαρκες προς πωληση , ΑΠΛΑ και μονο για να μη χαλασει Η ΒΟΘΡΟΣΟΥΠΑ του καπιταλισμου και ολων οσων τον υπηρετουν


ΑΙΣΧΟΣ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makfor

makfor



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 19 EmptyΠεμ Ιουλ 01, 2010 1:24 pm

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ .... και ακουω γνωμες ...


Από τις 7 Ιουνίου το εστιατόριο barθelonika,
στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, λειτουργεί αυτοδιαχειριζόμενο από το
προσωπικό του. Όλα ξεκίνησαν όταν ο ιδιοκτήτης του καταστήματος
ανακοίνωσε στο προσωπικό ότι το εστιατόριο θα κλείσει για τρεις μήνες
κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού και το Σεπτέμβρη θα αποφασίσει σχετικά
με την τύχη του...

Οι εργαζόμενοι από
την πλευρά τους ισχυρίζονται ότι η επιχείρηση είναι κερδοφόρα και δεν
συντρέχει κανένας λόγος αναστολής της λειτουργίας της. Έτσι προχώρησαν σε μια άτυπη συμφωνία που προβλέπει ότι το
ίδιο το προσωπικό θα αναλάβει τη λειτουργία του καταστήματος για δύο
μήνες προκειμένου να μην μείνουν χωρίς δουλειά.


Πλέον, όπως μας λένε, το barθelonika
«λειτουργεί κανονικά χωρίς αφεντικά, υπεύθυνους και σχέσεις ιεραρχίας.
Όλοι και όλες μαζί αποφασίζουμε για τα πάντα, βρίσκουμε τους προμηθευτές
και συντηρούμε τον χώρο.
Στο περιβάλλον της κρίσης αν δεχτούμε τις
αποφάσεις των αφεντικών, χωρίς να αντιδράσουμε θα οδηγηθούμε στην
εξαθλίωση», τονίζουν.
Οι εργαζόμενοι αμέσως μόλις ανέλαβαν τη
διοίκηση του εστιατορίου προχώρησαν σε μείωση 30% σε όλα τα πιάτα και
κάλεσαν την κοινωνία της Θεσσαλονίκης να στηρίξει το αυτοοργανωμένο
εγχείρημα। Την Κυριακή η κουζίνα του barθelonika μεταφέρεται στο
Αντιρατσιστικό Φεστιβάλ, στο οποίο οι εργαζόμενοι πήραν απόφαση να
συμμετέχουν και να μαγειρέψουν για τους επισκέπτες।


http://afterhistory.blogspot.com/2010/07/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σωτηρόπουλος Σπύρος

Σωτηρόπουλος Σπύρος



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 19 EmptyΠαρ Ιουλ 02, 2010 9:42 am

Καλημέρα.
Πούπα τον Αύγουστο που θα ανέβω Θεσσαλονίκη θα με πας στο barθelonika?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σωτηρόπουλος Σπύρος

Σωτηρόπουλος Σπύρος



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 19 EmptyΠαρ Ιουλ 02, 2010 11:28 am

Τόπος διαλόγου για τις αγωνίες και την έκφραση της κοινωνίας είναι ο χώρος και όχι προσωπικών αντιπαραθέσεων.
Οι τυχόν επισκέπτες της ιστοσελίδας δεν πρόκειται να ξανακλικάρουν διαβάζοντας τις φραστικές αντιπαραθέσεις επί προσωπικού.
Έχει γίνει συνήθεια πλέον από την εποχή του dialogos να ανοίγει μιά ενδιαφέρουσα θεματική, τα πρώτα σχόλια να έχουν σχέση με το θέμα και μετά να γαμάμε τη συζήτηση με ότι παπαριά μας κατέβει στο κεφάλι.
Συμβαίνει συχνά και πρέπει να σταματήσει επιτέλους!
Δεν πρέπει αυτός ο χώρος εδώ να καταντήσει όπως η συντριπτική πλειοψηφία ιστοσελίδων με πολιτικό περιεχόμενο που το επίπεδο των σχολίων είναι για τα μπάζα.
Ο βασικός υπεύθυνος της μπαχαλοποίησης πολλών θεματικών είναι ο χρήστης JohnK.Προσωπικά δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ μαζί του, όχι επειδή με ενοχλούν τα μπινελίκια αλλά επειδή δεν σέβεται το χώρο και την προσπάθεια που γίνεται.
Όταν ο Δημήτρης έκανε στο παρελθόν μιά προσπάθεια να ανεβάσει την επισκεψιμότητα με άρθρα του που έστειλε σε άλλα μπλογκς και την ανέβασε για ένα διάστημα, έπρεπε να την σεβαστούμε.
Κάνει όμως και η Πούπα ένα λάθος, το οποίο το έχει επαναλάβει πολλές φορές.
Ζητά την επέμβαση των άλλων προκειμένου να βρει το δίκιο της με την φραστική καταδίκη από άλλους σχολιαστές του υβριστή της χρήστη JohnK.
Εγώ δεν θα μπω σε αυτήν τη διαδικασία (το έχω κάνει μιά-δυό φορές στο παρελθόν) γιατί είναι κάτι που από μόνο του υπονομεύει την ποιότητα που θα ήθελα να διατηρηθεί σε αυτόν τον ιστότοπο.
Θα προτιμούσα να την πάρω ένα τηλέφωνο για να της εκφράσω την συμπαράστασή μου.Αλλά ακόμα και αν δεν την έπαιρνα θα έπρεπε να καταλάβει τόσα χρόνια που γνωρίζομαστε διαδυκτιακά ότι οι χαρακτηρισμοί που ξεστομίζει ο χρήστης JohnK προκαλούν την δυσφορία μου την ώρα που τον διαβάζω.
Θα παρακαλούσα να κρατήσουμε ένα επίπεδο, να συζητάμε μόνο πολιτικά και με σεβασμό στο θέμα που αναφέρεται στο κάθε ποστ που ανεβαίνει.
Για "χαλάρωμα" υπάρχει η Γενική Συζήτηση.
Όταν δεν έχω να γράψω κάτι επειδή δεν έχω άποψη για το θέμα προτιμώ να σιωπήσω και να διαβάσω μόνο.
Αν μου έχει γυρίσει το κεφάλι ή αν έχω όρεξη για χαβαλέ, δόξα το θεό υπάρχουν πάρα πολλές ιστοσελίδες να το κάνω όπως και το κάνω πολλές φορές.

ΥΓ.Πούπα ελπίζω να τα πούμε από κοντά τον Αύγουστο αν δεν κάνω το χατήρι σε έναν γνωστό που θέλει να πάω στο Ναιρόμπι της Κένυας για να τον βοηθήσω να στήσει ένα εργαστήριο δοκιμών στα πρότυπα του εργαστηρίου που τόσα χρόνια εργάζομαι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JohnK





ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 19 EmptyΚυρ Ιουλ 04, 2010 3:33 pm

Τόπος διαλόγου για τις αγωνίες και την έκφραση της κοινωνίας είναι ο χώρος και όχι προσωπικών αντιπαραθέσεων.......

Περιμενεις καιρο την αντιδραση μου?
Περιμενεις να σε στολισω Σπυρακο?
Αμ οχι....δεν μου εκανες τιποτα και βαβαια δεν με νευριασες!
Τυχαινει να αντιλαμβανομαι τις διαθεσεις .......

Φιλια και ανδρικα ο υβριστης JohnK!

ΘΕΛΕΙ ΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΤΟΛΜΗ .....ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΓΛΥΨΙΜΟ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JohnK





ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 19 EmptyΚυρ Ιουλ 04, 2010 3:56 pm

Θα παρεις Απαντησεις ....ομως ....ενα -ενα!



Ο βασικός υπεύθυνος της μπαχαλοποίησης πολλών θεματικών είναι ο χρήστης JohnK
ΣΟΒΑΡΗ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ!

Ζητά ....την επέμβαση των άλλων προκειμένου να βρει το δίκιο της με την φραστική καταδίκη από άλλους σχολιαστές του υβριστή της χρήστη JohnK.
ΒΑΛΤΕ ΦΡΟΥΡΑ!


Έχει γίνει συνήθεια πλέον από την εποχή του dialogos να ανοίγει μιά ενδιαφέρουσα θεματική, τα πρώτα σχόλια να έχουν σχέση με το θέμα και μετά να γαμάμε τη συζήτηση με ότι παπαριά μας κατέβει στο κεφάλι.
ΑΣΕ ....ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΣΤΟΥΣ ΔΙΑΛΟΓΟΥΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕΣ ΣΗΜΙΤΗΣ!

Οι τυχόν επισκέπτες της ιστοσελίδας δεν πρόκειται να ξανακλικάρουν διαβάζοντας τις φραστικές αντιπαραθέσεις επί προσωπικού.
ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΡΚΕΤΟΙ...



Θα προτιμούσα να την πάρω ένα τηλέφωνο για να της εκφράσω την συμπαράστασή μου.Αλλά ακόμα και αν δεν την έπαιρνα θα έπρεπε να καταλάβει τόσα χρόνια που γνωρίζομαστε διαδυκτιακά ότι οι χαρακτηρισμοί που ξεστομίζει ο χρήστης JohnK προκαλούν την δυσφορία μου την ώρα που τον διαβάζω.
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ?



Δεν πρέπει αυτός ο χώρος εδώ να καταντήσει όπως η συντριπτική πλειοψηφία ιστοσελίδων με πολιτικό περιεχόμενο που το επίπεδο των σχολίων είναι για τα μπάζα.
ΣΤΑ ΜΠΑΖΑ ΟΜΩΣ ΓΡΑΦΕΙΣ!



ΓΝΩΡΟΖΟΜΑΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΕΚΝΑ!
ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!
ΔΕΝ ΧΑΛΑΩ ΕΓΩ ΚΑΜΙΑ ΣΟΥΠΑ ...ΑΝ ΤΗΝ ΣΟΥΠΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΟΒΕΙ ΤΟ ΑΥΓΟΛΕΜΟΝΟ!

ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ..... ΟΣΟ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΠΕΥΘΥΝΩ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΕΠΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ!
ΓΚΕ-ΚΕ ...ΑΛΒΑΝΙΚΑ?

ΑΛΛΩΣΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΠΑΔΟΙ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟΤΗΤΑΣ ΛΟΓΩ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑΣ!
ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΟΝ ΧΑΡΑΖΕΙ ΚΑΙ Ο ΙΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ LIDYMEDIA,ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣ ΤΟΥ!!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makfor

makfor



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 19 EmptyΠεμ Αυγ 05, 2010 10:09 am

ΤΕΛΙΚΑ υπαρχει ουτοπια ....

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 19 EmptyΚυρ Σεπ 26, 2010 10:32 pm

Σε ωραίο σημείο φτάσαμε.
Αυτό εδώ το φόρουμ να είναι ουσιαστικά κλειστό και βουβό, χωρίς ενεργό συμμετοχή, χωρίς να υπάρχει πρόοδος και δράση. Απογοήτευση ...
Θα μου πείτε, εδώ μια ολόκληρη κοινωνία δεν έχει την δύναμη να αντιδράσει.
Βιάζεται η κοινωνία σύσσωμη, αυτή, το παρελθόν, το παρόν και το μέλλον της και είναι στέκεται παθητικά. Εξακολουθεί να ακούει τα λόγια, τις εντολές και τις απειλές των βιαστών της και να υποκύπτει στην βούλησή τους.
Ντρέπομαι που είμαι κομμάτι αυτής της κοινωνίας, ντρέπομαι που εξακολουθούν να διαμορφώνουν την κοινή γνώμη τα ίδια τσιράκια. Ντρέπομαι που έχω ακόμα να με κυβερνούν και να ορίζουν το παρόν και το μέλλον μου, την ίδια μου την ζωή οι Παπανδρέηδες, οι Σαμαράδες, οι Μητσοτάκηδες και όλοι οι συμμέτοχοι στην απάτη.
Καθήστε να απολαύσετε τον βιασμό.
Η Σαδομαζοχιστές είμαστε ή εντελώς ηλίθιοι, λοβοτομημένοι και άχρηστοι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makfor

makfor



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 19 EmptyΔευ Σεπ 27, 2010 2:24 pm

μη μου στεναχωριεσαι και πολυ περισσοτερο να μη ντρεπεσαι ...

ετσι ειναι η φυση μας , ειτε μας αρεσει ειτε οχι ... ετσι ηταν παντα και ετσι θα ειναι ...

για να γυρισει ο ηλιος θελει δουλεια πολυ ... και εμεις , οι ανθρωποι , ειμαστε ακομη στην φαση της τεμπελιας , εαν ποτε ξυπνησουμε ισως δουμε και τον ηλιο

οποτε κανε , κανουμε , οτι εμεις μπορουμε και τα υπολοιπα δεν εχουν και πολυ σημασια φιλαρακι ... χαμογελα ... χαμογελα με τα χαλια μας , αλλα χαμογελα για τα παιδια σου ,τους φιλους και ολους γυρω σου ... ετσι θα τους κανουμε να ΤΡΟΜΑΞΟΥΝ λιγο

...σφυριξε χαρουμενα μπορεις ....
... δες την φωτεινη πλευρα της ζωης ...

καλη σου μερα φιλαρακι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makfor

makfor



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 19 EmptyΤρι Φεβ 22, 2011 9:37 am

καλημέρα σε ολους ,

απο χτες ανεργος , μετα την διαμαχη που ειχα με την εταιρεια και μια μερα πριν το δικαστηριο , που ειναι σημερα και που η εταιρεια θα παρει αναβολη , απολυθηκα (αλλωστε και ο λογος που απουσιαζω εδω και καιρο απο το φορουμ ειναι η κακη ψυχολογικη κατασταση μου εδω και μηνες)

παρα την συγκρουση με την εταιρεια λογω της αυθαιρετης μεταβολης του μισθου μου περυσι , η αιτια της απολυσης αποτελει το γεγονος οτι το τελευταιο καιρο μαζι με 2 αλλους συναδελφους οργανωσαμε τους εργαζομενους , γραφτηκαμε στο κλαδικο σωματειο (εαν το λεω καλα) και φεραμε την επιθεωρηση αλλα και το σωματειο μαζι με τον γραμματεα του ΣΕΠΕ στην εταιρεια για ελεγχο (και εχουν βρει παπαδες) , μετα απο 20 μερες πιεσης , χτες η εταιρεια εκανε εκαθαριση

εκτος απο μενα εφυγαν αλλα 2 ατομα που εμπλεκονταν με την ολη κινηση , ετσι ξαφνικα ανακαλυπτουμε οτι ο συνδικαλισμος ακομη και σημερα στο 2011 διωκεται απο τις εταιρειες ...

τα παιδια που εμειναν δεν ξερω τι θα κανουν , δειχνουν αποφασισμενα να συνεχισουν .... οσο αφορα τους 3 απολυμενους (για την ωρα) προχωραμε σε καταγγελια της απολυσης κτλπ μαζι με το σωματειο , στην δικη μου δε περιπτωση δεν μπορει κανεις να καταλαβει πως κανει κατι τετοιο την στιγμη που ηδη εκρεμει δικαστικη υποθεση ...

οσο αφορα εμενα η απολυση ειναι λυτρωτικη καθως ειχα μπλοκαριστει μεσα στην συγκεκριμενη εταιρεια με μονο αρνητικο την ασχημη κατασταση της χωρας ...

το ονομα της εταιρειας ? ΝΤΟΡΑΛ κουφωματα ... εδω και εναμυσι χρονο εχει πολυσει πανω απο 120 εργαζομενους και με απολυτα αυταρχικο καθεστως αποφασιζει και διατασει αδιαφοροντας για τις οποιες παρονομιες κανει στα εργασιακα θεματα , το δε κρατος απλα δεν υπαρχει ...

το μονο θετικο οι αποζημειωσεις που ομως θα ειναι σε δοσεις , να ειναι καλα αυτο το κρατος που μας φροντιζει ...

τα λεμε συντομα φιλοι μου ... να ειστε καλα ολοι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 19 EmptyΤρι Φεβ 22, 2011 11:20 pm

Μακη γερά
Θα είμαι στο πλευρό σου για ο,τιδήποτε χρειαστείς
Απορώ πως δεν με κάλεσες ήδη.
Ο αγώνας τώρα ξεκινά σε όλη την χώρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makfor

makfor



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 19 EmptyΤετ Φεβ 23, 2011 6:49 pm

φιλε μου δεν θελω να σε ζαλιζω , η χιωτη , η δικηγορος μου δειχνει να ειναι καλη

η δικη (για τα περσινα) πηρε αναβολη για τον γιεναρη του 11... οποτε ως τοτε εχουμε και βλεπουμε

την δευτερα εχουμε συναντηση με την εταιρεια για τις νεες καταγγελιες
απολυση λογω συνδικαλισμου
δεν εγινε εκαθαριση , απλα πηραμε την πρωτη δοση της αποζημιωσης
ΕΚΔΙΚΙΤΙΚΗ απολυση για την περιπτωση μου

παραλληλα , εγινε καταγγελια απο 5 εργαζομενους για αρνηση εργασιας απο την εταιρεια καθως τα παιδια απο 1/1 εως σημερα εχουν δουλεψει μονο 15 μερες και ολες τις αλλες καθονται χωρις κανενα χαρτι ή οποια αλλη εξασφαλιση !!!

εαν ειμαστε τυχεροι ΘΑ ΦΑΝΕ ΚΑΛΑ και εμεις να εχουμε να παιρνουμε .. αλλα οπως ξερεις για αυτα θελει υπομονη μεγαλη !!!

θα σε χρειαστω ισως για την συνεχεια , καθως λεφτα για νεες αγωγες δεν υπαρχουν οποτε ισως ψαξουμε δικηγορο που να δεχθει να το παλεψει με καποιο ποσοστο απο οσα παρουμε ... μας ειπαν οτι το σωματεια συνεργαζεται με καποιους δικηγορους αλλα δε φτασαμε ακομη ως εκει

για μενα παντως ικανοποιηση ειναι οτι καταφεραμε να κινησουμε τον κοσμο τις εταιρειας , σημερα το σωματειο πηγε το πρωι και εκλεισε τις πυλες , ετσι και οσοι φοβοντουσαν κατεβηκαν απεργια ... απο 30 που υπολογιζαμε πιασαμε τους 50+ ....

ο κοσμος καλος σημερα εδω πανω , αλλα λιγος , δε ξερω ακομη κουμομαστε ... απορω οι ανεργοι ΠΟΥ στο διαλο ειναι .... παντως η πορεια ηταν καλυτερη απο την τελευταια και αυτο ειναι ελπιδοφορο ...

εσεις εκει κατω πως τα πατε ? (εαν δεν λεγονται στειλτα στο mail)

θα τα λεμε συχνα τωρα φιλαρακι , ηδη εχω αρχησει να χαλαρωνω ... το μονο που με ανυσηχει , επειδη οι ανθρωποι ειναι ΑΝΩΜΑΛΟΙ , μα εντελως ανωμαλοι , μη μου βγαλουν κανα φασουλι και αντε να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας μετα ...

αγωνιστικους χαιρετισμους ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Perkos G





ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 19 EmptyΔευ Φεβ 28, 2011 12:21 am

Μάκη κουράγιο
Η ζωή συνεχίζεται , συμπάσχουμε μαζί σου , όπως και με όλους όσους αγωνίζονται για την αλήθεια και τις ηθικές αξίες.
Ο αγώνα τώρα αρχίζει,ενάντια σε αυτούς που μας πρόδωσαν με τον χειρότερο τρόπο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makfor

makfor



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 19 EmptyΔευ Φεβ 28, 2011 5:13 pm

καλησπερα σε ολους

μολις γυρισα απο την επιθεωρηση , 9 καταγγελιες , για αρνηση εργασιας απο την εταιρεια , για χρηση αδειων και υπερωριων ως εργασιμων και ως αδειας ανευ αποδοχων , για μη πληρωμη των δεδουλευμενων , για απολυσεις λογω συνδικαλιστικης δρασης , για εκδικητικη απολυση λογω ανοιχτης υποθεσης... και η εργοδοσια να μιλαω οτι το γραμμα του νομου ΔΕΝ μπορει να δημιουργει προβληματα στην επιχειρηση και αλλα κουλα ...

η καταγγελιες επεσαν , αυριο καταθετουμς υπευθυνες δηλωσεις ωστε να γινει μυνηση , ηδη εκρεμει μια μυνηση της επιθεωρησης για μενα αλλες 2 για παρανομιες που βρεθηκαν τους 3 τελευταιους μηνες , ενα προστιμο γυρω στα 150.000 , μια αγωγη δικη μου .... και να ειναι καλα τα δικαστηρια για να τα επισκεπτομαστε και οι δικηγοροι να μας τα παιρνους (δικηγορε για σας το λεω ΧΑΧΑΧΑ σε πειραζω φιλαρακι και το ξερεις , αλλα αυτο το γαμημενο κρατος ακομη και για να βρεις το γμνο το δικιο σου ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΦΡΑΓΚΑ!!!!)

παντως φιλοι μου ειχα μια μικρη ελπιδα οτι προχτες στην απεργια θα βλεπαμα κανα εκατομυριο κοσμο ...αλλα ακομη ο κοσμος κοιματε ... κοιματε βαθια

(φιλαρακι θα σου τηλεφωνησω εντος των ημερων να τα πουμε)

φιλια σε ολους ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 19 από 19Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 11 ... 17, 18, 19
 Παρόμοια θέματα
-
» ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ :: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ :: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ-
Μετάβαση σε: