ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ

Τόπος διαλόγου για τις αγωνίες και την έκφραση της κοινωνίας
 
ΦόρουμΦόρουμ  Πόρταλ*Πόρταλ*  ΕικονοθήκηΕικονοθήκη  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
Παρόμοια θέματα
1-1-4 ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
ΜΕΤΡΗΤΗΣ HITS

Study English
ΜΕΤΡΗΤΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΩΝ
ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ - ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΟ

Πηγή: Λογισμικό "Σήμερα"

WOWZIO

 

 ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!

Πήγαινε κάτω 
+4
Perkos G
Σωτηρόπουλος Σπύρος
makfor
Giannis Angelou
8 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 12 ... 16  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης




ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 EmptyΚυρ Σεπ 13, 2009 9:25 am

Ακομα και εγω τα διαβαζω.....
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_2_22/03/2009_308548

και μην μου πεις οτι το Πα.Σο.Κ. δεν θα δανειστει!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis Angelou





ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 EmptyΚυρ Σεπ 13, 2009 10:10 am

Δεν είπα κάτι τέτοιο. Όμως, η ομιλία Παπανδρέου, έδωσε ελπίδα. Και αυτό λέει πολλά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
eponymos
Επισκέπτης




ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Λόγια ψεύτικα   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 EmptyΚυρ Σεπ 13, 2009 10:24 am

Η ελπίδα δε τρώγεται! Γιατί σας αρέσει να σας δουλεύουνε; Δε μπορώ να το καταλάβω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 EmptyΚυρ Σεπ 13, 2009 10:47 am

Το περιεχόμενο της ομιλίας Παπανδρέου αφορούσε απλώς ένα αστικό διαχειριστικό νοικοκύρεμα της οικονομίας. Ο σοσιαλισμός ως συνισταμένη της πολιτικής ήταν πραγματικά απολύτως απών και η δημοκρατία παραπεταμένη σε κάποιες ελάχιστες αναφορές για "συμμετοχή". Αντιθέτως κυρίαρχη ήταν η αγορά, η οποία μάλιστα τοποθετήθηκε πλάι στο κράτος, ως ισοδύναμος παράγοντας με σαφή αναφορά.
Ο κοινωνικός μετασχηματισμός, οι αλλαγές στις δομές της κοινωνίας και της οικονομίας, ο πολιτικός εκδημοκρατισμός, ήταν χώροι πολιτικού και φιλοσοφικού ζητούμενου που απουσίαζαν παντελώς από την ομιλία του Γ. Παπανδρέου.
Ο εκσυγχρονισμός της διαχείρισης είναι σαφές ότι δεν με καλύπτει στο ελάχιστο και επειδή ο εκσυγχρονισμός αποτελεί το αυτό αστικό πολιτικό ζητούμενο από την εποχή του Οθωνα ... ήτοι διατρέχει το νεοελληνικό κράτος (με τα γνωστά αποτελέσματα) απο την γέννησή του (με ελάχιστες εξαιρέσεις πολιτικών που ήλθαν στην εξουσία προερχόμενοι από την αστική τάξη αλλά επεδίωκαν τομές και κοινωνικό μετασχηματισμό που παραπέμπει στην απελευθέρωση του ανθρώπου απο τις εξαρτήσεις : Ι. Καποδίστριας, Α. Παπανδρέου) είναι σαφές ελάχιστα πράγματα θα επιτευχθούν (εδώ είμαστε ...). Το γυάλισμα της πυραμίδας δεν μου λέει τίποτα, αντίθετα την προβάλλει ως το μοναδικό σύστημα κοινωνικής οργάνωσης και την παγιώνει (για αυτό τον λόγο και οι "εκσυγχρονισμοί" αποτυγχάνουν προχωρώντας μόνο όσο βολεύει την εξουσία της πυραμίδας, τα ανώτερα σκαλοπάτια της).
Ο λόγος του ΓΑΠ θα μπορούσε να είναι ο λόγος οποιουδήποτε αστού πολιτικού τριτοκοσμικής χώρας και εάν βρείτε και διαβάσετε λόγους του Καραμανλή πριν το 2004 (αλλά και μέχρι το 2006) θα βρείτε καταπληκτικές ομοιότητες !!!.
Ουσιαστική η πολιτική του τόπου είναι η αυτή επί πολλές δεκαετίες (πλην την παρεμβολής της τετραετίας 1981-1985 και της χούντας !!!). Τα αποτελέσματα είναι γνωστά και τα βιώνουμε.
Ενας λόγος λοιπόν πλήρης αστικής ορολογίας και αστικών ιδεολογημάτων, που δεν έρχεται να προσφέρει τίποτα περισσότερο στις κοινωνικές και πολιτικές αναζητήσεις και προστίθεται σε χιλιάδες άλλους με το αυτό περιεχόμενο και πολιτικό στίγμα.
Ακόμα και το αποκαλούμενο κοινωνικό κράτος (υγεία, παιδεία κλπ.) παρουσιάστηκε ως απότοκο φιλάνθρωπης διάθεσης και όχι ως πολιτικό ζητούμενο, στην γωνία και αυτό ... . Οσο για τις δημόσιες επενδύσεις : στα χέρια και προς εκμετάλλευση των ιδιωτών της "αγοράς" .
Προσωπικά το μήνυμα το είχα λάβει και το είχα μεταφέρει : "ο λαός απών, ο σοσιαλισμός και η δημοκρατία έννοιες απούσες ".
Μπορεί ως λόγος να ικανοποίησε τα ΜΜΕ, αλλά εμένα με απογοήτευσε, όπως θα απογοητεύσει και τον ελληνικό λαό μετά την 4/10/2009.
Ενα μόνο πράγμα με χαροποίησε : όταν έγιναν αναφορές σε δύο-τρία πράγματα "δικά μας" : π.χ. σχέδιο κατά της διαφθοράς, άνθρωπος, κοινωνία, ακρίβεια, το χειροκρότημα του ακροατηρίου ήταν εντονότερο ... ακόμα και αυτού του ακροατηρίου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 EmptyΚυρ Σεπ 13, 2009 10:59 am

Σύντροφοι και μη προσπάθησα και προσπαθήσαμε επί δύο έτη με συνεχή παραγωγή πολιτικής να μετακινήσουμε τα όρια της πολιτικής ζωής του τόπου. Να γονιμοποιήσουμε τα άκαρπα χωράφια της πολιτικής, οργώσαμε και σπείραμε ιδέες για τομές.
Δεν θα σταματήσω, δεν θα σταματήσουμε, εάν η αστική εντροπία και ο ατομισμός αποδεικνύονται ακρίδα που κατατρώγει τα σπαρτά μας.
Για να προχωρήσει ο τόπος αυτός πρέπει να καταξιωθεί και να ανυψωθεί ο λαός του.
Πραγματικός σοσιαλισμός, πραγματική δημοκρατία, πραγματική παιδεία είναι οι τρεις άξονες που καταξιώνουν τον λαό μας και εμάς τους ίδιους.
Τα διαχειριστικά κολπάκια μόνο στιλβώνουν την εγγενή ανισότητα. Το σύστημα αυτό χιλιάδες χρόνια τώρα που βρισκόμαστε ως λαός υπό διαρκή κατοχή δεν μας πάει, δεν μας ταιριάζει. Βγάζει στην επιφάνεια τα ένστικτα της αυτοσυντήρησης που είναι έντονα στον Ελληνα άνθρωπο και εύκολα μετετρέπονται σε ατομισμό, καθώς αυτός ο τόπος λόγω των χαρακτηριστικών του, μπορεί να μας θρέψει σε κάθε περίσταση. Αναχωρητές ατομιστές μας θέλουν, αλλά αυτό είναι που μας εξοντώνει ως κοινωνία και ως σύνολο.
Προσωπικά δεν θα τους κάνω την χάρη, μέσα στην ανακάλυψη των νοημάτων ενυπάρχει και η εφαρμογή τους.
Θα αλλάξουμε το τοπίο αυτής της χώρας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 EmptyΚυρ Σεπ 13, 2009 11:02 am

Ξέρω ότι ο λόγος μου στενοχωρεί πολλούς, μα πιο πολύ στενοχωρεί εμένα τον ίδιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 EmptyΚυρ Σεπ 13, 2009 11:06 am

Η γνωση είπε ο Αριστοτέλης, μας διδασκει τι να κανουμε και τι οχι .... Κι η ελπιδα ειναι παρηγορια και καταφυγιο στις πικρες της ζωης αυτης !!!!!!

Καμια στενοχωρια φιλε μου.....εγω θα γινω συντομα Δανος...εσυ δεν ξερω!!!
χαχαχα.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis Angelou

Giannis Angelou



ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 EmptyΚυρ Σεπ 13, 2009 11:07 am

Δημήτρη, συμφωνώ. Στέκομαι κι εγώ σε αυτά που ανέφερε ο Πρόεδρος και που έδωσε το έναυσμα για χειροκρότημα. Εξάλλου, εδώ είμαστε για να κρίνουμε!Δεν υποστέλλουμε τη σημαία!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 EmptyΚυρ Σεπ 13, 2009 11:16 am

Θεωρώ ότι οι σύντροφοι που μετέχουν σε αυτό εδώ το φόρουμ και χιλιάδες άλλοι σε όλη την Ελλάδα, έχουν καταλάβει το νόημα της ζωής, ακόμα και μέσα από σημειολογικές παρατηρήσεις.
Η σημαία της αλήθειας και της ουσίας δεν μπορεί να υποστέλλεται !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis Angelou

Giannis Angelou



ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 EmptyΚυρ Σεπ 13, 2009 11:39 am

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maria Kallinikidou

Maria Kallinikidou



ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 EmptyΚυρ Σεπ 13, 2009 2:20 pm

Πολύ καλός και κατανοητός και από τον πιο απλό πολίτη ο αυριανός πρωθυπουργός στην συνέντευξη του από την Θεσσαλονίκη.
Μπράβο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 EmptyΚυρ Σεπ 13, 2009 2:41 pm

Κυριακή, 13 Σεπτέμβριος 2009


"Στις 100 ημέρες θα αλλάξει όλος ο...πλανήτης"



ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 %CF%80%CE%B1%CF%80%CE%B1
Τελικά σε 100 ημέρες αν έρθει ο Παπανδρέου στην εξουσία θα αλλάξει όλος ο πλανήτης. Σύμφωνα με το έκτο νομοσχέδιο του Γιώργου Παπανδρέου τα βουνά θα φυτρώσουν, οι λίμνες θα γεμίσουν νερό, η Μύκονος θα γίνει σαν την Φολέγανδρο, η κακιά σκάλα...
θα γίνει καλή και...


άλλα πολλά που ακόμα δεν μας τα λέει. Έτσι όπως τα είπε χθες πάντως όχι σε 100 αλλά ούτε σε 1000 ημέρες δεν θα τα κάνει. Σιγά μην κυνηγήσει την φοροδιαφυγή στους επώνυμους. Κοίτα ρε συ George να πιάσεις τους εκδότες με το ΙΚΑ που χρωστάνε και τα εικονικά τιμολόγια και μετά μας λες για μέτρα. Σιγά μην σκιστεί το καλσόν δηλαδή...

Ξερω δεν θα με γουσταρετε.....αλλα ετσι ειναι οι <γνησιοι>.....ενιοτε χαλανε τις σουπες!!!!!!

Για αλλη μια φορα λοιπον......

Η γνωση είπε ο Αριστοτέλης, μας διδασκει τι να κανουμε και τι οχι .... Κι η ελπιδα ειναι παρηγορια και καταφυγιο στις πικρες της ζωης αυτης !!!!!!

ΣΑΣ ΣΙΧΑΘΗΚΑ ΟΛΟΥΣ !!!!!!!!(εκτος των φιλων εδω μεσα ειτε συμφωνουμε ειτε οχι)
ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis Angelou

Giannis Angelou



ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 EmptyΚυρ Σεπ 13, 2009 3:10 pm

Γιατί τον ακυρώνεις; Είναι άδικο! Ειδικά, όταν έχει πει πράγματα που γίνονται! Ας περιμένουμε λίγο! Αναγνωρίζω πως θα είναι ο πρωθυπουργός με τη μικρότερη πίστωση χρόνου, αλλά όχι και πριν αναλάβει!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 EmptyΚυρ Σεπ 13, 2009 3:28 pm

Μετά την χθεσινή εκσυγχρονιστική σούπα, ήλθε ο σημερινός Παπανδρέου της αμεσότητας να ξσνακερδίσει τις δικές μου εντυπώσεις και την ουσία.
Το ξέρω ότι είναι μπερδεμένος, πολλοί σύντροφοι που μετέχουμε στο φόρουμ δώσαμε μεγάλο αγώνα για να ξεμπερδέψει αυτός και οι έννοιες.
Σήμερα, η ανάγκη του αγώνα για να ξεμπερδέψουμε τις έννοιες και να καταδείξουμε τις πολιτικές του πρακτέου είναι επιτακτική.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis Angelou

Giannis Angelou



ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 EmptyΚυρ Σεπ 13, 2009 3:38 pm

Μια πολιτική ομιλία είναι στεγνή, ενώ μια συνέντευξη πιο ζεστή και επικοινωνιακά καλύτερη, εάν ο συνεντευξιαζόμενος γνωρίζει τι λέει! Και ο Γιώργος αυτά που λέει τα πιστεύει!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maria Kallinikidou

Maria Kallinikidou



ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 EmptyΚυρ Σεπ 13, 2009 3:43 pm

Τζων, δες και άκουσε τον σημερινό Παπανδρέου της "αμεσότητας", όπως πολύ εύστοχα χαρακτήρισε ο Καραμήτσας, την συνέντευξη εννοώ, και πες μου πού και σε τί διαφωνείς?
Γιατί τόση απογοήτευση? Σε πειράζει που δεν χρησιμοποιεί την λέξη σοσιαλισμός?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maria Kallinikidou

Maria Kallinikidou



ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 EmptyΚυρ Σεπ 13, 2009 3:45 pm

Τζων, μάλλον έχεις "κακές συναναστροφές" !!! Εννοώ τα blog πού διαβάζεις..

Στην συνέντευξη απάντησε συγκεκριμένα στα ερωτήματα που θέτει το troktiko.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 EmptyΚυρ Σεπ 13, 2009 4:41 pm

Αυτο ηθελα!!!!
Να σας κενρισω το ενδιαφερον και να μου ορμαται!!!!
Ναι Μαρια ειναι αληθεια οτι κανω κακες συναναστροφες....αλλα ακινδυνες για το μυαλο μου και τον Προεδρο!!!!
Μου αρεσει που εισαι με τον Προεδρο τωρα που ειναι στα προθυρα της κυβερνησης!!!
Ολοι εχουμε δωσει τις γραφες μας.....εγκαλεσε με στην ταξη ....μου αρεσει!!!

ΣΑΙΞΠΗΡ. Αγoρασα χρυσες γνωμες απο ολες τις ταξεις των ανθρωπων!!!!!!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maria Kallinikidou

Maria Kallinikidou



ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 EmptyΚυρ Σεπ 13, 2009 5:24 pm

Α, έτσι? Από μένα έχεις το ελαφρυντικό του "γνήσιου", αλλά δεν σημαίνει ότι πρέπει να σε ακολουθούμε και στα ταξίδια σου μια στο Σούνιο και μια στην Δανία (αν και στο Σούνιο ευχαρίστως πίνω καφέ και στην Δανία είναι το επόμενο ταξίδι μου, αλλά για τουριστικούς λόγους!)

Όσο για την αιχμή, ότι είμαι με τον Πρόεδρο στα πρόθυρα της νίκης, αν θυμάσαι καλά είμαι η μόνη η οποία δεν αμφισβήτησα την πολτική του προέδρου, γιατί έβλεπα ότι έχει κάτι διαφορετικό να πει, αλλά τώρα με χαροποιεί που αρχίζει να πείθει και τον λαό, ο οποίος αρχίζει να εμπεδώνει , αν θες, το όραμα-σχέδιο για την Ελλάδα και αποδεικνύει μία σταθερότητα και αποφασιστικότητα.

Ναι όλοι έχουμε δώσει δείγμα γραφής.....
Και σε εγκαλώ στην τάξη, αφού σου αρέσει, να στηρίξεις τον Πρόεδρο και το Πα.Σο.Κ. σ΄αυτή την προσπάθεια. Γνωρίζει καλύτερα απ΄όλους ο πρόεδρος ότι δεν τού δίνει κανείς λευκή επιταγή.
Ελπίζω να σού όρμησα αρκετά!!!

Α και κάτι άλλο, μού άρεσε ιδιαιτερα η φράση "λαού θέλοντος" που επανέλαβε αρκετές φορές ο πρόεδρος στην συνέν τευξη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 EmptyΚυρ Σεπ 13, 2009 5:40 pm

Εισαι ιντερνετικη φιλη μου και απο την ΠΑΤΡΙΔΑ του ΠΑΤΕΡΑ μου που δεν ζει.......
Νασε καλα....ορμα μου οσο θελεις...λαου θελοντος!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 EmptyΚυρ Σεπ 13, 2009 5:46 pm

Ρε σείς το χάσατε ή μου φαίνεται ????????

Τί σόι σοσιαλισμό περιμένατε να εξαγγείλει ο ΓΑΠ ?????? (χώρια που ο σοσιαλισμός δέν εξαγγέλεται.....)

Εχουμε γυρίσει χίλια χρόνια πίσω στην φεουδαρχία και τον μεσαίωνα και εσείς περιμένατε να μας φανερώσει τον σοσιαλισμό εδώ και τώρα ?????

Εκσυγχρονιστικά θα πεί, για νοικοκυρέματα, μαζέματα και επανατοποθέτηση του κοινωνικού κράτους που σήμερα πλέον δέν υπάρχει ούτε για δείγμα. Μας γυρίζει πίσω στο 1981, μπάς και μπορέσουμε να κάνουμε μιά καινούρια αρχή αφού βγούμε απο τον μεσαίωνα! Τί σόι σοσιαλισμό να κάνει με ξεπουλημένες τις δημόσιες επιχειρήσεις, με ανεξέλεγκτο το χρηματοοικονομικό σύστημα και τα μονοπώλια να μονοπωλούν τις ζωές μας ?

Θα αποκαταστήσει την αγορά (αυτή που έχει πεθάνει προ πολλού....) όχι όμως την ΕΛΕΥΘΕΡΗ γιατί υπήρξε σαφέστατος «Κανένα προϊόν, κανένας τομέας χωρίς ρύθμιση και εποπτεία»
ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟΜΕΑΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΙΟΝ ΧΩΡΙΣ ΡΥΘΜΙΣΗ ΚΑΙ ΕΠΟΠΤΕΙΑ !!!!!!
Με αυτή τη φράση τα είπε όλα και έβαλε φρένο, και φρένο σημαίνει σταματώ την εξέλιξη που έχουν πάρει τα πράγματα γιατί θέλω να εξελιγχθούν αλλοιώς !!!!

Και για την ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ και ΛΟΓΟΔΟΣΙΑ μίλησε λεπτομερώς (καμία πράξη, κανένα μέτρο δέν θα υπάρχει χωρίς την άμεση δημοσιοποίησή του, τόσο της κρατικής εξουσίας όσο και της αυτοδιοίκησης.......)

Και για ΔΙΚΑΙΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ μίλησε με την καθιέρωση της φορολόγησης ΟΛΩΝ των εισοδημάτων (ανεξαρτήτως πηγής) με ενιαία, προοδευτική φορολογική ΚΛΙΜΑΚΑ (φαντάζομαι να μήν χρειάζεται να κουβεντιάσουμε ότι η ΚΛΙΜΑΚΑ αποκλείει τους ενιαίους φόρους........).
Και για αναμόρφωση του «πόθεν έσχες» μίλησε, ώστε να υπάρχει η δυνατότης να κατάσχονται υπέρ του Δημοσίου, όσα περιουσιακά στοιχεία δέν δηλώνονται (δικά του είναι τα λόγια που χρησιμοποιώ και όχι δικά μου).
Και για φορολόγηση της εκκλησιαστικής περιουσίας μίλησε. Κάτι που έπρεπε να είχε γίνει απο το 1981 αλλά ΔΕΝ έγινε.

Και για την πράσινη ανάπτυξη και τις ΑΠΕ μίλησε. Αυτή τη φορά μάλιστα τόνισε ότι δέν μας ενδιαφέρει ΑΠΛΩΣ η εισαγωγή και εγκατάσταση των διαφόρων υποδομών για τις ΑΠΕ αλλά και η δημιουργία της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗΣ ΒΑΣΗΣ.

Και μιά που θυμήθηκα την ελληνική παραγωγή, μίλησε και για την αγροτική οικονομία και δεσμεύτηκε ΜΕ ΑΜΕΣΑ ΜΕΤΡΑ να την απαλλάξει απο το υψηλό κόστος της παραγωγής αλλά και απο τα προβλήματα της ΔΙΑΘΕΣΗς ΤΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ (και ξέρουμε όλοι ποιοί είναι αυτοί που ανεβάζουν το κόστος παραγωγής, όπως και ποιοί είναι αυτοί που μεσολαβούν μεταξύ αγρότη καταναλωτή, και τα κάνουν μπάχαλο).

Και για την Υγεία μίλησε. Δωρεάν 24ωρη περίθαλψη επτά μέρες την εβδομάδα, όλο το χρόνο, στις γειτονιές μας και στα χωριά μας.

Μπορεί όλα τα παραπάνω (και πολλά ακόμα που σίγουρα ξέχασα) να αποτελούν εκσυγχρονιστικές μα.....κίες, αλλά εγώ δέν βλέπω πώς και με ποιό τρόπο θα περάσουμε σε σοσιαλισμούς άν ΔΕΝ αποκαταστήσουμε το στοιχειώδες αστικό κράτος απο τον φεουδαρχικό μεσαίωνα όπου έχουμε κατρακυλήσει (αυτό το τελευταίο το απευθύνω στους μαρξιστές.....)

Και θάθελα να κλείσω εκφράζοντας βαθύτατη λύπη για τις κακιούλες του Γιάννη Κεχ.!
Δέν μπορούσα ποτέ να φανταστώ ότι θα ξεσήκωνε ποταμούς ειρωνίας και απαξίωσης η φράση του ΓΑΠ : «Στόχος μου είναι η Ελλάδα να γίνει ένα περιβαλλοντικό πρότυπο, η Δανία του Νότου».
Γιατί τέτοια σχόλια ? Και πού βρίσκεται το κατακριτέο και κακό να θέλει κάποιος που λατρεύει και έχει "ψώνιο" το περιβάλλον (εδώ και κάτι αιώνες) να δημιουργήσει την χώρα του πρότυπο περιβαλλοντικού πολιτισμού ????
Μακάρι να γίνει έτσι και τότε δέν θα υπάρχει κανείς για να αναζητά δανέζικα "πασπόρτια".

Εν ολίγοις και εν κατακλείδι, περιμένω (με το τουφέκι παραμάσχαλα) ΜΕΣΑ στην τετραετία να δημιουργήσει όλες αυτές τις προυποθέσεις που εξήγγειλε, γιατί ΒΙΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΠΑΡΑΚΑΤΩ, και βαρέθηκα μιά ζωή να παίρνω το τραίνο και να πηγαινοέρχομαι παρελθόν-σήμερα, ξεχνώντας εντελώς το μέλλον.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maria Kallinikidou

Maria Kallinikidou



ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 EmptyΚυρ Σεπ 13, 2009 5:56 pm

Γεια σου Πηνελόπη, ευτυχώς που έχουμε και εσένα να βάζεις τα πράγματα στην σωστή τους διάσταση.
Ακριβώς έτσι είναι όπως τα λες. Ας βγούμε πρώτα από τον Μεσαίωνα μιας και δια παντός και μετά όλα μόνο καλύτερα μπορούν να γίνουν..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 EmptyΚυρ Σεπ 13, 2009 6:04 pm

Γειά σου Μαρία.....

Δέν ξέρω άν βάζω τα πράγματα στην σωστή τους διάσταση, πάντως σίγουρα λέω την άποψή μου και περιμένω να ακούσω την αντίθετη όχι μονολεκτικά και αφοριστικά αλλά με επιχειρήματα !

Ειδάλως δέν κάνουμε διάλογο αλλά πασαρέλα μηνυμάτων και φωτογραφιών.....

Εχω άδικο ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 EmptyΚυρ Σεπ 13, 2009 6:09 pm

Οπως και ναχει,κακιουλες ξεκακιουλες εγω ψαχνω το Δανεζικο διαβατηριο!!!!
Η θα μου το δωσει ο Γαπ η το παρω απο καμια Δανεζα....το ιδιο κανει!!!!!!!
Περαστικα σε οσους δεν καταλαβαινουν.....


Έχει επεξεργασθεί από τον/την JohnK στις Κυρ Σεπ 13, 2009 6:24 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 EmptyΚυρ Σεπ 13, 2009 6:11 pm

Ειδάλως δέν κάνουμε διάλογο αλλά πασαρέλα μηνυμάτων και φωτογραφιών.....

Αντε βρε Πηνελοπη με τις πασαρελες σου....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 EmptyΚυρ Σεπ 13, 2009 6:34 pm

Η αλήθεια είναι ότι τα υπονοήματα και τις λιγόλογες σοφιστείες ΔΕΝ ΤΙΣ καταλαβαίνω!

Φταίει η χαμηλή μου νοημοσύνη σε αντίθεση με την υψηλή των υπολοίπων......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 EmptyΚυρ Σεπ 13, 2009 7:01 pm

Φταει Πηνελοπη μου η υψηλη σου νοημοσυνη που δεν καταλαβαινεις την διαλεκτικοτητα και την ανταλλαγη αποψεων σε αστεια βαση (οχι κακοβουλα)!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makfor

makfor



ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 8 EmptyΚυρ Σεπ 13, 2009 7:25 pm

καλος , οχι οσο θα τον ηθελα , οχι οσο θα ΕΠΡΕΠΕ ισως , αλλα καλος

ακουσα πραγματα που εχω γραψει και αυτο μου αρεσε ,ΕΑΝ ΕΛΕΓΕ ΔΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΘΝΙΚΟΠΟΙΣΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ θα ειμουν τωρα με την σημαια στο λευκο πυργο και δεν θα κατεβαινα απο εκει μεχρι τις εκλογες ... ας ειναι ειπαμε ΥΠΟΜΟΝΗ χαχαχαχα

απο την αλλη ειναι γεγονος οτι ΔΥΣΚΟΛΑ θα μπορουσε να πει ποιο πολλα ... κακως ομως δεν το εκανε γιατι οι πολιτες ειναι ΕΤΟΙΜΟΙ για κατι τετοιο...

εγω πλεον περιμενω την επομενη μερα , περιμενω να δω τα εργασιακα που ειναι το 1ο που πρεπει να φροντισει , περιμενω την δικαιη φορολογια ως 2ο που θα πρεπει να μας δωσει χρηματα και την μηχανογραφηση της υγειας ως 3ο !!!! και φυσικα ολα τα αλλα ...

τον ηθελα ποιο θαραλεο και ποιο τολμητο και στο θεμα του σημιτη να ελεγε στα ισια ΔΕΝ ΤΟΝ ΘΕΛΩ !!! δεν μπορουσε να το κανει ? οκ ... παω πασο

ειπε πολλα , οχι ΕΤΣΙ οπως θα τα θελαμε , ΟΥΤΕ αυτα που θα θελαμε ... ομως μη ξεχναμε κατι , οτι ειναι η πρωτη κινηση , ισως η πρωτη αλλαγη μετα απο πολυ καιρο ... τα συναισθηματα αναμικτα , σε γενικες γραμμες θετικα ..... για να δουμε τι θα δουμε


υγ1. εγω παντως την δανεζα την πηρα τηλεφωνο (ενα siemens) και τις ειπα για ανταλαγμα να μου στειλει ενα διαβατηριο ΧΑΧΑΧΑ

υγ2. εγω περιμενα την ομιλια πολυ χειροτερη , ετσι το αποτελεσμα με ξαφνιασε ευχαριστα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 8 από 16Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 12 ... 16  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΗΣ 4ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2009
» To παιχνιδάκι "μαδάω, μαδάω την μαργαρίτα" ή αλλοιώς βλέπω δέν βλέπω εκλογές, το ξέρετε ?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ-
Μετάβαση σε: