ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ

Τόπος διαλόγου για τις αγωνίες και την έκφραση της κοινωνίας
 
ΦόρουμΦόρουμ  Πόρταλ*Πόρταλ*  ΕικονοθήκηΕικονοθήκη  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
Παρόμοια θέματα
1-1-4 ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
ΜΕΤΡΗΤΗΣ HITS

Study English
ΜΕΤΡΗΤΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΩΝ
ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ - ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΟ

Πηγή: Λογισμικό "Σήμερα"

WOWZIO

 

 ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Πήγαινε κάτω 
+5
STELLA
Perkos G
Giannis Angelou
Σωτηρόπουλος Σπύρος
DimKaramitsas
9 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 14 ... 19  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Perkos G





ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 EmptyΤρι Ιαν 19, 2010 11:09 pm

Με το καλό να μας ξαναγυρίσεις φίλε Δημήτρη.

Δεν έχεις χάσει και πολλά επεισόδια.

Πέρα απο την ανελέητη φοροεπιδρομή που μανιωδώς δεν μας έχουν αφήσει τσέπη για τσέπη (απο παντελόνι, πουκάμισο, σακκάκι, η παλτό) που τις ψάχνουν κάθε μέρα για να μας πάρουν και την τελευταία πενταροδεκάρα που μας έχει απομείνει και το γενικό περίγραμμα που σου περιέγραψε ο Σπύρος , μιά απο τα ίδια θα έλεγα εγώ.

Τα ζώα μου αργά στο εσωτερικό κι ολα στο βωμό του προγράμματος σταθερότητας και των οδηγιών του διευθυντηρίου της Ε.Ε.με την "αγαστή" συμπαράσταση των Οίκων αξιολόγησης

Τα κακά νέα έχουν να κάνουν με τα δύσκολα χρόνια που μας περιμένουν με τα σύμφωνα σταθερότητας και λιτότητας για να βγούμε απο την κρίση, να μειώσουμε το έλλειμμα και να δείξουμε καλή διαγωγή στους ευρωπαίους.

Τα καλά νέα είναι πως αν ακολουθήσουμε το πρόγραμμα τους μέχρι τέλους έχουμε σοβαρές ελπίδες στο τέλος να κερδίσουμε το βραβείο της "Μίς Πετράλωνα"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Perkos G





ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 EmptyΤετ Ιαν 20, 2010 12:09 am

ΤΟ FORUM ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΟ ΔΙΑΛΟΓΟ

Αγαπητή φίλη και συντρόφισσα Πούπα έχεις δίκιο και συναισθάνομαι τον προβληματισμό σου. Ένα forum, χωρίς συμμετοχές και με όχι καλή βιτρίνα θυμίζει μαγαζί (συγγνωμη για την έκφραση) που θέλεις να πάς να φάς η να πιείς τον καφέ σου και τα τραπέζια του είναι όλα άδεια με αποτέλεσμα να πηγαίνεις στο διπλανό για να δείς και δέκα νοματαίους.
Οσο κι αν μας κουράζουν οι αριθμοί , για εμάς λένε τα εξής αληθινά:

Εχουμε και λέμε
-Εγγεγραμμένα μέλη 22
-Δεν έχουν συμμετάσχει καθολου στο διάλογο 6-ποσοστό 27,27 %
-Από τις 23/12/09 από τους εγγεγραμμένους ,εχουν επισκεφθεί το site 7-ποσοστό 31,81%
-Από τους εγγεγραμμένους από ιδρυσης του forum έχουν δημοσιεύσει πάνω από 100 μηνύματα 6-ποσοστό 27,27 %
-Eδω και 7 μηνες που λειτουργούμε (210 μέρες κατά Μ.Ο.) θα έπρεπε ο καθένας τουλάχιστον να δημοσίευε ένα μήνυμα την ημέρα . Με 210 μηνύματα και πάνω κατά Μ.Ο. είναι 5 χρήστες –ποσοστό 22,72 %
-Με πάνω από 100 μηνύματα κατά Μ.Ο,. εμφανίζονται 7 χρήστες –ποσοστό 31.81% (περίπου ο ενας στους 3 εγγεγραμμένους)

Συμπέρασμα; Με 7 χρήστες και ενεργούς τους 3 στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν γίνεται διάλογος. Κι αν μας τύχει και καμιά στραβή στον ιδιωτικό μας βίο (εμπειρίες πρόσφατες κάποιοι έχουμε) χαιρετίσματα στους υπόλοιπους

Kι επομένως ? θα μου πεί κάποιος…

Θέματα εμφάνισης, αναζήτησης θεμάτων και καλύτερης παρουσίασης τους είναι επιδεκτικά βελτίωσης και με την τεχνολογία όλα γίνονται. Σίγουρα η πρώτη εντύπωση είναι που μετράει σε έναν επισκέπτη, το forum να είναι φιλικό και φιλόξενο και όχι ξινό.
Από κει και πέρα όμως τι άλλο θα μπορούσαμε να κάνουμε για να το κάνουμε πιο πιασάρικο ? Συγγνώμη αλλα θα φτάναμε στο άλλο άκρο. Να έχουμε για προμετωπίδες ζώδια, τέστ iq , γνώσεων, κ.ο.κ. η να δημοσιεύουμε αποσπάσματα του δεξιού και αντιπολιτευόμενου τύπου? Εκεί θα γινόταν της τρελλής και θα βλέπατε συμμετοχές.
Η να φωνάξουμε το Mitsos με τον Kανελλόπουλο να μας τραβάνε από πέντε δημοσιεύσεις κάθε μέρα (όπως τους έχει εκχωρήσει το δικαίωμα ο Παπαιωάννου) για να λέμε ότι έχουμε συμμετοχές? Εκεί να δείτε τι θα γίνει!!!

Εχω λοιπόν την ταπεινή αίσθηση ότι κάποιο ρετουσάρισμα αισθητικής το θέλει το forum. Για να μην τρελαινόμαστε όμως εδώ δεν είμαστε ΤV που ψάχνει για ακροαματικότητες , αλλάζοντας σκηνικά και παρουσιαστές, αλλά σοβαρό forum ανθρώπων που αγωνιούν για το αύριο και καταθέτουν τις απόψεις του , ενάντια στην κάθε μορφής εξουσία.

Αυτό που μπορώ να κάνω αυτή τη στιγμή είναι να καλέσω και να παρακαλέσω τους χρήστες που μας επισκέπτονται να συμμετάσχουν στο διάλογο , με όποιο θέμα νομίζει ο καθένας τους (το θεωρώ αδιανόητο να μας επισκέπτονται και να μη γράφουν) και τους ανώνυμους επισκέπτες να ανοίξουν «λογαριασμό» και να γράφουν.

Παράλληλα φίλοι και σύντροφοι χρειάζεται και ο δικός μας αγώνας. Να διαδώσουμε αυτό εδώ το forum και να προσελκύσει ο καθένας μας από τον κύκλο του δικούς του συνομιλητές. Πως αλλιώς θα μεγαλώσουμε? Να περιμένουμε μη σκάσει κανένας μύτη από τη γωνία? Μην το παίζουμε ΠΑ.ΣΟ.Κ.. Η «πελατεία» δεν αποκτάται έτσι.

Αν….θέλουμε να κρατήσουμε την παρούσα ταυτότητα μας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas





ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 EmptyΤετ Ιαν 20, 2010 12:13 am

Ας κάνει ο ειδικός (Μάκης) ό,τι μπορεί για το φόρουμ.
Εμείς οφείλουμε να καλέσουμε και άλλους ... .
Και ενώ ο ειδικός (Μάκης) μάλλον κάπως μπορεί να διορθώσει τα πράγματα, οι άλλοι "ειδικοί" δείχνουν άνθρωποι χωρίς προσωπικότητα, χωρίς πολιτικό πάθος, τσαγανό και περιεχόμενο.
Η πραγματική πολιτική δεν είναι διαχείριση ταμείων, είναι δημιουργική σκέψη και πρακτική με όραμα και ευρύτερους στόχους.
Ξανασυναντούμε την ίδια κατηγορία ανθρώπων, ατάλαντων και λίγων, που επένδυσαν πάνω σε διαχειριστικά κλισσέ προς ίδιον όφελος.
Πόσους άχρηστους (με μεταπτυχιακό ή χωρίς) έχει αυτή η κυβέρνηση;
Πολλούς, πάρα πολλούς ώστε να είναι έτοιμη να τα τινάξει και να συγκυβερνήσει ... να συνδιαχειριστεί επί το ακριβέστερον.
Πόσους πραγματικούς πολιτικούς ;
Δεν θα συνεχίσω να γίνομαι πικρόχολος. Τις απαντήσεις τις γνωρίζουμε όλοι.
Το επίπεδο μιας κυβέρνησης δεν εξαρτάται από το πόσες μεταπτυχιακές κότες μετέχουν σε αυτή, αλλά από το πολιτικό της περιεχόμενο και βάθος, από το πάθος, από την φωτιά που καίει στους συντελεστές της και μεταδίδεται στην κοινωνία, στον λαό.
Αυτοί όλοι μαζί δεν αρκούν ως φωτιά ούτε για να ανάψουν ένα τσιγάρο.
Είναι τόσο πολιτικά προσανατολισμένοι, ώστε εάν δεν ήταν πρωθυπουργός ο Παπανδρέου, αλλά π.χ. ο Σημίτης θα διεκπεραίωναν άλλα πράγματα και θα είχαν και άλλο ύφος.
Μέτριοι και ως θεατρίνοι, μηδαμινοί όμως ως πολιτικοί και ως προσωπικότητες.
Αν δεν υπήρχε και ο Παπανδρέου με το άρωμα του καπιταλιστικού νεωτερισμού μάλλον πολλούς θα τους απέσυρε η Νομαρχία προς καταστροφή μαζί με τα σάπια κρέατα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 EmptyΤετ Ιαν 20, 2010 12:20 am

Φυσικά δεν είναι δκή μου ευθύνη οι επιλογές, ούτε των μετεχόντων στο φόρουμ ... .
Οσο για το φόρουμ να ξέρετε πως έχει μία ανελαστικότητα στις ρυθμίσεις (τουλάχιστον σε σχέση με τις γνώσεις μου).
Μπορώ να το "απογειώσω", υπάρχουν οι τεχνικές και θα το κάνω πειραματικά, για να δείτε πως στήνονται τα μαγαζιά στο διαδίκτυο.
Ομως απλά θα το κάνω για να το αποδείξω και τίποτα περισσότερο.
Ας γράψει κάποιος ένα καλό κείμενο και θα δείτε τι σημαίνει "διαδικτυακή διαχείριση επισκεψιμότητας".
Ετσι για να μην πληγώνεστε και νοιώθετε μόνοι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 EmptyΤετ Ιαν 20, 2010 9:29 am

Καλά, ούτε πληγώνομαι ούτε και νιώθω μόνη.....μήν τρελαίνεστε.....

Απλές διαπιστώσεις κάνω και συμπεράσματα βγάζω που ώς συνήθως μπορεί και να είναι λανθασμένα.
Δέν κατηγορώ κανέναν για καμία συμμετοχή ή απουσία, απλά απορώ....

Τα μαθηματικά σου Γιώργο μου είναι απολύτως σωστά.
Αλλά επειδή και μόνος σου (χωρίς την βοήθειά τους) διαπιστώνεις μιά όχι και τόσο καλή πρώτη εντύπωση του φόρουμ δέν βρίσκω τον λόγο γιατί να μήν το διορθώσουμε.
Να το διορθώσει ο Μάκης ο "μάστορας" ασφαλώς, αφού πρώτα τον βρούμε και αυτόν που έχει χαθεί εδώ και μιά βδομάδα......

Σε αυτό το σημείο και αφού διάβασα τα περί "τεχνικής απογειώσεως" του Δημήτρη, έχω μιά απορία :
Τί θα πεί "Ας γράψει κάποιος ένα καλό κείμενο και θα δείτε τι σημαίνει "διαδικτυακή διαχείριση επισκεψιμότητας"?????????
Δέν πρόκειται να κάνω σχόλια για τα κακά και τα καλά κείμενα γιατί θα πείτε πάλι ότι γκρινιάζω ή ότι παρεξηγούμαι εύκολα, και δέν λέει.....

Παραμένει η πρότασή μου, έτσι όπως την διατύπωσα παραπάνω και θα περιμένω την αντίκρουσή της ώς λανθασμένη ή την υιοθέτησή της και την συνενόησή μας με μέιλ.
Γιατί ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ (λανθασμένες ή μή) πρότεινα και κάτι. Νομίζω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 EmptyΤετ Ιαν 20, 2010 10:51 am

Θεωρώ πως όλοι πιστεύουμε στην από κοινού διαχείριση του φόρουμ. Αρα οι ιδέες και οι προτάσεις είναι για μένα εκ των προτέρων αποδεκτές, αρκεί να υπάρχει η τεχνική δυνατότητα (εγώ δεν την έχω και δεν ξέρω εάν υπάρχει από τον κατασκευαστή του φόρουμ).
Για το θέμα της ενημέρωσης (Google MME) νομίζω πως υπήρξε πρόταση και πως είναι γενικά χρήσιμη. Τώρα το που θα βρίσκεται στο φόρουμ είναι και αυτό ένα τεχνικό θέμα.
Ως προς την "επισκεψιμότητα" είναι πολύ απλή η τακτική ... :
Γράφεις ένα δυνατό κείμενο και το μοιράζεις σε blogs και sites υπογράφοντας με την διεύθυνση του φόρουμ.
Επίσης δημιουργείς ένα κώδικα (ένα banner) και το στέλνεις για να το βάλουν στα blogs (Mάκη είναι αναγκαία η βοήθειά σου).
Απλή είναι η διακοίνωση και η διακίνηση στο διαδίκτυο ... .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 EmptyΤετ Ιαν 20, 2010 11:56 am

Αμα είχα την τεχνική ικανότητα και δυνατότητα να υλοποιήσω την πρότασή μου, θα τόκανα και χωρίς να σας ρωτήσω....... Wink

Ο Μάκης είναι εντελώς απαραίτητος σε αυτό το σημείο, αλλά επειδή όπως προέγραψα τόν έχουμε χάσει εδώ και μιά βδομάδα θα δοκιμάσω να επικοινωνήσω μαζί του με μέιλ (και ο θεός βοηθός).

Το δυνατό ή αδύνατο κείμενό του ο καθένας δέν μπορεί να το δημοσιεύσει στα μπλόγκς και σάιτ, εκτός εάν του δοθεί η ευκαιρία απο τα θέματα που αναρτούν τα ίδια τα μπλόγκς και τα σάιτ. Δηλαδή, έχω ένα κατα την γνώμη μου δυνατό θέμα (είχα....σχετικό με την γρίπη), τί θάπρεπε, τότε πού τόχα, νάκανα ????? Το δημοσίευσα εδώ. Τότε δέν ήταν επίκαιρο το θέμα και δέν θα μπορούσα να το δημοσιεύσω σε κανένα άλλο μπλόγκ ή σάιτ γιατί δέν ασχολιόντουσαν με αυτό.
Ασε που η οπτική του ότι το κείμενό μου είναι δυνατό είναι εντελώς υποκειμενική, γιατί εγώ μπορεί να θεωρώ ότι λέω τις σοφείες της ζωής μου και ο διπλανός μου να θεωρεί ότι λέω τις βλακείες της ζωής μου........

Για να μήν πολυλογώ......πιστεύω ότι :

1. Το φόρουμ πρέπει να έχει φόρα παραλία και κάθε μέρα ένα θέμα της επικαιρότητας ανηρτημένο κυρίαρχα και εμφανώς.
2. Αυτό προυποθέτει τουλάχιστον 4 απο εμάς να δηλώσουν ότι είναι διατεθειμένοι δύο φορές την εβδομάδα ο καθένας να είναι έτοιμος να αναρτήσει κείμενο της επικαιρότητας σχολιασμένο και αναλυμένο.
3. Εάν τα κείμενά μας είναι δυνατά ή όχι θα φανεί στην πράξη, όχι μόνο απο την επισκεψιμότητα αλλά και απο την αναμετάδοση που θα κάνουν απο μόνοι τους οι επισκέπτες, εφόσον κρίνουν ότι το κείμενο αξίζει αναμετάδοσης.
4. Ολα τα παραπάνω χρειάζονται τεχνική υποστήριξη και για να μήν μεταφέρω αλλού και σε άλλους την δουλειά ξαναλέω ότι θα προσπαθήσω να έρθω σε επικοινωνία με τον Μάκη (αυτόν ξέρω για τεχνικά θέματα) και θα σας ενημερώσω.

Πάντως και τον Μάκη να βρώ ή όποιον βρώ, νάστε σίγουροι ότι η τεχνική υποστήριξη χρειάζεται και την δουλειά ΟΛΩΝ ΜΑΣ για να αποδώσει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
STELLA

STELLA



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 EmptyΤετ Ιαν 20, 2010 12:42 pm

Καλημέρα Πούπα.
Πέρασε πολύς καιρός από τότε που έγραψα τελευταία φορά και νιωθω αμήχανα και κάπως ένοχα. Προσωπικά πέρασα μια δυσάρεστη περιπέτεια που είχε σαν κατάληξη τον χαμό της μητέρας μου. Εζησα την απόλυτη εξαθλειωση στο Γενικο Νοσοκομείο Λάρισας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Perkos G





ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 EmptyΤετ Ιαν 20, 2010 9:39 pm

Stella

Σε κατανοώ απόλυτα και λυπάμαι για τη μητέρα σου. Πρόσφατα έχασα τον αγαπημένο μου πατέρα που ταλαιπωρήθηκε 7 μήνες . Ο, τι και να πεί κανείς ο χαμός των γονιών μας δεν ξεπερνιέται εύκολα. Να φανταστείς οτι δεν μπορώ να το συνειδητοποιήσω ακόμη.

Σε θέλουμε κοντά μας , μη νοιώθεις καθόλου άβολα και ένοχα (γιατί άλλωστε?). Γράψε οτι θέλεις κι οτι καταλαβαίνεις , μια καλή παρέα δρά σαν καταλύτης σε πολλά πράγματα.

Γιώργος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σωτηρόπουλος Σπύρος

Σωτηρόπουλος Σπύρος



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 EmptyΤετ Ιαν 20, 2010 9:54 pm

Γειά σου Στέλλα.
Σου εκφράζω και εγώ την συμπαράστασή μου.
Η ζωή είναι γεμάτη από δυσάρεστες και ευχάριστες εκπλήξεις.Είμαστε υποχρεωμένοι να κοιτάμε μπροστά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Perkos G





ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 EmptyΤετ Ιαν 20, 2010 10:12 pm

Συμφωνώ με το σχόλιο της Πούπας.

Εκείνο πού έχω να πώ είναι οτι ΟΛΟΙ ΜΑΣ μπορούμε να γράφουμε τις απόψεις μας κι οχι μόνο να επισκεπτόμαστε το φόρουμ.

Στο βαθμό που μπορώ (σημειώστε οτι ξυπνάω κάθε μέρα στις 6 και γυρνάω σπίτι μου στις 5, και τα Σ/Κ απουσιάζω και δεν έχω Laptop) δεσμεύομαι να δημοσιεύω ειδήσεις της επικαιρότητας σχολιασμένες (βεβαίως-βεβαίως) η οτι άλλο μου κατέβει (και δεν θέλω να με μαλώσετε για τις επιλογές μου)

Πάντως φίλες και φίλοι οση ανακαίνιση και να κάνουμε στο "μαγαζί" αν εμείς οι ίδιοι δεν το τιμάμε με την παρουσία μας (τα γραπτά μας) δεν πρόκειται να κάνουμε τίποτε.

Αν απο τους 22 σήμερα κάνανε κάποιο σχόλιο οι 10 , ολο και κάποιος άλλος θα είχε το ερέθισμα να σχολιάσει. Στο διάλογο οπως και στο χορό κάποιος κάνει την αρχή .

Σήμερα σχολιάσαμε και σε ΜΙΑ και μόνο θεματική 4 μέλη (πάλι οι αριθμοί)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
STELLA

STELLA



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 EmptyΠεμ Ιαν 21, 2010 10:17 am

Καλημέρα και σήμερα από την Θεσσαλονίκη που έχει ήλιο με δόντια.
Ευχαριστώ γιατην συμπαράσταση.
Θέλω να σχολιάσω και εγώ την μικρή επισκεψιμότητα του διαλόγου.
Δεν νομίζω οτι έχει να κάνει με την ελκυστικότητα της σελίδας και το πόσο ευχρηστη είναι.Να σας θυμήσω οτι η συμμετοχή μας ηταν μαζική και καθημερινή στο διαλογο του ΠΑ.ΣΟ.Κ. σε ένα περιβαλλον που θύμιζε νοσοκομείο.Εκεί είχαμε κίνητρο και στόχο.Αλλού μάλλον βρίσκεται η αποχή μας. Νοιώθουμε απογοητευμένοι ή και προδομένοι από τα πρώτα δείγματα της κυβέρνησης του Παπανδρέου. Βέβαια έχει πολλά ελαφρυντικά και εγώ τουλάχιστον δεν του καταλογίζω κακή προθεση αλλά οι πολιτικοί κρίνονται εκ του αποτελεσματος και οι κινήσεις στον τομέα οικονομία που πονάει περισσότερο δεν είναι ελπιδοφόρες.Γίνεται ενα ανακάτεμα δημιουργείται μια αναμπουμπουλα αλλά στην αναμπουμπουλα ο λύκος χαίρεται. Μήκαμε σε μια χρονιά που δεν ξέρουμε πως θα φορολογηθούμε.
Νομίζω έχουμε πολλά να πούμε.
Προσωπικά με φοβίζει η έξαρση της εγκληματικότητας. Καθημερινά ακούω για εισβολή σε σπίτια γνωστών για κλοπές για επιθέσεις κοτόπιν επαγγελματικής παρακολούθησης στόχου και χίλια δυο άλλα που με κάνουν να νοιωθω έντονη ανασφάλεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 EmptyΠεμ Ιαν 21, 2010 10:30 am

Καλημέρα σε όλους και όλες.

Κατ΄αρχάς για την αγαπητή Στέλλα :
Τα θερμά μου συλληπητήρια, άν και γνωρίζω απο πρώτο χέρι ότι τα συλληπητήρια δέν μπορούν με τίποτα να απαλύνουν τον πόνο του προσωπικού χαμού ενός αγαπημένου προσώπου.
Διπλά τα συλληπητήρια και για την προσωπική επαφή που είχες (λόγω της μητέρας σου) με το εξαθλιωμένο σύστημα Υγείας. Για το χαμό της μητέρας σου δυστυχώς δέν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.....αλλά για την εξαθλίωση που ζεί καθημερινά ο απλός άνθρωπος έτσι και εμπλακεί στο σύστημα Υγείας ΚΑΙ μπορούμε ΚΑΙ πρέπει να κάνουμε τα πάντα για να το διορθώσουμε.
Οσο για τις ενοχές που αισθάνεσαι.....μου τις αντέστρεψες μιά χαρά υπενθυμίζοντας ότι το κέντρο του κόσμου δέν είναι ούτε το φόρουμ ούτε κάν η Πολιτική αλλά πάνω απ΄όλα ο άνθρωπος και οι ανάγκες του.

Για να μήν αισθάνεται λοιπόν ενοχές η Στέλλα (που έτσι και αλλοιώς δέν πρέπει να αισθάνεται) σας ενημερώνω ότι προσπαθώ απο χθές να έρθω σε επαφή με τον Μάκη αλλά μέχρι στιγμής δέν υπήρξε ανταπόκριση. Δέν το βάζω κάτω όμως και θα συνεχίσω να το προσπαθώ. Εάν γνωρίζετε και εσείς κάποιο πρόσωπο που έχει τις τεχνικές διαδικτυακές γνώσεις και μπορείτε τουλάχιστον να ενημερωθείτε στο κατα πόσο μπορούμε να αλλάξουμε την μορφή του φόρουμ, θάταν πολύ καλό.
Είμαι σίγουρη, μετά τα σημερινά σας σχόλια, ότι θα βρεθούν μεταξύ μας κάποιοι άνθρωποι που θα συνεισφέρουν με προσωπική δουλειά για να κρατήσουμε όρθιο και ζωντανό το φόρουμ. Ο Γιώργος ήδη δήλωσε (για μένα δέν το συζητώ γιατί το ξέρετε απο χέρι). Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι ο οποιοσδήποτε σχολιασμός δέν ΦΑΙΝΕΤΑΙ εξ αρχής και πρέπει να κλικάρουμε ψάχνοντας!!!!! Οσο για τον επισκέπτη....εκεί βρίσκεται και το μεγαλύτερο πρόβλημα!!!! Για να καταλάβετε τί σας λέω δοκιμάστε να αποσυνδεθείτε απο το φόρουμ και να ξαναμπείτε χωρίς να δώσετε ψευδώνυμο (όπως δηλαδή ένας απλός άγνωστος επισκέπτης). Τότε θα διαπιστώσετε ότι ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ καθόλου η συζήτηση αυτή που κάνουμε αυτή τη στιγμή σήμερα.
Το τεχνικό πρόβλημα είναι εμφανές και πολύ μεγάλο!
Γιατί δέν σταματήσαμε ποτέ (έστω αυτοί οι δύο-τρείς μας) να σχολιάζουμε, αλλά φοβούμαι ότι ουδείς άλλος εκτός απο μάς βλέπει αυτά τα σχόλια.

Ο Παπανδρέου πράγματι βρήκε τα χάλια τα μεγάλα, το θέμα όμως δέν βρίσκεται εκεί.
Το θέμα βρίσκεται στο πού κατευθύνονται οι πολιτικές που εφαρμόζει.
Γιατί προσωπικά πιστεύω ότι ΟΛΟΙ θα αποδεχτούν τις άγριες φορολογίες για να μαζευτούν λεφτά, αλλά θέλουν να ξέρουν ΠΟΥ ΘΑ ΠΆΝΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ. Εάν είναι να πάνε σε παραγωγικές επενδύσεις έχει καλώς, γιατί αυτές και μόνο αυτές είναι ικανές να παράγουν πλούτο. Εάν είναι όμως να πάνε στην αποπληρωμή των νταβατζήδων και των παιχνιδιών που παίζουν για να αισχροκερδήσουν να λείπει το βύσσινο. Η κυβέρνηση έχει βγεί στο κυνήγι της πειθούς των "αγορών". Μα καλά δέν αντιλαμβάνονται ότι αυτές οι αγορές είναι οι δανειστές ? Οτι για να τους αποπληρώσουμε απο την μιά και να μήν ξαναδανειστούμε απο αυτές απο την άλλη, μόνο με τις παραγωγικές επενδύσεις θα το πετύχουμε????? Λεφτά δέν υπάρχουν ναί. Αλλά αφού έτσι και αλλοιώς εφαρμόζονται και θα εφαρμοστούν πολιτικές που θα μαζέψουν λεφτά απο τον λαό, γιατί θα πρέπει αυτό το υστέρημα να πάει στους νταβατζήδες και όχι στην εθνική παραγωγή ????? Οποιος μου απαντήσει, κερδίζει χρυσούν ωρολόγιον.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 EmptyΠεμ Ιαν 21, 2010 11:13 am

Και για να μήν λέτε ότι μόνο γκρινιάζω για το φόρουμ και την λειτουργία του και αποφεύγω να σχολιάσω.....θα δοκιμάσω να σχολιάσω απο την δική μου οπτική (την οπτική δηλαδή του απλού ανθρώπου) τις αγροτικές σημερινές κινητοποιήσεις :

Δέν ξέρω καθόλου άν οι αγρότες ζητούν να αρπάξουν κάνα φράγκο για να το σκορπίσουν στις π....ες και τα πολυτελή αυτοκίνητα (όπως ακούγεται στα βλακοκάναλα).

Ξέρω όμως ότι ενώ το πάλαι ποτέ η Ελλάδα έσφυζε απο αγροτικά προιόντα, σήμερα με το ντουφέκι κυνηγάς να τα βρείς στα μανάβικα και τα σούπερ.

Ξέρω ότι έχουμε κατακλυστεί απο αλλοεθνή αγροτικά προιόντα (κινέζικα ρόδια, τόχετε ξανακούσει?) τα οποία παρόλη την άψογη εξωτερική τους εμφάνιση τα τρώς και αναρωτιέσαι τί ακριβώς τρώς απο την μιά και απο την άλλη τις περισσότερες φορές είναι σαπάκια.
Ξέρω ότι ψάχνεις με μανία να βρείς πατάτες Νευροκοπίου ή Τριπόλεως (που παλιά υπήρχαν σε τέτοια αφθονία που τις πέταγες στα γουρούνια) και τώρα βρίσκεις πατάτες Αιγύπτου, που τις τρώς και αναρωτιέσαι άν τρώς πατάτες ή χόρτο!

Ξέρω ότι οι τιμές έχουν πάρει την ανηφόρα, ενώ οι παραγωγοί δηλώνουν εξευτελιστικές τιμές πώλησης των προιόντων τους.

Ξέρω ότι οι πάντες δηλώνουν ότι οι τιμολογιακές παρεμβάσεις των μεσαζόντων είναι απαράδεκτες, αλλά κανείς δέν επεμβαίνει για να τις διορθώσει.

Ξέρω ότι πέρσι η ΕΕ μας απαγόρευε να επιδοτήσουμε την αγροτιά (και μας φέσωσε και ένα πρόστιμο για τα 500 εκατ. Της νουδούλας) και φέτος που ο Σαρκοζύ έγραψε στα πα....ρια του τις εντολές της, επιδοτώντας τους Γάλλους αγρότες ,αλλάξανε πολιτική και τις αποδέχονται.

Ξέρω επίσης αυτό που ξέρουν και οι πάντες και κανείς δέν λέει το αντίθετο, ότι δηλαδή η ελληνική αγροτική παραγωγή πεθαίνει.

Και τέλος ξέρω ότι αφού η κυβέρνηση γνωρίζει πολύ καλύτερα απο μένα όλα τα παραπάνω, θάπρεπε με το καλημέρα της Μπατζελή στο Υπουργείο να είχε γίνει ευρεία διάσκεψη Αγροτών-Υπουργείου για το αγροτικό θέμα. Αντί αυτού, πάλι βρεθήκαμε θεατές στο ίδιο έργο, δηλαδή πρώτα να κατεβαίνουν οι Αγρότες στους δρόμους και μετά να τους καλούμε στο Ζάππειο για διαβούλευση!!!!!

Αυτά τα ολίγα γνωρίζω.....και όποιος γνωρίζει τα αντίθετα ή έχει να προσθέσει κάτι πιό «δυνατό» απο τις δικές μου γνώσεις άς το κάνει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
STELLA

STELLA



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 EmptyΠεμ Ιαν 21, 2010 11:25 am

Καλή μου Πούπα σ'ευχαριστώ και σου έχω απάντηση.
Εδώ και αρκετά χρόνια πολλοί από τους συμπατριώτες μας ζουν πλουσιοπάροχα με δανεικά από τα ευαγή ιδρύματα των τραπεζητών.Η καθημερινότητα του δημιουργεί συνεχώς ανάγκες και εκείνος ανταποκρίνεται δανειζόμενος ολο και περισσότερα.
Καταφέρνει να εξυπηρετει το χρέος του οριακά και κάποιες φορές δανείζεται για να καλύψει τις δόσεις του.Ξαφνικά ομως χάνει την δουλειά και μαζί και την αξιοπιστία του στην τράπεζα που μέχρι πρίν λίγο του δίναν "προιοντα" χωρίς καν να ζητάει.Ερχεται τώρα η τράπεζα και δεν κάνει πλέον δόσεις αλλα του ζητάει όλα τα δανεικά εφάπαξ. Επίσης τελείως εκβιαστικά του κατάσχει την όποια ακίνητη περιουσία διαθέτει.Η καθυστέρηση οφειλών επισυρει μεγάλες προσαυξήσεις κτλ.
Στην θέση του δανειζόμενου έλληνα βρίσκεται η Ελλάδα και φυσικά οι δανειστές εκτος του οτι θέλουν τα χρήματά τους ορέγονται και τα "προικιά" ότι έμεινε δηλαδή.
Οσο για τις παραγωγικές επυνδύσεις φανταζομαι να ξέρεις το ανέκδοτο του δημόσιου εργου. Οσο για τις ιδιωτικές πρωτοβουλίες αστα να πάνε οι ακάλυπτες επιταγές κοντευουν να νεκρώσουν την αγορά.
Τέλος πάντων τα λέμε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 EmptyΠεμ Ιαν 21, 2010 12:18 pm

Αγαπημένη Στέλλα, καλή η απάντησή σου αλλά μόνο στο περιγραφικό κομάτι της και όχι στην αιτία (δέν σε μαλώνω, συζήτηση κάνω.....).

Γράφεις ότι «ξαφνικά χάνει την δουλειά του....»!
Επειδή είμαι οπαδός της λογικής και όχι της τύχης, σου ανταπαντάω ότι ξαφνικά ΔΕΝ έχασε την δουλειά του αλλά ότι νομοτελειακά την έχασε, και εξηγούμαι τάχιστα :

Οταν οι Τράπεζες αντί για παραγωγικές επενδύσεις των κερδών τους προσανατολίστηκαν στον καταναλωτισμό για να κερδοφορήσουν ακόμα περισσότερο και ακόμα πιό εύκολα χωρίς κίνδυνο,

Οταν απαξίωσαν κάθε εθνική παραγωγικότητα σε πραγματικά προιόντα και όχι σε πλαστά

Οταν οι κυβερνήσεις εμμέσως έσπρωχναν τον Ελληνα να παραστήσει τον τζογαδόρο στο χρηματιστήριο και όχι να επενδύσει το περίσσευμά του στην πραγματική παραγωγή

Οταν αφήσανε την ελληνική παραγωγή προιόντων (και όχι πλαστού χρήματος) νά πέσει στο ναδίρ και φροντίσανε να στρέψουν τον ελληνικό καταναλωτισμό σε κάθε είδους αλλοεθνή εισαγόμενα προιόντα

Οταν με μαθηματική ακρίβεια λοιπόν οδήγησαν, με όλες τις παραπάνω πολιτικές, σε μηδενισμό την ελληνική παραγωγική διαδικασία,

Τότε πώς και γιατί να μήν χάσει την δουλειά του ?????

Πράγματι οι δημόσιες επενδύσεις αποτελούν ανέκδοτο......αλλά ποιός φταίει γι αυτό ?
Οι δημόσιες επενδύσεις ή τα κρατικά λαμόγια που επένδυαν για να παίρνουν μίζες και να κλέβουν τα χρήματα του δημοσίου ?
Η θεωρία δέν απαξιώνεται ώς λανθασμένη, επειδή κάποιοι την εφήρμοσαν στραβά και ανάποδα!!!!
Οι σοβαρές δημόσιες επενδύσεις στην ελληνική παραγωγή εξακολουθούν να είναι ο μονόδρομος για την έξοδο απο την κρίση (και όχι μόνο....). Και εξακολουθούν να είναι ο μονόδρομος και για έναν άλλο εξίσου σοβαρό λόγο, ότι δηλαδή καμία πολυεθνική κανένας ιδιώτης δέν πρόκειται να επενδύσει για να ανορθώσει την ελληνική οικονομία εκ του μηδενός. Ο ιδιώτης θέλει να κερδίζει και στην εποχή μας θέλει να κερδίζει χωρίς ρίσκο. Σκασίλα του άν η ελληνική οικονομία πέσει στον καιάδα, για την ακρίβεια βλέπει πολύ πιθανότερα κέρδη στην πτώση της απο την ανόρθωσή της.
Γιατί λοιπόν περιμένουν εναγωνίως τους ιδιώτες επενδυτές να σώσουν την ελληνική οικονομία ? Είναι αδαείς ? Αμφιβάλλω.....

Οσο για την αγορά που στενάζει κάτω απο τις ακάλυπτες επιταγές, άς πρόσεχε!!!!!!
Κατακλυστήκαμε απο εισαγόμενα καταναλωτικά είδη και απο μαγαζιά και μαγαζάκια που πουλάνε το προιόν άλλων λαών. Τί περιμέναν ? Οτι δέν θάσκαγε κάποτε στην μούρη τους όλη αυτή η παρασιτική και μεταπρατική δομή της ελληνικής οικονομίας??????
Αλλά βεβαίως-βεβαίως δέν φταίει αυτή (η αγορά και ο κοσμάκης που την αποτελεί) αλλά οι εκάστοτε κυβερνώντες που με τις πολιτικές τους σπρώξανε τον Ελληνα στον παρασιτισμό, τις εισαγωγές, τον άκρατο καταναλωτισμό, τον δανεισμό και τον τζόγο για να γεμίσει την κοιλιά του.
Εχει σημασία το ποιός ευθύνεται!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 EmptyΠεμ Ιαν 21, 2010 12:23 pm

Στέλλα, εγώ δεν έχω να πω πολλά λόγια, δεν έχω αντοχές να μιλήσω για τον θάνατο. Ημουν σχεδόν στην ίδια δυσάρεστη θέση επί 1,5 μήνα. Νοιώθω πολύ κοντά σου στην θλίψη αυτή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
STELLA

STELLA



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 EmptyΠεμ Ιαν 21, 2010 1:42 pm

Δημήτρη δυστυχως έχουμε ανεξάντλητες δυνάμεις είμαστε φτιαγμένοι από σκληρό υλικό σε ότι αφορά τον συναισθηματικό και ψυχικό κόσμο.
Εγώ κάνω εργασιοθεραπεία.........
Ευχομαι όλα να πάνε καλά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΣΚΛΗΡΟΠΥΡΗΝΙΚΑ ΦΑΣΙΣΤΟΔΕΞΙΟΙ ? ...   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 EmptyΚυρ Ιαν 24, 2010 11:57 am

Διαβάζω από την ηλεκτρονική έκδοση της "Καθημερινής" :

"Αποχώρηση Λαφονταίν από τη γερμανική βουλή για λόγους υγείας
ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 Dot_clear Ο Όσκαρ Λαφοντέν εγκαταλείπει τη βουλευτική του έδρα και τη θέση του προέδρου του κόμματος Linke γιατί πάσχει από καρκίνο.

Ο ηγέτης του γερμανικού σκληροπυρηνικού αριστερού κόμματος Linke, Όσκαρ Λαφοντέν, θα εγκαταλείψει τη βουλευτική έδρα του καθώς και τη θέση του προέδρου του κόμματος γιατί πάσχει από καρκίνο, δήλωσαν σήμερα πηγές που πρόσκεινται στον Γερμανό πολιτικό.
Ο 66χρονος Λαφοντέν, πρώην ηγέτης των Σοσιαλδημοκρατών (SPD) είναι τα τελευταία χρόνια ένας από τους πιο δημοφιλείς αριστερούς πολιτικούς στη χώρα του.
Το κόμμα του, Linke, ιδρύθηκε το 2007 και συνενώνει τους παλαιούς κομμουνιστές της πρώην Ανατολικής Γερμανίας και Σοσιαλδημοκράτες που εγκατέλειψαν το κόμμα τους. Tο Νοέμβριο του 2009, ο Λαφοντέν υποβλήθηκε σε επέμβαση για καρκίνο του προστάτη.
www.kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ - ΜΠΕ"

Πέρα από το εξαιρετικά δυσάρεστο περιεχόμενο του "άρθρου" (θα το σχολιάσω με επόμενο δημοσίευμα) χαρακτηριστικά προκλητικό είναι αυτό που τόνισα: Το LINKE χαρακτηρίζεται "σκληροπυρηνικό" !!!.
Θα ήθελα να πιστέψω ότι πρόκειται για λάθος, για άρθρο του παιδιού που γράφει τα φαρμακεία ... . Ομως τα "λάθη" αυτά δεν συγχωρούνται και δεν χωρούν σε εφημερίδες όπως η "Καθημερινή", που και οργανωμένη είναι και δεν έχει τουλάχιστον εκφραστικά επίπεδο φυλλάδας.
Το να "χαρακτηρίζεται" ένα σοσιαλιστικό κόμμα όπως το Linke ως "σκληροπυρηνικό" δείχνει μία ασυγχώρητα φασίζουσα αντίληψη, μια επιθετικότητα, η οποία αν μη τι άλλο και φθόνο αποδεικνύει και αβάσιμη είναι (ιδίως όταν αφορά κοινοβουλευτικό κόμμα). Αποδεικνύεται η τάση του ολοκληρωτισμού που θέλει να περάσει στην κοινωνία η φασίζουσα δεξιά και τα όργανά της. Ακόμα και εάν αρθρογράφος είναι το παιδί που γράφει για τα φαρμακεία, η αντίληψη αυτή στο μυαλό του αποτελεί το "αυγό του φιδιού" για το μέλλον.
Για εμένα, τον "σκληροπυρηνικό" δημοκράτη τέτοια άρθρα και εκφράσεις αποκαλύπτουν ότι ο φασισμός είναι παρών και ισχυρός, βρώμικος και ύπουλος όπως πάντα, χρησιμοποιεί εμμεσότητες για να προλειάνει το έδαφος και να επηρεάσει την κοινωνία.
Ευτυχώς "άρθρα" αυτού του επιπέδου και περιεχομένου, που μοιάζουν γραμμένα από άτεχνους "Κυπατζήδες" και χαμηλόβαθμούς υποπράκτορες χωρών μελών του ΝΑΤΟ, γίνονται εύκολα αντιληπτά από όσους έχουν έστω κάποια μικρή πολιτική παιδεία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 EmptyΚυρ Ιαν 24, 2010 12:39 pm

Οσο για το λοιπό περιεχόμενο του άρθρου: δικαιολογεί τον χαρακτηρισμό που του έδωσα ως προς την πρόθεση και την προέλευση:



- Από πότε οι εφημερίδες γράφουν από τι πάσχει κάποιος εν ζωή άνθρωπος (χωρίς μνεία ότι ο ίδιος αποκάλυψε μήνες πριν το πρόβλημα με τον προστάτη του) και δεν σέβονται ούτε το ιατρικό απόρρητο, ούτε την προσωπικότητα του πάσχοντος και τον «αχρηστεύουν» αυθαίρετα με πολιτικό θάνατο.



- Από πότε η επέμβαση για αφαίρεση προστάτη καθίσταται «καρκίνος» και μάλιστα σε μορφή μη επανορθώσιμης νόσου; Και εάν αυτό αληθεύει ποιος πληροφόρησε τον αρθρογράφο ότι ο πολίτης πάσχει τελικά από καρκίνο και δεν διορθώθηκε το πρόβλημα υγείας με την επέμβαση; Μήπως οι πληροφορίες αυτές είναι εξαιρετικά και άκρως απόρρητες για να τις γνωρίζει ένας αρθρογράφος ελληνικής εφημερίδας.

- Δήλωση του ίδιου του Λαφονταίν περί αποχώρησής του και για την αιτία αυτή δεν υπάρχει στο άρθρο (ούτε καν περιλαμβάνεται ως γεγονός, ως συμβάν). Αντίστοιχα, τέτοια δήλωση δεν βρήκα ούτε στον ξένο τύπο. Συνεπώς και πέρα από το λοιπό περιεχόμενο του άρθρου δύο τίνα δύνανται να συμβαίνουν: α. ο ανώνυμος αρθρογράφος είναι κοινός και επικίνδυνος προβοκάτορας, β. είναι «καλά» πληροφορημένος και γνωρίζει τα πράγματα πριν συμβούν και από «περίεργες» πηγές … . \

- Τέλος το περιεχόμενο του άρθρου πέρα από το ακραίο «σκληροπυρικού» περιέχει σημειολογικά και άλλες πληροφορίες για την προέλευση και την σκοπιμότητά του καθώς βλέπουμε εγκατάλειψη της «είδησης» και ενασχόληση με αρνητική κριτική προς το «Linke». Ετσι τα πρόσωπα που στελεχώνουν το κόμμα «εγκατέλειψαν» το SPD και δεν διαφώνησαν με την κεντροδεξιά πολιτική του ή την σύμπραξη με την Μέρκελ … .



Με αυτά και αυτά, η αντίληψη που θέλει το άρθρο να περάσει στον αναγνώστη είναι ότι το Linke είναι ένα ακραίο σκληροπυρηνικό αριστερό κόμμα που αποτελείται από πρόσωπα (σχεδόν «προδότες») που εγκατέλειψαν το κόμμα τους και τώρα χάνει τον αρχηγό του, ο οποίος, ούτως ή άλλως, εξακολουθεί να πάσχει από ανίατη ασθένεια, με βάση όχι δήλωση του ιδίου, αλλά «καλά πληροφορημένες πηγές».

Τα συμπεράσματα εύλογα και αυτονόητα, ανήκουν σε όλους τους σκεπτόμενους πολίτες (ανεξαρτήτως πολιτικών πεποιθήσεων).

Οσο για την εφημερίδα και τον ανώνυμο συντάκτη θα πρέπει κυρίως να τηρούν τους νόμους και την δεοντολογία. Τα υπόλοιπα τα αφήνω στην κρίση σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 EmptyΔευ Ιαν 25, 2010 10:56 am

Καλημέρα.....

Σκληροπυρηνικά νεοφιλελεύθερη, και αυτή και ο πολιτικός προσανατολισμός της, είναι η Καθημερινή και το τηλεοπτικό φερέφωνό της που ονομάζεται ΣΚΑΙ.

Αν άκουγε κάποιος τις πολιτικές αναλύσεις του δημοσιογραφικού επιτελείου του τηλεοπτικού σταθμού θα καταλάβαινε πλήρως γιατί τους ταμπέλωσα έτσι (και δέν το παίρνω πίσω!)

Εχουν πάρει θάρρος απο την εκ νέου παγκόσμια επίθεση του νεοφιλελευθερισμού και δέν κρατάν πιά ούτε τα προσχήματα.

Η αλήθεια βέβαια είναι ότι σε μιά μεγάλη παγκόσμια κρίση σε όλα τα επίπεδα και όχι μόνο στο οικονομικό πεδίο, τα προσχήματα καταρρέουν και μαζί τους πέφτουν και οι μάσκες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σωτηρόπουλος Σπύρος

Σωτηρόπουλος Σπύρος



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 EmptyΤετ Ιαν 27, 2010 9:48 am

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 14569602

Όταν το κοινωνικό κράτος είναι ανύπαρκτο αναλαμβάνουν οι φιλάνθρωποι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σωτηρόπουλος Σπύρος

Σωτηρόπουλος Σπύρος



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 EmptyΤετ Ιαν 27, 2010 11:09 am

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 Forum



Ξεκίνησε τη Δευτέρα στο Πόρτο Αλέγκρε της Βραζιλίας το δέκατο Παγκόσμιο Κοινωνικό Φόρουμ με βασικό σύνθημα «10 χρόνια αργότερα: Ιδέες και προτάσεις για έναν καλύτερο κόσμο». Στη φετινή συνάντηση οι διοργανωτές αναμένουν περισσότερους από 30 χιλιάδες επισκέπτες, από διάφορες γωνιές του πλανήτη.
Κατά τη διάρκεια της πρώτης ημέρας, οι διοργανωτές συζήτησαν για τα θετικά αποτελέσματα που απέφεραν οι προηγούμενες διοργανώσεις αλλά και για τις νέες προκλήσεις που έχουν να αντιμετωπίσουν. Επίσης, επισήμαναν το ρόλο του Φόρουμ ως χώρου που μπορεί να συζητηθεί το πώς μπορεί να γίνει εφικτός ο στόχος ενός πιο δίκαιου κοινωνικά κόσμου.
«Πρέπει να αλλάξουμε κάποιες συνήθειες που είναι βαθιά ριζωμένες μέσα μας. Πρέπει να αλλάξουμε τον τρόπο που φερόμαστε στους συνανθρώπους μας», σημείωσε ένας από τους διοργανωτές, ο Oded Grajew, υποδηλώνοντας πως για να επιτευχθεί ένας στόχος πρέπει να γίνει προσπάθεια από όλον τον κόσμο.
Όλες οι συζητήσεις αναμένεται να επικεντρωθούν στον καπιταλισμό και το νεοφιλελευθερισμό, καθώς η συνάντηση έχει τη μορφή της απάντησης στο Παγκόσμιο Οικονομικό Φόρουμ του Νταβός. Για τον Joao Pedro Stedile, έναν από τους ηγέτες του Κινήματος των εργαζομένων ακτημόνων της Βραζιλίας (MST), ακόμα κι αν ο νεοφιλελευθερισμός αποδυναμώθηκε με τη διεθνή οικονομική κρίση, εξουσιάζει ακόμα τον κόσμο και πρέπει να καταπολεμηθεί. «Παραμένουμε ακόμα κάτω από το ζυγό του κεφαλαίου. Πρέπει να νικήσουμε», επισήμανε. Σύμφωνα, επίσης, με την αντιπρόσωπο του Ευρωπαϊκού Κοινωνικού Φόρουμ, Raffaella Bollini, στο Φόρουμ πρέπει να ενταθούν οι συζητήσεις με την κοινωνία των πολιτών και τις κοινωνικές οργανώσεις, προκειμένου να ξεφύγουμε από την υποταγή στο κεφάλαιο.
Ανάμεσα στους 130 επίσημους καλεσμένους θα παρευρεθούν οι πρόεδροι της Βραζιλίας, της Βενεζουέλας και της Βολιβίας, καθώς και ο πρόεδρος του Ισημερινού Ραφαέλ Κορέα.
Εδώ και μια δεκαετία, το Πόρτο Αλέγκρε της Βραζιλίας έχει γίνει ο τόπος συγκέντρωσης των αντιπάλων της νεοφιλελεύθερης πολιτικής και θεωρείται το προπύργιο των Αριστερών στη Βραζιλία. Ο δήμος της περιοχής σκοπεύει να συγκεντρώσει χρήματα με σκοπό να ενισχύσει τα θύματα του καταστροφικού σεισμού της Αϊτής.
Πηγή: IPS
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σωτηρόπουλος Σπύρος

Σωτηρόπουλος Σπύρος



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 EmptyΤετ Ιαν 27, 2010 11:27 am

Kαι το άλλο forum...ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 Davos-001



Με τη συμμετοχή 2.500 εκπροσώπων του πολιτικού και επιχειρηματικού κόσμου 90 χωρών ξεκινάνε σήμερα οι εργασίες του Διεθνούς Οικονομικού Φόρουμ του Νταβός, στην Ελβετία. Στο Διεθνές Οικονομικό Φόρουμ, το οποίο συμπληρώνει φέτος τα 40 του χρόνια, θα βρεθεί στο επίκεντρο των συζητήσεων το μέλλον της παγκόσμιας οικονομίας αλλά και τα 27.000.000 ανθρώπων που έμειναν άνεργοι μέσα στο 2009.
«Βελτιώνοντας την κατάσταση του κόσμου: ξανασκεφτόμαστε, ξανασχεδιάζουμε, ξαναχτίζουμε» είναι το φετινό θέμα – σύνθημα του πενθήμερου Φόρουμ που χρηματοδοτείται από τις 1.000 πλουσιότερες εταιρείες του κόσμου. Το Φόρουμ θα πραγματοποιηθεί υπό τις προειδοποιήσεις της Παγκόσμιας Τράπεζας ότι σε περίπτωση κακοδιαχείρησης της τρέχουσας εύθραυστης παγκόσμιας οικονομικής κατάστασης, υπάρχει η τρομακτική πιθανότητα και δεύτερης παγκόσμιας ύφεσης το ερχόμενο έτος.
Τα υπερπολυτελή πάρτι και οι δεξιώσεις που γινόταν άλλες χρονιές στο πλαίσιο του Φόρουμ αποτελούν πλέον παρελθόν. Όπως τόνισε ο Γερμανός οικονομολόγος και ιδρυτής του Φόρουμ, Klaus Schwab, φέτος «δεν υπάρχει τίποτα αυτή τη στιγμή για να μας κάνει να γιορτάσουμε. Οι συναντήσεις και οι συζητήσεις θα διεξαχθούν μέσα σε κλίμα περισυλλογής. Όλοι σκεφτόμαστε τι συνέβη στον κόσμο. Τώρα πλέον μας απασχολεί η κοινωνική δικαιοσύνη».
Ο Γάλλος πρόεδρος Sarkozy θα απευθύνει τον εναρκτήριο χαιρετισμό των εργασιών ενώ ο Καναδός πρωθυπουργός Stephen Harper θα απευθύνει ομιλία με το κεντρικό θέμα του Φόρουμ. Ο πρόεδρος της Νότιας Κορέας, ο οποίος έχει την φετινή προεδρία του G20, θα απευθύνει επίσης ομιλία στους συμμετέχοντες σήμερα.
Η Υπηρεσία Εργασίας του ΟΗΕ, στο μεταξύ, έδωσε χθες στη δημοσιότητα την έκθεσή της για το 2009 όπου αναφέρεται ότι από τα 27 εκατομμύρια ατόμων που έχασαν τη δουλειά τους το 2009, 12 εκατ. ζουν στη Βόρεια Αμερική και τη Δυτική Ευρώπη, ενώ σε αυτές τις χώρες αναμένεται να χαθούν άλλα 3 εκατομμύρια θέσεις εργασίας μέσα στο 2010. Η Υπηρεσία έκρουσε τον κώδωνα του κινδύνου για τους άνεργους νέους, οι οποίοι αυξήθηκαν κατά 10 εκατομμύρια τα τελευταία 2 χρόνια, και τόνισε ότι 600 εκατομμύρια εργαζόμενοι και οι οικογένειές τους επιβιώνουν με λιγότερο από 1,25 δολάρια την ημέρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 EmptyΤετ Ιαν 27, 2010 5:54 pm

Για το πρώτο πόστ του Σπύρου :
Απο το πάκο των 100ευρω διάλεξε το 50ευρω για την φουκαριάρα γριούλα! Μήν κάνει και σπατάλες ο κύριος της κυρίας και κακομαθαίνουν οι πτωχοί!
Κάπου άφησα το βρώμικο σφουγγαρόπανο.....

Για το δεύτερο και το τρίτο του πόστο :
Υπάρχουν πολλοί πάρα πολλοί που ξέρουν τί τους γίνεται και δέν πρόκειται να το βάλουν κάτω για να αλλάξουν το κόσμο και το σύστημα.
Και υπάρχουν και οι άλλοι που ελπίζουν να ξεπεράσουν την κρίση και να συνεχίσουν να αρπάζουν τον πλούτο της γής και των συνανθρώπων τους.

Απο τις δύο ομάδες μόνο η πρώτη έχει ελπίδες να κερδίσει όσα κουδούνια και προειδοποιήσεις και άν αμολάει η παγκόσμια τράπεζα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σωτηρόπουλος Σπύρος

Σωτηρόπουλος Σπύρος



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 EmptyΠεμ Ιαν 28, 2010 11:33 am

Έφυγε από τη ζωή ο Χ. Ζιν



Τα γραπτά του άλλαξαν τη ζωή μας έχει πει ο Ν. Τσόμσκι



Σε ηλικία 87 ετών απεβίωσε, χθες, ο Χάουαρντ Ζιν, Αμερικανός ακαδημαϊκός η εναλλακτική ιστορία του οποίου για τις Ηνωμένες Πολιτείες διαβάστηκε από εκατομμύρια ανθρώπους. Άρθρα και συνεντεύξεις του είχε φιλοξενήσει πολλές φορές η «Ελευθεροτυπία».
ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 Zin-thumb-medium Ο θάνατος του Ζιν επιβεβαιώθηκε από τον Δικτυακό τόπο www.howardzinn.org.
Τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα είχε μεταφερθεί στο θέατρο το βιβλίο του "Ο Μαρξ στο Σόχο", παράσταση στην οποία πρωταγωνιστούσε ο Άγγελος Αντωνόπουλος.
Η εφημερίδα The Boston Globe ανέφερε ότι η αιτία του θανάτου του ήταν καρδιακή προσβολή που υπέστη ενώ ταξίδευε, στη Σάντα Μόνικα, στην Καλιφόρνια.
Γνωστός ακτιβιστής κατά του πολέμου στο Βιετνάμ και παθιασμένος υποστηρικτής των κινημάτων των αφροαμερικανών για πολιτικά δικαιώματα στις ΗΠΑ, ο Ζιν βρέθηκε στην πρώτη γραμμή της κοινωνικής αναταραχής στη χώρα του από την δεκαετία του 1950 ως τα τέλη εκείνης του 1970.
Αλλά έγινε ευρύτερα γνωστός για το βιβλίο του A People's History of the United States [Harper & Row, 1980· στα Ελληνικά: Ιστορία του λαού των Ηνωμένων Πολιτειών, μετάφραση Θεόδωρου Καλύβα, Αιώρα, Αθήνα 2008], που πούλησε εκατομμύρια αντίτυπα.
Ο Ζιν ανέτρεψε όλα τα στερεότυπα της επίσημης ιστοριογραφίας, τοποθετώντας στη θέση των κεντρικών ηρώων της ιστορίας των ΗΠΑ όχι τους "ιδρυτές" της, αλλά τους πρώτους συνδικαλιστές, τις φεμινίστριες και μαχητές για διάφορους σκοπούς.
"Τα γραπτά του άλλαξαν τη συνείδηση μιας γενιάς, βοήθησαν να ανοίξουν νέοι δρόμοι προς την κατανόηση και την κρίσιμη σημασία της για τις ζωές μας", είχε γράψει ο αριστερός καθηγητής του MIT Νόαμ Τσόμσκι για το Ζιν.
Ο ψηλός, ασπρομάλλης καθηγητής είχε συνεργαστεί με αρκετές διασημότητες, όπως τον ηθοποιό Ματ Ντέιμον, το σκηνοθέτη Όλιβερ Στόουν, τον τραγουδιστή της ροκ Μπρους Σπρίνγκστιν και τον Μπομπ Ντίλαν.
Ο Ζιν γεννήθηκε στη Νέα Υόρκη, δούλεψε ως εργάτης σε ναυπηγείο και υπηρέτησε ως βομβαρδιστής στην αμερικανική πολεμική αεροπορία στην διάρκεια του Β' Παγκοσμίου Πολέμου, πριν πάει στο κολέγιο και πάρει το διδακτορικό του από το Πανεπιστήμιο Κολούμπια.
Δίδαξε στο Σπέλμαν, ένα κολέγιο με φοιτήτριες κυρίως νεαρές μαύρες στην Ατλάντα της Τζόρτζια, και κατόπιν στο Boston University, όπου απέκτησε ακόμα μεγαλύτερη φήμη πρωταγωνιστώντας σε πολλές απεργίες και αντιπολεμικές κινητοποιήσεις.
Στην αυτοβιογραφία του [You Can't Be Neutral on a Moving Train, Beacon Press, Βοστόνη 2002], ο Ζιν σημείωνε ότι η αντικειμενικότητα ουδέποτε υπήρξε στόχος στα μαθήματα που παρέδιδε.
"Ήθελα οι φοιτητές να φεύγουν από την τάξη όχι απλά καλύτερα πληροφορημένοι, αλλά προετοιμασμένοι να παρατήσουν την ασφάλεια της σιωπής, πιο έτοιμοι να μιλήσουν, να δράσουν ενάντια στην αδικία όπου την έβλεπαν. Αυτή, φυσικά, ήταν μια συνταγή για φασαρίες".
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 EmptyΠεμ Ιαν 28, 2010 2:14 pm

Δέν υπάρχει αντικειμενικότητα όταν βασιλεύει η αδικία!

Δέν μπορείς να πείς στον φτωχό και τον άνεργο να σκάσει και να κολυμπήσει επειδή κινδυνεύει η Ελλάς. Ελλάδα είναι αυτός και η επιβίωσή του και όχι τα σπρέντ και τα χρηματιστήρια.

Σπύρο, αυτοί μαζεύτηκαν στο Νταβός αλλά δέν τους βλέπω να αποφασίζουν τίποτε καλύτερο απο το να ξύνουν το κεφάλι τους, να τρώνε τα δείπνα τους και να προσπαθούν να διατηρήσουν στην ζωή ένα σύστημα που έχει ήδη πεθάνει......

Στα λόγια βέβαια το προσπαθούν, γιατί στην πράξη προειδοποιούν για νέες υφέσεις, λές και ξέφυγαν ποτέ απο την ήδη υπάρχουσα.
Και έχεις και τον Ρουμπίνι να σου λέει ότι η Ελλάδα ήδη έχει πτωχεύσει....

Πόσα παίρνετε για να μας λέτε τα βαθυστόχαστά σας κύριε ?????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σωτηρόπουλος Σπύρος

Σωτηρόπουλος Σπύρος



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 10 EmptyΠεμ Ιαν 28, 2010 3:32 pm

O Σαρκοζί ο τριπίθαμος Πούπα μίλησε για επανίδρυση του καπιταλισμού...
«Μπορούμε να σώσουμε τον καπιταλισμό μόνο επανιδρύοντας τον και θέτοντας τον σε ένα πλαίσιο ηθικών αρχών»
Τρίχες κατσαρές δηλαδή...
Ηθικές αρχές όταν ο σκοπός είναι η διαρκής συσσώρευση κεφαλαίου και το κυνήγι του κέρδους δεν υπάρχουν.Είναι λόγια του αέρα για λαική κατανάλωση...
Παράλληλά φαίνεται ότι οι τραπεζίτες κάνουν πόλεμο στον Ομπάμα λόγω του νόμου που σκέφτεται να περάσει για το τραπεζικό σύστημα.
«Αν και το χρηματοοικονομικό σύστημα των ΗΠΑ είναι σήμερα ισχυρότερο από ό,τι πριν από ένα χρόνο, εξακολουθεί να λειτουργεί με τις ίδιες τακτικές με αυτές που μας οδήγησαν στην κρίση», τόνισε ο Αμερικανός πρόεδρος.
«Οσο βλέπω ότι οι τράπεζες επιστρέφουν στις παλιές, κακές τακτικές τους τόσο ενισχύεται η πεποίθησή μου ότι το σύστημα θα πρέπει να αλλάξει εκ βάθρων. Οταν βλέπω κάποιες εκ των τραπεζών που επωφελήθηκαν τα μέγιστα από τα χρήματα των φορολογουμένων να εμφανίζουν εντυπωσιακά κέρδη αλλά να μην αυξάνουν τις χορηγήσεις προς τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις, να μην αυξάνουν τις χορηγήσεις προς τους καταναλωτές αλλά απλά να χρησιμοποιούν τις ίδιες επικίνδυνες τακτικές του παρελθόντος, τότε καθίσταμαι ακόμη πιο βέβαιος ότι θα πρέπει να υπάρξει σκληρή παρέμβαση».
Μάλιστα ο Ομπάμα δεν δίστασε να στείλει και ένα ιδιαίτερα «επιθετικό» μήνυμα προς τους τραπεζίτες και τις ομάδες στήριξης (lobbies) που δρουν κατά κόρον στην Ουάσιγκτον: «Εάν αυτοί οι κύριοι θέλουν πόλεμο, τότε θα τον έχουν».

Όλα αυτά σε συνδιασμό με το δημόσιο σύστημα ασφάλισης δείχνουν κατά την γνώμη μου ότι γίνονται κάποιες προσπάθειες από το εγγονό του μπαρμπα Θωμά προκειμένου να επέλθει μιά "ισοροπία" που σκοπό έχει την αποφυγή κοινωνικών εντάσεων στη χώρα του.
Συνήθως η Αμερική προηγείται...
Θα δούμε αν απλά μας κοροιδεύουν ή άρχισαν οι πολιτικοί να κυβερνούν , γιατί μέχρι τώρα κυβερνούσαν οι τραπεζίτες-υπάλληλοι της οικονομικής ελίτ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 10 από 19Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 14 ... 19  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ :: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ :: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ-
Μετάβαση σε: