ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ

Τόπος διαλόγου για τις αγωνίες και την έκφραση της κοινωνίας
 
ΦόρουμΦόρουμ  Πόρταλ*Πόρταλ*  ΕικονοθήκηΕικονοθήκη  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
Παρόμοια θέματα
1-1-4 ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
ΜΕΤΡΗΤΗΣ HITS

Study English
ΜΕΤΡΗΤΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΩΝ
ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ - ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΟ

Πηγή: Λογισμικό "Σήμερα"

WOWZIO

 

 ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!

Πήγαινε κάτω 
+4
Perkos G
Σωτηρόπουλος Σπύρος
makfor
Giannis Angelou
8 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 9 ... 16  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Perkos G





ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Σεπ 03, 2009 10:18 pm

Και μετα τα απανωτά σόκ (!!!) από το χθεσινό διάγγελμα του πρωθυπουργού μέχρι τα σημερινά ότι δεν θα πολιτευθεί ο ξάδελφος του η ότι ο Κωνσταντάρας (ωιμέ και τρισαλί!!) θα πολιτευθεί με τον ΛΑΟΣ και άλλα κατινίστικα όπως ότι το Πα.Σο.Κ. είναι υπεύθυνο για τις εκλογές , είναι καιρός νομίζω κάποιοι να σοβαρευθούν και να αρχίζουν να τρέχουν.Εντάξει θα συγκαλέσουνε τις Ν.Ε για την οργάνωση του εκλογικού αγώνα. Ελπίζω να μη τους φάνε καμια 10αριά μέρες οι ασκήσεις επι χάρτου. Περισσότερο θα έπρεπε να κάνουν όλοι ασκήσεις θάρρους, ποτέ δεν είναι αργά.

Το Πα.Σο.Κ. πρέπει να κρατήσει τον προεκλογικό αγώνα σε κόσμιο και πολιτισμένο επίπεδο με χαμηλούς τόνους και να μην παρασυρθεί (εμπλακεί) στο παιχνίδι των εκνευρισμών που θέλει να το οδηγήσει η ΝΔ

Το Πα.Σο.Κ. πρέπει (ΑΠΟ ΧΘΕΣ !!) να βγεί στους δρόμους και να σταματήσει τις τηλεοπτικές κοκορομαχίες που είναι για τεμπέληδες πολιτικούς και όχι για αγωνιστές, παίζοντας το παιχνίδι του Πρετεντέρη και του κάθε όμοιου του.

Και τέλος να σταματήσουν να ασχολούνται με αυτό το φρούτο των δημοσκοπήσεων τρώγοντας το χρόνο τους στα κανάλια. Οι δημοσκοπήσεις που κάποτε αν θυμάστε τις κατηγορούσαμε , μπορεί να δείχνουν κάτι (η να θέλουμε να μας δείξουν κάτι, κατά παραγγελία) δεν είναι η πανάκεια και προ παντός τις περισσότερες φορές για τον εν δυνάμει νικητή περισσότερο εφησυχασμό παρά κίνητρο αγώνα δημιουργούν. Αν καθήσουν να παιρνουν σβάρνα τα κανάλια τι γκάλοπ εβγαλε η Α η η Β εταιρεία κι αρχίσουν τα χαμογελάκια και τα ταρατατζούμ «την κάτσαμε τη βάρκα»

Κατά τη γνώμη μου το Πα.Σο.Κ. θα πρέπει να ξεκινήσει σαν να μην υπήρχαν δημοσκοπήσεις η καλύτερα σαν να μην προηγείται σήμερα.

ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΨΗΛΑ ΤΟΝ ΠΗΧΗ, για πολλές και συνεχείς προσπάθειες για να τον περάσει .

Γιατι με τη μια μόνο χαμηλά εμπόδια περνάμε.

ΚΑΛΟΝ ΑΓΩΝΑ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
STELLA





ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Σεπ 03, 2009 10:23 pm

Η 4η Οκτωβριου είναι η μέρα ιδρυσης της ΝΔ.
Απ'οτι φαίνεται θα είναι και η μέρα διάλυσής της.

Ελπίζω.

Καλό αγώνα και με την αυτοδυναμία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Perkos G





ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Σεπ 03, 2009 10:30 pm

Οταν λέμε αγώνα δεν εννοούμε να βγούν τα στελέχη λίγες μέρες πρίν τις εκλογές στις εκλογικές τους περιφέρειες -γιατί εδω και καιρό ξεχάσαμε και τη φάτσα τους- και να αράζουν σε τίποτε καφετέριες με συνοδούς, η να παίρνουν σβάρνα τις Δημ. Υπηρεσίες και τις Τράπεζες και να μοιράζουν σαν βλακόφατσες αμίλητοι χαιρετούρες , αλλα να κάνουν ομιλίες , συγκεντρώσεις , διάλογο με τον κόσμο, ΝΑ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΟΥΝ οπως πολυ σωστά λέει κι ο Μάκης, ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΙΤΆΞΟΥΝ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ, να του κερδίσουν την εμπιστοσύνη.

Είναι δύσκολο να γίνουν αυτά? ΚΑΘΟΛΟΥ. Ποδαρόδρομος και θάρρος χρειάζεται που τους λείπουν γιατί συνηθίσανε τα γραφεία και τις καρέκλες.

ΚΑΛΟ ΤΡΕΞΙΜΟ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makfor

makfor



ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Σεπ 04, 2009 7:37 am

τα εχουμε πει τοσες φορες , καποιοι τα στειλαμε και στο προεδρο που ποτε δεν μαθαμε εαν τα πηρε ... ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ για τον πολιτη και τα καθημερινα του προβληματα ειναι σε μια προταση ολα οσα πρεπει να κανει το πασοκ

εγω ομως εχω ενα παραξενο ερωτημα ρε παιδια , γιατι ο καραμαλινκος παραητηθηκε στις 2 και οχι στις 3 ? γιατι εδωσε μια μερα προβαδισμο στο γιωργο ? γιατι του εστρωσε το δρομο ??? εμενα αυτο με βαζει σε πονηρες σκεψεις !!!

ενα θεμα που υπαρχει ειναι και ο σημιτακος , και τι κανουμε με αυτον , ενα πασοκ με το σημιτη μεσα ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ με φερνει σε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ ΘΕΣΗ και θεωρω οτι και πολλους αλλους καθως και η κλικα που ειχε , αποψη μου ειναι οτι ο ιδιος πρεπει να ζητησει να μεινει ΑΠΕΞΩ

τελος εχουμε και το κυβενρητικο προγραμμα και τις εξαγγελιες , πρεπει να μεινει ΟΣΟ ΠΟΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ , με ΞΑΚΑΘΑΡΕΣ ΚΟΥΝΕΝΤΕΣ και χωρις ΓΕΝΝΙΚΟΤΗΤΕΣ , ΑΛΛΑ πρεπει και να ΔΕΣΜΕΥΘΕΙ οτι θα καταργησει ολα τα αντιεργατικα μετρα των τελευταιων 10 ετων , για την επιστροφη των 28ΔΙΣ και την φορολογηση ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΠΩ ΓΙΑ ΕΘΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ, για την επαναδημιουργια του ΕΣΥ , για τον ΕΛΕΓΧΟ ΤΩΝ ΔΑΠΑΝΩΝ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΠΕΔΟ, ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ... και πολλα αλλα φυσικα

οπως ειπα και ποιο πανω , το Πα.Σο.Κ. ΜΠΟΡΕΙ αλλα δεν ξερω εαν ΘΕΛΕΙ !!! ΘΕΛΕΙ? μετα απο 5 χρονια στην αντιπολιτευση ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΕΙΞΕΙ και συμφωνω με τον ΓΙΑΝΝΗ , οτι ψηφιζω ΓΑΠ και εαν δεν δω κατι ειναι και η τελευταια φορα !!!!

Ο ΓΑΠ πρεπει να βγαλει ενα πολυ δυσκολο προγραμμα , θα πρεπει εαν οχι καθε μερα αλλα μερα παρα μερα να μιλαει στο λαο, με καθε τροπο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Σεπ 04, 2009 2:02 pm

Πολύ προφητικό το φόρουμ... , μήπως υπάρχει καμία επαφή με μαντεία ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Σεπ 04, 2009 4:31 pm

Καλο χειμωνα ψηλουλη!!!!!
Ναι το Μαντειο Των Δελφων (το εχουμε και σε ποστερς )!!!!!

Καλη δυναμη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Σεπ 04, 2009 4:38 pm

Χωρίς να έχω μασήσει το δαφνόφυλλο θα διακινδινεύσω μια πρόβλεψη.
Η εκλογές θα αναδείξουν τετρακομματική Βουλή με αυτοδύναμο Πα.Σο.Κ..
Με μία προϋπόθεση: ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θα εξακολουθήσει μέχρι τέλους να επιμένει στην άρνηση της μετεκλογικής συνεργασίας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Σεπ 04, 2009 5:03 pm

Μου αρεσει αυτο το game!!!!!
Λοιπον γραφτε γιατι τα γραπτα μενουν!!!!
Καμια κυβερνηση δεν κανει εκλογες πριν την ωρα τους και ειδικα αν ξερει οτι θα τις χασει!!!!!!
Ενα το κρατουμενο.
Δυσκολη η αυτοδυναμια για το πρωτο κομμα και ειδικα με τον νομο Σκανδαλιδη(κατι ηξερε).
Δευτερη φορα αν μας παιρνει η ν.δ λος πουλος με και καλα ψηλα το κεφαλι.....και ολα τα αγγουρια στο Πα.Σο.Κ.!!!!!
Και μετα αλλοι θα γελανε και αλλοι θα κλαινε!!!!!!
Ενδιαμεσα ενα αδιεξοδο εκλογικο μας βαζει σε ενα <καζανι> και καλα για την ΕΛΛΑΔΑΡΑ!!!!!
Και μαζι και χωρια ....μεχρι Μαρτη...
ΙΔΩΜΕΝ...γιατι αυτοι ειναι οι γκρουπιεριδες!!!!


Kαι κατι τελευταιο...
Οριστικό! Δεν εκδίδεται ο Μ.Χριστοφοράκος

Αντε ......και ελεγα εγω οτι θα ερχοταν....Ησυχο υπνο θα εχετε μωρα μου!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis Angelou

Giannis Angelou



ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Σεπ 04, 2009 8:24 pm

Μετά τη χτεσινή, μεγαλειώδη συγκέντρωση του Γιώργου Παπανδρέου στο Θησείο, χρειάζεται ΟΛΟΙ να συνταχθούμε πίσω από τον Πρόεδρο και να ξεκινήσουμε τον αγώνα για τη μεγάλη νίκη. Έχουμε όλοι την υποχρέωση, απέναντι στη συνείδησή μας, απέναντι στη Δημοκρατική Παράταξη, απέναντι στον ιδρυτή του Πα.Σο.Κ., Ανδρέα Παπανδρέου, απέναντι στην ιστορία αυτού του τόπου, να δώσουμε τον αφώνα αυτό και να το κερδίσουμε.
Μη ηρεμία, με συνετό λόγο, με επιχειρήματα, με αποδείξεις, να πλησιάσουμε τον πολίτη και να του δώσουμε να καταλάβει, να τον πείσουμε, γιατί είμαστε εδώ και γιατί ο Γιώργος Παπανδρεόυ πρέπει να είναι ο επόμενος κυβερνήτης της χώρας.
Πριν 35 χρόνια ο Ανδρέας Παπανδρέου γέννησε την ελπίδα μας. Χτες, βλέποντας το γιο του να ανεβαίνει στο μπαλκόνι, δάκρυσα. Κι ήταν η πρώτη φορά που δεν είχα κατεβάσει τα σκούρα γυαλιά! Δεν ντρεπόμουν που είχα τη δύναμη να έχω τέτοια και τόσα συναισθήματα εκείνη τη στιγμή. Δεν ντρεπόμουν που είμαι σε αυτό το χώρο, που συντάχθηκα με τον ΓΑΠ από την πρώτη στιγμή, που έδωσα τη δική μου μάχη μέσα από το χώρο μου, με πολλούς από εσάς.
Απόψε, μια μέρα μετά, έχω τα ίδια συναισθήματα. Και έχουμε την υποχρέωση να σταθούμε στο πλευρό του Προέδρου, ενός πολιτικού που έδειξε να έχει τα άντερα να ανατρέψει ΜΟΝΟΣ του το αρνητικό κλίμα που αντιμετώπισε. Γι αυτό τον άνθρωπο αξίζει η πίστη μας και ο αγώνας μας. Γιατι είναι φορές, που τα όνειρά μας μπορεί ένας να τα κάνει πράξη!
Δεν είχα σκοπό να προκαλέσω το θυμικό σας, ούτε να σας φέρω σε κατάσταση να νιώθετε αυτό το περίεργο συννεφάκι να φουσκώνει τόσο πολύ στα μάτια που να θέλει να ξεσπάσει σε καταιγίδα δακρύων. Απλά, επειδή σήμερα το απόγευμα, άκουσα έναν από εσάς στο τηλέφωνο, θυνήθηκα ένα βράδυ που είχε έρθει 4 μέρες πριν την επανεκλογή του Γιώργου, να στηρίξει και να υποστηρίξει μια εκδήλωση που είχα διοργανώσει στο Χολαργό. Για εκείνη τη νύχτα, γαι κάθε νύχτα που νιώσαμε εκείνη τη λαχτάρα της πρώτης μας νιότης, σας καλώ να δώσουμε τον αγώνα μας.
Και για να ηρεμήσουν ο Δημήτρης και ο Γιάννης, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Σεπ 05, 2009 9:55 am

Καλημερα
Γιαννη μακαρι να ησουν!!!!
Αντε καιρος ειναι,σε λιγο θα δουμε και τα δικα μας ψηφοδελτια!!!!!
Το ματι μου ομως εχει καρφωθει στην κορυφη του ψηφοδελτιου Επικρατειας!!!!!
Λετε να αρχιζει απο εκει η Αλλαγη????
Ειναι και συμπαθεια μου βλεπετε.....ηγετης μακρας πνοης...γιατι να το κρυψωμεν αλλωστε!!!!!!!

Καλο Σ/Κ σε ολους
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Σεπ 05, 2009 12:50 pm

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Σεπ 05, 2009 2:27 pm

Μάντης δέν είμαι, ούτε μου αρέσουν τα δαφνόφυλλα έτσι και αλλοιώς......

Επομένως μαντείες και αυταπόδεικτα σενάρια σάν αυτά των ΝΕΩΝ (άν δέν βρέξει θα χιονίσει), απο μένα δέν πρόκειται να διαβάσετε.

Το θέμα δέν είναι τα νούμερα της αυτοδυναμίας, με τον ένα ή με τον άλλο νόμο, αλλά ΠΩΣ ΑΠΟΚΤΑΤΑΙ Η ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ !

Η Ν.Δημοκρατία τέτοια διλήμματα ΔΕΝ ΕΧΕΙ. Εχει ήδη εξαγγείλει την ΙΔΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ, που ακολούθησε όλα αυτά τα πέντε χρόνια και αμαρτίαν ούκ έχει.
Για τα μικρότερα κόμματα τί να πεί κανείς αφού ΔΕΝ έχουν κυβερνητικές βλέψεις.....
Επόμενα ο κλήρος πέφτει στο Πα.Σο.Κ., και να κάνει την διαφορά και να κάνει την αυτοδυναμία.

Απο τις δημοσκοπήσεις και την ταχύτατη κατρακύλα της Ν.Δημοκρατίας, προκύπτει αβίαστα ότι η πλειοψηφία του ελληνικού λαού ΙΔΙΕΣ παρελθοντολογικές πολιτικές και δέν τις θέλει και θα τις μουτζώσει μεγαλοπρεπώς, όπου τις ακούσει.
Επομένως παραμυθάκια του τύπου «δέν μπορούμε να κάνουμε τίποτε γιατί δέν μας αφήνει η ΕΕ ή έχουμε μεγάλα ελλείματα» καλύτερα να μήν τ΄ακούσει (ο λαός) γιατί θα πάθει συγκοπή. Οικονομική κρίση υπάρχει και δέν είναι διατεθειμένος να την πληρώσει αυτός, γιατί υπάρχει θέμα επιβίωσής του και δέν πρόκειται να κάνει την χάρη ούτε στην νουδούλα, ούτε στο Πα.Σο.Κ., ούτε και σε κανέναν.

Οποιος λοιπόν στίψει τον εγκέφαλό του για να βρεί λύσεις τέτοιες, που θα σταματήσουν την εξαθλίωσή του και θα αποκαταστήσουν πραγματικά το εισόδημα και την αγοραστική του δύναμη, κερδίζει όχι μόνο χρυσούν ωρολόγιον αλλά και την αυτοδυναμία.

Αυτό πρέπει να είναι το άμεσο επιδιωκόμενο αποτέλεσμα μιάς προοδευτικής και αδέσμευτης απο κάθε άποψη κυβέρνησης.
Αν δέν υπάρξουν τέτοιες προοπτικές το Πα.Σο.Κ. μπορεί να αναδειχθεί αυτοδύναμο, με την δεύτερη εκλογή και τον νόμο Παυλόπουλου που θα ισχύσει τότε, αλλά πολύ γρήγορα θα βρεθεί στην δυσάρεστη θέση να ξαναδεί τα έδρανα της αντιπολίτευσης και αυτή τη φορά αμφιβάλλω σφόδρα άν θάναι της αξιωματικής.

Η μοναδική, μοναδικότατη, ελπίδα να ακούσω επιτέλους εξαγγελία συγκεκριμένων κοινωνικών και λαικών πολιτικών είναι στην ΔΕΘ απο τον ΓΑΠ. Τότε θάμαι σε θέση να σας πώ υπεύθυνα και χωρίς μαντείες άν το Πα.Σο.Κ. θα κερδίσει πραγματικά ή θα σέρνεται στα αλώνια μεταξύ ανυπαρξίας και αμετάβλητης συρίκνωσης.
Εως τότε λέω να κάνω το «παπί», και άς μου γυρνάνε τ΄αντερα ακούγοντας στα βλακοκάναλα παπαριές με βούλα. silent
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Σεπ 05, 2009 3:09 pm

Γεια σου Πηνελοπη
Πριν ομως ακουσεις ειμαι σιγουρος οτι ξερεις γιαυτα.....

Λίγα μόνο στοιχεία για την κατάσταση της οικονομίας είναι ενδεικτικά του τι μας περιμένει:
Το έλλειμμα κινείται πάνω από το 8% με την ΕΕ να πιέζει για μείωσή του κάτω από το 3%, δηλαδή 5 μονάδες του ΑΕΠ κάτω. Αυτό σημαίνει περίπου 15 δις ευρώ που πρέπει να βρεθούν στα κρατικά ταμεία.
Η ανεργία κινείται στο 9% ενώ κάποιοι μιλούν για ποσοστά κοντά στο 14%.
Το δημόσιο χρέος μπορεί να ξεπεράσει το 100% του ΑΕΠ.
ΟΙ δημόσιες δαπάνες δε μαζεύονται με τίποτε και έχουν φτάσει τα 55 δις ευρώ
Η ανάπτυξη για πρώτη φορά τα τελευταία χρόνια κινείται σταθερά κάτω από το 0, και μάλιστα στο -0,3%
Η φοροδιαφυγή έχει χτυπήσει κόκκινο και η προεκλογική περίοδος ευνοεί τους φοροφυγάδες. Η κρατική μηχανή παγώνει, οι ελεγκτικοί μηχανισμοί ατονού, τα πάντα είναι εν υπνώσει.
Οι ακάλυπτες επιταγές αναμένεται να ξεπεράσουν τα 3 δις ευρω, δηλαδή η αγορά βρίσκεται ένα βήμα πριν από το γενικό λουκέτο.
Η Κομισιόν πιέζει για διαρθωτικές αλλαγές μόνιμου χαρακτήρα, δηλαδή νέο ασφαλιστικό σύστημα, άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων, κατάργηση βαρέων κ.λπ. Και μαζί μ’ αυτά και νέοι φόροι.
Αν όλα αυτά δεν μας κάνουν όλους να τρέμουμε για το τι πρόκειται να συμβεί τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας….
Οικονομικός
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Σεπ 05, 2009 5:48 pm

.........


Έχει επεξεργασθεί από τον/την JohnK στις Πεμ Σεπ 24, 2009 4:08 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
STELLA

STELLA



ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Σεπ 05, 2009 9:00 pm

Μετά την ομιλία του Καραμανλή στους παραγωγικούς φορείς στα πλαίσια της ΔΕΘ που μου θύμισε εξαγγελία πρωθυπουργού για μέτρα βαριάς λιτότητας πιστεύω οτι επιχειρεί απλά ηρωική έξοδο απο πολιτική και κόμμα.
Ωρα του καλή.
Εχω μια επισήμανση για το ψηφοδέλτιο της Επικρατείας και τον Σημίτη αλλά δεν υπάρχει πληροφορηση.
Παω να δω τον αγώνα της Εθνικής με την Ελβετία.
Με την νίκη.ελπίζω..........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis Angelou

Giannis Angelou



ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Σεπ 06, 2009 9:09 am

Σίγουρα η εποχή δεν είναι για πανηγύρια και γλέντια. Η περίοδος είναι κρίσιμη και το γνωρίζουμε όλοι μας. Έρχονται τουλάχιστον άλλα 2 κρίσιμα χρόνια. Πού είναι η διαφορά;
Πρώτα στην αγορά. Η αγορά είναι ψυχολογία, είτε το θέλουμε είτε όχι. Μια κίνηση καλής θέλησης να γίνει και ανατρέπεται το κλίμα μιζέριας που υπάρχει αυτή τη στιγμή. Επίσης, μέτρα στήριξης και όχι μπαλωματάκια. Οι μμε στενάζουν αυτή την περίοδο και είναι γνωστό πως αποτελούν τη ραχοκοκκαλιά της οικονομίας μας. Εκεί πρέπει να δοθεί έμφαση.
Κάθε σπατάλη του Κράτους ΑΜΕΣΑ πρέπει να κοπεί. Με το μαχαίρι. Πολυτελή αυτοκίνητα, 4 και 5 κινητά, 3 αποσπασμένοι αστυνομικοί το ελάχιστο ανά βουλευτή κλπ, δεν έχουν θέση σε μια χώρα που αντιμετωπίζει κίνδυνο κατάρρευσης. Και όπως βλέπετε, οι περιορισμοί ΠΡΕΠΕΙ να αρχίσουν ΑΠΟ ΠΑΝΩ.
Μόνο με αυτά τα μέτρα, θα υπάρξει μια σοβαρότατη περιστολή δαπανών και εξοικονόμηση πόρων. Μην ξεχνάμε πως οι βουλευτές και όλοι όσοι στελεχώνουν το δημόσιο και ευρύτερο δημόσιο τομέα πληρώνονται απο εμάς! Οφείλουν να είναι υπηρετες του δημόσιου συμφέροντος και όχι αρπαχτικά.
Ο ΓΑΠ είναι η εγγύηση για αυτά. Μπορούμε να προχωρήσουμε και να πείσουμε τον πολίτη όχι μόνο για την αγνότητα των προθέσεων, αλλά και για την τόλμη να επιβάλλουμε το αυτονόητο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Σεπ 06, 2009 11:31 am

Γιαννάκη πουλάκι μου τις παπαριές του Οικονομικού γιατί τις ανήρτησες ??????
Αφού δέν υπάρχουν αναπτυξιακές πολιτικές και υπάρχει ύφεση πώς να μήν αυξηθεί η ανεργία ?
Και αφού δέν γίνονται δημόσιες επενδύσεις γιατί αυξάνονται οι δημόσιες δαπάνες ?
Οσο για το έλλειμα που πιέζει η Κομισιόν για μείωσή του, ΞΑΝΑΕΓΡΑΨΑ να πάψουν επιτέλους τα παραμύθια !!!!!! Υπάρχουν χώρες στην ευρωζώνη που έχουν υψηλότερο ή και ίδιο με την Ελλάδα έλλειμα. Να πείς του Οικονομικού να πεί στην κομισιόν να πάει να πιέσει αυτές (που δέν πιέζει κανέναν βέβαια, αλλά λέμε τώρα....)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Σεπ 06, 2009 11:34 am

Εκανε πάλι το θαύμα του ο γαλάζιος γίγαντας.........

Τρελάθηκα η γυναίκα ! Με πείσανε οι καναλάρχες, τα δημοσιογραφικά παπαγαλάκια και οι γαλάζιοι ρήτορες, που μου κλείσανε με νόημα το μάτι, για την βραδυνή βαρύγδουπη ομιλία του πρωθυπουργού και την πάτησα άγρια.
Με τούτα και με κείνα μ΄εκανε να σπαταλήσω την ώρα μου μπροστά στα κανάλια μήπως και τον ακούσω να λέει καμιά σοβαρή κουβέντα που θάξιζε κανείς να ασχοληθεί μαζί της. Αλλά πού τέτοια τύχη ????

Η ατζέντα και το μότο, ίδιο :

Θα συνεχίσει το μεταρυθμιστικό του έργο, να ξεπουλήσει δηλαδή και ότι δημόσια περιουσία παρέμεινε απούλητη. Αυτό τόπε με έμφαση!!! Η αποκρατικοποίηση θα συνεχιστεί με μεγαλύτερη και γρηγορότερη ένταση, γιατί όσο πιό πολύ αποκρατικοποιούμε τόσο πιό πολύ μεγαλώνει το έλλειμα. Και ώς γνωστόν, εμείς οι γαλάζιοι παιδαράδες δέν αγαπάμε τα μικρά αλλά τα μεγάλα και γιγάντια.

Θα κυνηγήσει τους φοροφυγάδες, που δέν μπόρεσε να κυνηγήσει τα προηγούμενα πέντε χρόνια που κυβερνούσε! Κάποιος του ψιθύρισε στ΄αυτί να διαβάσει τον Οικονομικό (που ανήρτησε και ο Γιάννης Κεχ.) και που μαρτυράει ότι κάθε προεκλογική περίοδο βγαίνουν στην γύρα για να φοροδιαφύγουν οι φοροφυγάδες και μόλις τελειώσει η προεκλογική περίοδος ξαναμπαίνουν στην κρυψώνα τους, άρα νάτη η ευκαιρία να μάθει επιτέλους αυτήν την κρυψώνα και να τους πιάσει στα πράσα. (Στην προεκλογική περίοδο του 2007 δέν πρόλαβε γιατί ώς γνωστόν είναι κακός μαθητής και δέν μαθαίνει γρήγορα).

Και τέλος θα πάρει και σκληρά μέτρα για να μας βγάλει εκ του ασφαλούς απο την οικονομική κρίση. Αντιλαικά βέβαια ήθελε να πεί, αλλά οι επικοινωνιακοί του σύμβουλοι τον συμβουλεύσαν να μήν το κάνει γιατί δέν είναι sic, και απο την άλλη δέν είναι και ότι το εξυπνότερο να λές στον ημιθανή ότι πρόκειται να τον πεθάνεις.

Επειδή όμως τούπανε (πάλι οι επικοινωνιακοί του σύμβουλοι) ότι γενικούρες δέν τραβάνε και πρέπει να ανακοινώσει και κάνα μέτρο, που στο κάτω-κάτω της γραφής τζάμπα είναι, γιατί τα λέει για προεκλογική κατανάλωση και μετά τα ξεχνάει (γνωστό εξάλλου και προσφιλές σε αυτόν αυτό το σενάριο), διάνθισε το λογίδριό του και με κάτι μέτρα :

- Πάγωμα μισθών και συντάξεων για το 2010. Αυτά θα παγώσουν ενώ αντίθετα οι τιμές στα βασικά είδη διαβίωσης θα αναθερμανθούν, για να κρατάμε και τις ισσοροπίες.
- Αυστηροποίηση των κριτιρίων για τις αναπηρικές συντάξεις (γιατί άμα είσαι ολίγον ανάπηρος τί να την κάνεις την σύνταξη.....)
- Αυστηροποίηση των κριτιρίων για τα επιδόματα ανεργίας (γιατί άμα δέν πάς να καθαρίζεις καλιόπες έστω και να είσαι άνεργος πυρηνικός επιστήμονας, δέν αξίζεις να παίρνεις επίδομα)

Και άλλα πολλά τέτοια ωραία μέτρα (όλα εγώ θα σας τα πώ?), που θα μας βγάλουν απο την κρίση και δέν το ξέρουμε βέβαια, αλλά ο πρωθυπουργός το ξέρει και για να μήν του χαλάει την ησυχία (έως και ύπνο) το παλιοπασόκ με τις πιέσεις του, μας πάει σε εκλογάς, ώστε για άλλη μιά διετία να συνεχίσει ανενόχλητη η προβολή του έργου «γαλάζιοι δράκουλες εν δράσει».
Το σφουγγαρόπανο στην μάπα η τηλεόρασή μου δέν το γλίτωσε (και άς μήν προορίζοντας γι αυτήν αλλά για το γαλάζιο καλόπαιδο)!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Σεπ 06, 2009 11:51 am

Γιαννάκη πουλάκι μου τις παπαριές του Οικονομικού γιατί τις ανήρτησες ??????

Αλλο και παλι τουτο???????
Εσυ γιατι λες να τις εβαλα?????
Αμα δεν ειναι αυτα τα οικονομικα στοιχεια της χωρας να μου πεις τα διαφορετικα!!!!
Παπαριες ξεπαπαριες με αυτα τα στοιχεια θα πορευθουμαι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis Angelou

Giannis Angelou



ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Σεπ 06, 2009 1:47 pm

Ένας τραγικός Καραμανλής, συνεχώς ψευδόμενος και επικαλούμενος το μοτο "χρήσιμος και όχι ευχάριστος"! Και δυστυχώς δεν βρέθηκε ένα ςνα του πει πως έπί 5 1/2 χρόνια ήταν και άχρηστος και δυσάρεστος.
Σχετικά με τα οικονομικά στοιχεία, που ανέφερε ο Γιάννης, έχω να πω πως πράγματι, δεν είναι ευχάριστα. Το αντίθετο μάλιστα! Η τόλμη, όμως, απαιτεί και επιβάλλει να αρχίζει η περιστολή από τους κατ΄εξοχήν σπάταλους, που δεν είναι άλλοι από αυτους που υπηρετούν το δημόσιο συμφέρον! Και για μένα, αυτό είναι το στίχημα! Όταν ο Πρόεδρος μιλησε για ανατροπή της εξουσίας από την ίδια την εξουσία, θέλω να πιστεύω πως αυτό εννοούσε! Και εκεί υπάρχει η μεγάλη μαύρη τρύπα! Αν αναλύσουμε τα στοιχεία, ένα προς ένα, τότε θα καταλάβετε πόσο δίκιο έχει ο Παπανδρέου.
Όλοι αναφέρονται στον εξορθολογισμό των δαπανών. Και ερωτώ: Γιατί ο Πρόεδρος του ΜΤΣ (ΜΤΝ, ΜΤΑ) να είναι στρατηγοί που επανέρχονται για να πίνουν το τσάι τους από τη θέση του Προέδρου και όχι ένας Αξιωματικός εν ενεργεία, με μεταπτυχιακές σπουδές ( πιστέψτε με, υπάρχουν πολλοί), που να έχει όραμα και διάθεση να προσφέρει; Να θέσει στόχους και να τους κυνηγήσει; Τι όραμα μπορεί να έχει ένας κομματικός επανελθών στρατηγός, που επιβαρύνει το κράτος με έναν επιπλέον μισθό + κούρσα + οδηγό + έξοδα παράστασης + δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο;
Νισάφι, πιά με τη γερουσία που απαιτεί και κλείνει το δρόμο σε νέους ανθρώπους!
Δε συνεχίζω. Θα επανέλθω σύντομα! (Ναι! Σας απειλώ!!!!!)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis Angelou

Giannis Angelou



ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Σεπ 06, 2009 2:14 pm

http://www.news247.gr/a/43!100656

Αυτός μας αξίζει; ΟΧΙ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makfor

makfor



ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 EmptyΔευ Σεπ 07, 2009 8:08 am

το 95% ειναι μικρομεσαιοι
το 92% απασχολουν κατω απο 10 ατομα

ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΙΟΙ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΡΕ σεις ?

ως γνωστων το 10 ίσως και το 1% απο οτι περισεευει ... και για να περνανε καλα αυτοι πρεπει το 92% να κλεισει , να διαλυθει , να πτωχευσει και μαζι με αυτους και οι εργαζομενοι και μαζι με αυτοι ολη η χωρα ...

δεν ξερω τι θα κανει το πασοκ (ή εστω ξερω αλλα δεν λεω γιατι ειναι υποθεσεις που ερχονται λογω τις κακης 5ετιας που ειχε) , ξερω ομως τι ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙ , οπως το ιδιο ΘΕΛΩ εχουμε ΟΛΟΙ ανεξαρτητως κομματος

ο τροπος για να παρει αυτοδυναμια το πασοκ ειναι γνωστος το εχουμε περιγραψει ολοι , ο καθενας με τον τροπο του αλλα στην ουσια με τα ιδια αιτηματα , να πληρωσουν οι λιγοι , οι εχοντες και οχι οι πολυ που δεν εχουν ΤΕΛΕΙΑ και ΠΑΥΛΑ.

εγω ομως 3 μερες τωρα δεν ειδα τιποτα το ουσιαστικο να συμβαινει , ισως ειμαι γκρινιαρης , ισως ζηταω πολλα , αλλα βλεπω τους ιδιους και τους ιδιους στα βλακοκαναλα να μας λενε τις ιδιες και τις ιδιες αρλουμπες ... ΡΕ ΑΦΙΣΤΕ ΤΙΣ ΚΑΡΕΚΛΕΣ ΚΑΙ ΒΓΕΤΕ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΡΕΕΕΕ και εαν ειναι να βγειτε στο καναλι βγειτε ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ

εγω κανω τον ελαχιτον συλογισμο , ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΘΣΑΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙΣ ΑΠΑΤΕΩΝΑ ??? ΠΩΣ ???? εγω δεν θα το δεχομουν ποτε αυτο , αυτος που ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΨΗΦΙΣΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ??? δεχετε ο αλλος να συνομιλησει με την ντορα ΝΑ ΠΕΙ ΤΙ ???? ΤΙ ????? φοβαμαι οτι με αυτα θα εχουμε περιεπετειες γιατι με one man show αυτοδυναμια δυσκολα παιρνεις ή για να την παρεις πρεπει να βγαζις λαγους απο τα καπελλα και δεν το βλεπω ουτε αυτο ...

οπως εχω πει δεκαδες φορες αυτα τα 5 χρονια , ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΟΜΙΛΙΑ , 300 ΟΜΙΛΙΕΣ ΤΗΝ ΜΕΡΑ, ολοι οι βουλευτες στις περιφεριες , δεν θελει ακριβες ομιλιες , απλες ομιλιες σε καφενεια , σε δρομους , σε κινιματογραφους , σε γηπεδα , οπου βρεθουν και οπου σταθουν , μικρη και συντομη ομιλια που θα κλεινει λεγοντας , ΕΛΑΤΕ ΚΑΙ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΑΣ , οχι αυριο , ΤΩΡΑ , ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ !!!! και τα προβλημα αυτα την αλλη μερα αναρτουνται στο σιτε του πασοκ , στην περιεφεριεα του βουλευτη και οπου ειναι εφικτο δυνοντε απαντησεις , συνδεονται με την αντιστοιχη παραγραφο στ προγραμμα , οπου δεν ειναι οριζεται ημερομηνια δημοσιας συζητησης για το θεμα και παει λεγοντας ... με μια λεξη ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ ΓΙΑ ΕΣΑΣ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 EmptyΔευ Σεπ 07, 2009 10:28 am

Το θέμα δέν είναι άν απαριθμείς σωστά τα οικονομικά μεγέθη, αλλά Ο ΤΡΟΠΟΣ με τον οποίον το κάνεις αυτό, και αφού παρεξηγήθηκα, εξηγούμαι τάχιστα :

Η ανάπτυξη είναι κάτω του 0. Και παρόλο που η ανάπτυξη είναι εκεί οι δημόσιες δαπάνες έχουν αυξηθεί σε ανεξέλεγκτο βαθμό (έγραψε ο Γιάννης).
Και ρωτάω, γιατί έχουν αυξηθεί οι δημόσιες δαπάνες και επόμενα και το δημόσιο έλλειμα ? Αυξήσεις μισθών δέν έχουμε, το κοινωνικό κράτος έχει απαξιωθεί και δέν παίρνει ούτε σέντς, στην Παιδεία χρήματα δέν πέφτουν, φορολογικές επιδρομές είχαμε σε βαθμό αίσχους, αναπτυξιακές πολιτικές δέν έγιναν.........Πού στο καλό πήγαν οι δημόσιες δαπάνες ?????

Γράφτηκε επίσης ότι η ανεργία αυξήθηκε.....Και λέω εγώ ότι εφόσον δέν γίνονται δημόσιες επενδύσεις για οικονομική ανάπτυξη η ανεργία θα αυξηθεί και άλλο. Πώς περιμένουμε να μειωθεί η ανεργία ? Με ευχολόγια ή με φοροεπιδρομές ?

Επίσης γράφτηκε ότι οι φοροφυγάδες κάνουν πάρτυ, ειδικά επειδή τους ευνοεί το προεκλογικό κλίμα (λόγω εκλογών δηλαδή). Και ρωτάω πάλι εγώ : Την προεκλογική περίοδο περιμένουν οι φοροφυγάδες για να φοροδιαφύγουν ? Τον υπόλοιπο καιρό πληρώνουν κανονικά την εφορία ?

Γράφτηκε επίσης ότι η ΕΕ μας πιέζει να κατεβάσουμε το έλλειμα στο 3%. Ρωτάω πάλι εγώ : Με δεδομένο ότι και άλλες χώρες της ευρωζώνης έχουν παρόμοια ελλείματα με τα δικά μας ή και περισσότερα, όπως η Ιρλανδία, γιατί αφήνουμε την ΕΕ να μας πιέζει, ειδικά εμάς όταν έχει δώσει περιθώρια κλεισίματος τα επόμενα χρόνια στις άλλες χώρες και όχι εδώ και τώρα ?

Και τελευταίο και καθοριστικό :
Οχι, εμένα δέν με πιάνει τρόμος για το τί μας περιμένει, γιατί δέν θεωρώ νομοτελειακά τα αντιλαικά μέτρα που εξήγγειλε η πρωθυπουργάρα μας, αλλά αντίθετα πιστεύω και θεωρώ ότι υπάρχουν και είναι εφικτά (για την έξοδο απο την κρίση) αναπτυξιακά μέτρα με στόχευση τον πραγματικό παραγωγικό ιστό της οικονομίας μας και όχι τον μεταπρατισμό της, τους καθοριστικούς ελέγχους της αγοράς τιμών, την φορολογία του χρηματοπιστωτικού συστήματος, της μεγάλης ακίνητης περιουσίας, της εκκλησιαστικής περιουσίας, των μή επενδεδυμένων κερδών των Α.Ε. κ.λ.π. (όλα αυτά και άλλα πολλά που απαρίθμησα σε άλλη θεματική που δυστυχώς δέν διαβάστηκε......).

Η κατάσταση λοιπόν είναι αναστρέψιμη, κατα την γνώμη μου, ΧΩΡΙΣ να υιοθετήσουμε μαλλιοτραβήγματα και παθητικές λογικές απο την μιά, ούτε φυσικά τα άγρια αντιλαικά μέτρα που εξήγγειλε η νουδούλα ώς νομοτελειακά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 EmptyΤετ Σεπ 09, 2009 9:07 am

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
STELLA

STELLA



ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 EmptyΤετ Σεπ 09, 2009 10:35 am

Καλημέρα.
Εκλογές χωρίς αφίσες και ρύπανση υποσχέθηκε ο Παπανδρέου και απ'ότι φαίνεται απο την συγκέντρωση στην Αλεξανδρούπολη δεν είναι μόνο λόγια.
Ανταποκριτές μιλούν για μια απλή χωρίς τηλεοπτικό στήσιμο συγκέντρωση με τον Παπανδρεου αναμεσα στον κόσμο συνοδευόμενο από τα τοπικά στελέχη μόνο με τα πανό να συγκεντρώνονται στο τέλος της ομιλίας. Ο Παπανδρέου έφυγε αεροπορικώς με αεροπλάνο της γραμμης σημερα το πρωί. Αλλα ήθη άλλη γραμμή αλλη πολιτική.
Εκλογές χωρίς αφίσες λοιπόν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makfor

makfor



ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 EmptyΤετ Σεπ 09, 2009 11:53 am

καλημερα ? που την ειδες ??? με προβοπουλους και κλειστες πορτες δεν ειναι καλημερα , ειναι καληνυχτα !!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σωτηρόπουλος Σπύρος

Σωτηρόπουλος Σπύρος



ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 EmptyΤετ Σεπ 09, 2009 12:50 pm

Γειά σας αγαπητοί φίλοι και σύντροφοι.
Άκουγα χθες τον Ραγκούση να κάνει λόγο για ενιαίο συντελεστή φορολογίας.
Επειδή δεν γνωρίζω από οικονομικά παρά μόνο τα βασικά και επειδή είδα μία δυσκολία να απαντήσει με νούμερο όταν ρωτήθηκε , που υποψιάζεστε ότι μπορεί να κυμαίνεται το ποσοστό και αν για τους μισθωτούς σημαίνει φορολογική ελάφρυνση?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!   ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! - Σελίδα 2 EmptyΤετ Σεπ 09, 2009 1:03 pm

Γεια σου Σπυρο
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_1_06/07/2006_189977


Βρε Μακαρε δεν ειναι κακο να βλεπει Προβοπουλους!!!!
Σε λιγες μερες μιλαει στην Εκθεση,τι να κανει και τι θα πει αν δεν τα ξερει απο πρωτο χερι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 16Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 9 ... 16  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΗΣ 4ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2009
» To παιχνιδάκι "μαδάω, μαδάω την μαργαρίτα" ή αλλοιώς βλέπω δέν βλέπω εκλογές, το ξέρετε ?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ-
Μετάβαση σε: