ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ

Τόπος διαλόγου για τις αγωνίες και την έκφραση της κοινωνίας
 
ΦόρουμΦόρουμ  Πόρταλ*Πόρταλ*  ΕικονοθήκηΕικονοθήκη  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
Παρόμοια θέματα
1-1-4 ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
ΜΕΤΡΗΤΗΣ HITS

Study English
ΜΕΤΡΗΤΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΩΝ
ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ - ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΟ

Πηγή: Λογισμικό "Σήμερα"

WOWZIO

 

 ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Πήγαινε κάτω 
+5
STELLA
Perkos G
Giannis Angelou
Σωτηρόπουλος Σπύρος
DimKaramitsas
9 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 15 ... 19  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Σωτηρόπουλος Σπύρος





ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 EmptyΤρι Φεβ 02, 2010 3:44 pm

Συνεχίζω εγώ Πούπα τα copy-paste από Ελευθεροτυπία μεριά...

«Πολιτική επιταγή η διάσωση της εργασίας», λέει ο Γ. Παπανδρέου

Αδιαφάνεια και κερδοσκοπία δημιούργησαν ανισότητες σε διεθνές επίπεδο"

Η διάσωση της εργασίας αποτελεί πολιτική επιταγή, προκειμένου να αποφευχθεί στο μέλλον ένας νέος κύκλος ύφεσης, όπως τόνισε μιλώντας στο συνέδριο του Economist, ο πρωθυπουργός, Γιώργος Παπανδρέου. Χαρακτήρισε οξύμωρο το γεγονός ότι η τύχη των κρατών ορίζεται σήμερα «από κερδοσκοπικούς οίκους, που είχαν την ευθύνη γιατί δεν διέγνωσαν την κρίση και δημιούργησαν τη φούσκα που έσκασε εις βάρος της πραγματικής οικονομίας».
ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 1469196-thumb-medium Αναφερόμενος στον διεθνούς φήμης οικονομολόγο, Τζόζεφ Στίγκλιτζ υπογράμμισε ότι με τις παρεμβάσεις του εστιάζει στην ουσία της παγκόσμιας διακυβέρνησης. Όπως είπε, η θεωρία του Τζ. Στίγκλιτζ κερδίζει καθημερινά έδαφος και αυτό επιβεβαιώνεται και από τις ανακοινώσεις του Αμερικανού προέδρου, Μπαράκ Ομπάμα για το τραπεζικό σύστημα των ΗΠΑ.

Σχετικά με τη διαφαινόμενη ανάκαμψη από την κρίση, ο Γ. Παπανδρέου διερωτήθηκε εάν και κατά πόσο αυτή θα είναι διατηρήσιμη και βιώσιμη. Σύμφωνα με τον Έλληνα πρωθυπουργό, μέχρι σήμερα τα κράτη δεν έχουν λάβει τα απαραίτητα μέτρα για την ανάταση.

Όπως τόνισε, έχουν γίνει ελάχιστα βήματα για να μην επαναληφθεί το φαινόμενο, παρά τις διακηρύξεις που έλεγαν ότι δεν θα αφήσουμε ξανά τις τύχες μας στα χέρια των κερδοσκόπων.

Όσον αφορά τους απλούς πολίτες, ο Γ. Παπανδρέου επεσήμανε ότι έχουν υποστεί συνέπειες οι σκληρά εργαζόμενοι, οι οποίοι βρέθηκαν άνεργοι, είδαν τις αποδοχές τους να μειώνονται και το μέλλον τους να διαγράφεται αβέβαιο. Χαρακτήρισε επίσης καθοριστικές τις επόμενες συναντήσεις της ομάδας G20.

Σε επίπεδο δράσης, υποστήριξε ότι αποτελεί πολιτική επιταγή η διάσωση της εργασίας ώστε να αποφευχθεί ένας νέος κύκλος ύφεσης και ανισότητας.

Σύμφωνα με τον Γ. Παπανδρέου "το πολιτικό σύστημα βρέθηκε αιχμάλωτο των ισχυρών συμφερόντων" ενώ η αδιαφάνεια και η εύκολη κερδοσκοπία οδήγησαν σε "μια τεράστια αναδιανομή του πλούτου εις βάρος των φτωχώτερων". Όπως τόνισε, "αυτή η αναδιανομή δημιούργησε ανισότητα σε διεθνές επίπεδο".


ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ , ΠΩΣ ΘΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σωτηρόπουλος Σπύρος





ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 EmptyΤρι Φεβ 02, 2010 4:21 pm

ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΕΙ....Ο ΜΠΑΡΑΚ...
Όταν τους ακούω περι απόδοσης ευθυνών και περι μπράσινης ανάπτυξης είναι σαν να τους γράφει τους λόγους το ίδιο πρόσωπο...

ΣΤΑΜΑΤΕΊΣΤΕ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΕΣΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΝΑ ΗΤΑΝ ΤΗΣ ΜΟΝΟΠΟΛΥ
ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 Ge



Στα πρωτοφανή επίπεδα των 1,56 τρισ. δολαρίων θα εκτοξευτεί το δημοσιονομικό έλλειμμα το 2010 – ποσό που αντιστοιχεί στο 10,6% του αμερικανικού ΑΕΠ– σύμφωνα με το προσχέδιο προϋπολογισμού που κατέθεσε σήμερα ο Μπάρακ Ομπάμα στο Κογκρέσο για το διάστημα έως και τον Σεπτέμβριο 2011.
Ο Μπαράκ Ομπάμα δήλωσε ότι το τεράστιο έλλειμμα οφείλεται στον προκάτοχο του Τζορτζ Μπους και αυτές των προηγούμενων Γερουσιών, αναγνωρίζοντας ωστόσο και δική του ευθύνη. Όπως είπε ο Αμερικανός πρόεδρος όμως, υπό τις παρούσες συνθήκες χρειάζονται πολυδάπανες αποφάσεις για την ανόρθωση της οικονομίας.
Στις εισαγωγικού χαρακτήρα παρατηρήσεις για τον κρατικό προϋπολογισμό Οκτωβρίου 2010 - Σεπτεμβρίου 2011, ο Ομπάμα ανέφερε ότι σε σύγκριση με το έτος 2.000, αυτός περιέχει 12 τρισεκατομμύρια δολάρια σωρευτικό χρέος, αλλά και μία πρόβλεψη για οικονομική ανάπτυξη +2,7% (μαζί με ανεργία +10%, που όμως θα υποχωρήσει από το 2013 στο +7,3% του "ενεργού" πληθυσμού).
Ο Αμερικανός πρόεδρος ανέφερε επίσης ότι μέσα σε μία δεκαετία το αμερικανικό δημόσιο θα συλλέξει έσοδα τουλάχιστον 122 δισ.δολαρίων με άνοδο δημοσίων εσόδων.
Ο Μπαράκ Ομπάμα ζήτησε από του Αμερικανούν πολίτες να προσγειωθούν και να «ξεχάσουν τα ταξίδια στο φεγγάρι». Όπως χαρακτηριστικά τόνισε θα πρέπει να τα βγάλουν πέρα με τα μέσα που διαθέτουν και να σταματήσουν να διαχειρίζονται τα δολάρια σαν χρήματα της Monopoly.
«Δεν μπορούμε να συνεχίζουμε να ξοδεύουμε λες και τα ελλείμματα δεν έχουν καμία επίπτωση, λες και τα δολάρια των Αμερικανών είναι χρήματα της Monopoly, λες και παραβλέπουμε το πρόβλημα σε ακόμη μια γενιά. Δεν μπορούμε. Ήρθε η στιγμή να ζήσουμε με τα δικά μας μέσα», δήλωσε συγκεκριμένα ο Ομπάμα.
Επεσήμανε επίσης ότι «πρέπει να καταλάβουμε ότι η εποχή της ανευθυνότητας για την Ουάσιγκτον πρέπει να τελειώσει εδώ».
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 EmptyΤρι Φεβ 02, 2010 6:30 pm

Να ήταν η ομοιότης (Μπαράκ-Γιώργου) στην πράσινη ανάπτυξη και στην απόδοση ευθυνών, καλά θα ήταν!!!!!!

Γιατί εγώ έχω την αίσθηση ότι καί οι δύο ισσοροπούν πάνω σε ένα τεντωμένο σχοινί που περιλαμβάνει δύο κόσμους που συγκρούονται λυσσαλέα, δύο ιδεολογίες και πολιτικές που δέν μπορούν να εξισωθούν με τίποτα ?

Διαπιστώνουν και οι δύο σωστά.......

Αναλύουν καί οι δύο σωστά.......

Αποδίδουν καί οι δύο τις ευθύνες εκεί που πρέπει....

Γιατί καί οι δύο εκλιπαρούν τίς Τράπεζες να μεσολαβήσουν για να σωθεί το σύστημα που αυτές δημιούργησαν, στήριξαν και εξακολουθούν να υποστηρίζουν ?????

Αγωνία του Γιώργου για να πείσει τίς αγορές!

Δέν ξέρει ότι οι «αγορές» αυτές είναι οι τράπεζες ?

Εγώ περιμένει να του το πώ ?

Αμ ο άλλος, ο Μπαράκ ? Αφού έδωσε το χρήμα της ζωής του για να σώσει το χρηματοπιστωτικό σύστημα που κατέρευσε, τώρα διαπιστώνει ότι αυτό το ίδιο το χρηματοπιστωτικό σύστημα δέν του ανταποδίδει την βοήθεια και εξακολουθεί να λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο!

Ποιόν περιμένει και αυτός για να καταλάβει ότι ΕΤΣΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΟΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ και δέν υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσει αλλοιώς γιατί τότε ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ?????

Καλά, αυτός είναι που βρίσκεται με το αγγούρι στον......

Ενάμισυ χρόνο κυβέρνησης και η ανεργία και η καθίζηση της οικονομίας του κοιτάει καιάδα....Θάχουμε ανάπτυξη τόσο τα εκατό, θάχουμε και ανεργία τριπλάσια τα εκατό.....ασκήσεις επι χάρτου και αυτός!

Τώρα στο ξεκούδουνο μιλάει με αυστηρότητα στον αμερικανικό λαό λέγοντάς του ότι πρέπει να προσγειωθεί και να πάψει να διαχειρίζεται το δολλάριο σάν νάταν μονόπολυ.

Οταν επι δεκαετίες παίζανε μονόπολυ οι τραπεζίτες και οι πολιτικοί ήταν καλά ?

Καθήστε καλά τραπεζίτες, κάτσε καλά και σύ λαέ.....και έτσι και γιουβέτσι....και τρία πουλάκια κάθονταν, και θέλαν να τάχαν καλά με όλους.

Δέν μου λές Σπύρο, όταν ζήτησε απο τον αμερικανικό λαό να προσγειωθεί κοίταζε στον καθρέφτη ?????

Πολλές οι ομοιότητες όντως.......σάν τα μικρά παιδιά αναζητούν στο παραμύθι του χαμένου καλού καπιταλισμού την σωτηρία!

Πού θα πάει ? Θα μεγαλώσουν....και θα προσγειωθούν (εύχομαι όχι ανώμαλα).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σωτηρόπουλος Σπύρος

Σωτηρόπουλος Σπύρος



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 9:45 am

Καλημέρα.
Επιτέλους ανακοινώθηκαν τα πολυπόθητα μέτρα άγριας λιτότητας δια στόματος πρωθυπουργού.
Μία ανακούφιση αισθάνομαι τώρα που θα μειωθούν τα spreads και η πίεση των δανειστών....
Μπορούμε να ατενίζουμε με αισιοδοξία το μέλλον...
Ο "νέος πατριωτισμός" στην υπηρεσία των δανειστών κερδοσκόπων!!!!!

Είδατε τι ωραία τα έλεγε ο ΓΑΠ χθες το πρωί παρέα με τον Στίγκλιτς?
Οι κερδοσκόποι , οι αγορές που καθορίζουν την πολιτική και όχι οι εκλεγμένες κυβερνήσεις κλπ...

Δυστηχώς καταλήγω ότι το μοντέλο δεν αλλάζει...
Θα περνάει κατά διαστήματα από κρίσεις , θα κερδοσκοπεί , θα αναδιανέμει εν μέρει , θα φιλελευθεροποιείται , θα τζογάρει , θα οδηγεί άλλους στην κόλαση και άλλους στο παράδεισο...
Ο παράγων άνθρωπος πάντα σε δεύτερη μοίρα.
Πρωτεύον το κέρδος των οικονομικών δρώντων...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σωτηρόπουλος Σπύρος

Σωτηρόπουλος Σπύρος



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 10:03 am

Για το πάγωμα των μισθών του Δημοσίου δεν μου καίγεται καρφί , έχουν την ασφάλεια ενός εισοδήματος βρέξει χιονίσει και μπορούν οι ΔΥ με λιγότερο κόστος να περιορίσουν τα έξοδά τους και να προσαρμόσουν τη ζωή τους στις νέες συνθήκες.
Η κόλαση είναι στον ιδιωτικό τομέα όπου η ανασφάλεια του αβέβαιου μέλλοντος σε σκοτώνει...
Είναι προφανές ότι επικράτησε η γραμμή της σκληρής λιτότητας στην κυβέρνηση αφού και ο φόρος στα καύσιμα ανεβαίνει και τα όρια συνταξιοδότησης ανεβαίνουν και πάμε μάλλον στα 67...
Εκείνο που είναι εντυπωσιακό είναι ο πανικός της νέας κυβέρνησης.
Παρακολουθώντας μιά εκπομπή της ΝΕΤ την Δευτέρα το βράδυ άκουγα με τα αυτιά μου τον Λοβέρδο να δηλώνει κατηγορηματικά ότι τα όρια συνταξιοδότησης δεν θα αλλάξουν.
Είναι τέτοιος ο πανικός τους που δεν μπορούν να συννενοηθούν μεταξύ τους με αποτέλεσμα να αδειάζει ο ένας τον άλλον μέσα σε 24 ώρες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 10:06 am

«Γενικό «πάγωμα» μισθών στον δημόσιο και στον ευρύτερο δημόσιο τομέα, καθώς και στην αυτοδιοίκηση, αύξηση του φόρου στα καύσιμα και αύξηση των ορίων ηλικίας συνταξιοδότησης ανακοίνωσε ο πρωθυπουργός, λίγες ώρες πριν από την επίσημη έγκριση του Προγράμματος Σταθερότητας και Ανάπτυξης από την Κομισιόν.» Πηγή in.gr

Οχι τίποτε άλλο δηλαδή, αλλά για να μας φύγει και οποιαδήποτε αυταπάτη ακόμη διατηρούσαμε (όσοι την διατηρούσαμε).

Και για να είναι και μέσα στα πλαίσια του χιούμορ ο Πρωθυπουργός, γιατί προσπαθεί ο άνθρωπος αντί για κλάμα σκέτο να προσφέρει κλαυσίγελο, διανθίζει όλα τα παραπάνω «σοσιαλιστικά» μέτρα που εξήγγειλε και με τα εξής παρακάτω αμίμητα !!!!!

«Συγκεκριμένα, ο πρωθυπουργός ανακοίνωσε ότι την επόμενη εβδομάδα θα περάσει το νέο φορολογικό νομοσχέδιο δήλωσε θα μπει «τέλος στα παραθυράκια της φοροαποφυγής», θα φορολογηθεί η Μεγάλη Ακίνητη Περιουσία, τα μερίσματα και οι off shore εταιρείες. Τόνισε ότι θα σταματήσει ο άιδκος πλουτισμός εις βάρος των πολλών με τη διασταύρωση στοιχείων.»

Αν δείτε να φορολογούνται τα μερίσματα και οι οφ σόρ εταιρείες (αφού πρώτα τους βρούνε!!!!) μήν ξεχάσετε να μου το πείτε και μένα....

Και επειδή (όπως είπε) ο νέος φορολογικός νόμος θα αποδώσει το 2011 και εν τω μεταξύ λείπει χρήμα για το 2010, είπε να βάλει και ένα έμμεσο φόρο (σίγουρα πράγματα δηλαδή) στα καύσιμα για να τα μαζέψει. Πού να τρέχει τώρα να βρεί τους φοροδιαφεύγοντες και τις οφ σόρ και πράσινα άλογα. Πάρτα απο τον λαουτζίκο να τελειώνουμε!!!!

Α, να μήν ξεχάσω και την τέλεια ομοιότητα με τα λεγόμενα του Μητσοτάκουλα : Αυξάνονται τα όρια ηλικίας συνταξιοδότησης γιατί αυξάνεται το προσδόκιμο ζωής!!!!!
Οχι, που νομίζατε κάφροι ότι δέν θα δουλεύατε μέχρι να σας βγεί η ψυχή.....μέσα τα κεφάλια και σκασμός.

Και βεβαίως δέν παρέλειψε να διανθίσει το διάγγελμά του με το ανέκδοτο της χρονιάς.

«Παράλληλα ο πρωθυπουργός τόνισε ότι πρέπει να αντιμετωπιστεί η χαμένη ανταγωνιστικότητα της χώρας και κάλεσε εργοδότες και εργαζόμενους να συμβάλλουν σε αυτή την κατεύθυνση.»

Αυτό το παραπάνω χωρίς κανένα σχόλιο γιατί μένω στην κυριολεξία αφωνη!

Εγώ πάω για άλλα.......αυτή τη φορά δέν τρώγονται με τίποτα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 10:19 am

Διαβάζω.......ότι ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες για τα χρυσά βατόμουρα.

Για όσους δέν γνωρίζουν...το χρυσό βατόμουρο απονέμεται σε όσους αποδείχθηκαν οι πλέον αποτυχημένοι (ταινίες, ηθοποιοί κ.λ.π.).

Φέτος μάλιστα το όλο γεγονός διανθίστηκε και με την απονομή του χρυσού βατόμουρου ΤΗΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ.

Φήμες λένε ότι θα πάει στην αμίμητη (και χωρίς κανένα ανταγωνισμό) ταινία που ονομάζεται «Σοσιαλιστική Ελληνική Κυβέρνηση»!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σωτηρόπουλος Σπύρος

Σωτηρόπουλος Σπύρος



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 10:20 am

Νούμερα είμαστε Πούπα , νούμερα στην κυριολεξία.
Σαν νούμερα μας αντιμετωπίζουν και έχουν δίκιο αφού μόνο ένα νούμερο σαν και μένα πίστευε ότι τα πράγματα στη χώρα μας με τον ΓΑΠ πρωθυπουργό θα άλλαζαν προς το σοσιαλιστικότερο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 10:28 am

Καλά μήν τρελαίνεσαι Σπύρο μου.

Ολοι είμασταν νούμερα, δέν είσαι μόνος σου σε αυτό.

Και το μεγαλύτερο νούμερο ήταν ο Ελληνικός λαός, συνολικά, που τον πίστεψε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
STELLA

STELLA



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 11:18 am

Καλημέρα Πουπα και Σπύρο.
Δεν έχω κουράγιο να αναλύσω καν την κατάσταση.
Εβλεπα χθες τον Παπανδρέου και δεν πίστευα στα μάτια μου και στα αυτιά μου.
Ξαφνικά έκανα την σκέψη οτι ήταν ο Καραμανλής που ψήλωσε αδυνάτησε και έβγαλε και μουστάκι.
Δεν έχω τίποτα άλλο να πω. Κρίμα που το μέλλον της χώρας δεν βρίσκεται σε ικανά χέρια όπως πιστευα ............
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σωτηρόπουλος Σπύρος

Σωτηρόπουλος Σπύρος



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 11:43 am

Εξαρτάται Στέλλα τι εννοούμε ικανά χέρια και πως τα αντιλαμβανόμαστε εμείς.
Διότι κάποιοι άλλοι τα αντιλαμβάνονται διαφορετικά.
Αν διαβάσεις πχ το κύριο άρθρο σήμερα του Βήματος αλλά και τον Καρακούση , θα διαπιστώσεις ότι κάνουν λόγο για "νέα αρχή" και για απαραίτητα μέτρα προκειμένου να διασωθεί η Ελλάς.
Και η Ελλάς πιθανόν να διασωθεί , οι πολίτες αυτής της χώρας όμως δύσκολα...
Το χρέος είναι δομικό στοιχείο του καπιταλισμού.
Να πάψεις κάποια στιγμή να χρωστάς με αποτέλεσμα να μην εξαρτάσαι από τους δανειστές σου είναι κάτι που αποκλείεται να συμβεί τουλάχιστον με τα σημερινά δεδομένα.
Κατά συνέπεια τίποτα μα τίποτα δεν διασφαλίζει καλύτερες μέρες για τους ανθρώπους αφού οι πολιτικές θα καθορίζονται πάντα ανάλογα με τα κέφια των αγορών.
Καλά τα λέει ο Παπανδρέου , καλά τα λέει και ο Ομπάμα για την αθλιότητα του μοντέλου με τη διαφορά ότι άλλα λεν τα χείλια τους και άλλα τα πετραχείλια τους αφήνοντας την εντύπωση νάχουμε να λέμε...
Μας παρέσυρε με τα λόγια του , τα οποία ίσως και να πίστευε , με τη διαφορά ότι η προσγείωση στην "real politic" ήταν απότομη για μας και πιθανόν και για αυτόν....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 12:39 pm

Γειά σε όλες και όλους σας

Το έχω επανειλημμένα τονίσει σε άλλα bloggs αλλά και εδώ, ότι δεν είναι σωστό να μένουμε «κολλημένοι» στις «ανακολουθίες» και οι διορθωτικές «αντιστρέψεις» των προεκλογικών υπεσχημένων του Γ. Παπανδρέου και του ΠΑ.ΣΟ.Κ..
Αυτές μάρτυς μου ο Θεός, είναι πολύ προτιμότερες από αυτή την ίδια την οικονομική χρεοκοπία και την κατάρρευση στην οποία οδηγείται η Χώρα.


Σοσιαλιστική στροφή σε αδρές γραμμές, σημαίνει πάνω από όλα δίκαιη διανομή του εθνικού προϊόντος στους πολίτες. Σημαίνει παροχές σε είδος και υπηρεσίες που κάνουν τη ζωή μας υποφερτή. Σημαίνει απασχόληση σε όλους και γενικώς η εμπέδωση του αισθήματος ασφάλειας και προοπτικής για την νέα γενιά.

Σε τελική ανάλυση σημαίνει ΑΝΑΠΤΥΞΗ.

Τώρα εδώ απογοητευμένοι μου σύντροφοι και φίλοι, παραλάβαμε και έχουμε να κάνουμε με :

Έλλειμμα επί του ΑΕΠ 13% (αυτό προέρχεται κατά κύριο λόγω από την υστέρηση των προϋπολογισμένων εσόδων κατά 41%)

Το συνολικό χρέος της Ελλάδας το τέλος Οκτωβρίου 2009, ανερχότανε στα 337 δις €
Και αναλύεται σε:
270 δις € είναι το καθεαυτό χρέος του Ελληνικού Δημοσίου προς το Εξωτερικό
30 δις € είναι τα ομόλογα του Ελληνικού Δημοσίου προς τα Ελληνικά Ασφ. Ταμεία
25 δις € είναι τα εγγυημένα δάνεια τρίτων από το Ελληνικό Δημόσιο
8 δις € είναι οι δεδουλευμένες απαιτήσεις κατασκευαστικών εταιρειών και,
4 δις € λοιπά προς διάφορους, από διάφορες αιτίες.


Σήμερα οι ξένοι προκειμένου να μας δανείσουν ανεβάζουν τα spreads.

Αυτό σημαίνει πως, αν το μεσοσταθμικό επιτόκιο της Γερμανικής κυβέρνησης είναι 100 μονάδες, εμείς λόγω της οικονομικής κακομοιριάς μας και της δυσμενούς συγκυρίας που μας προκάλεσαν τα διεθνή αντιδραστικά και αιμοβόρα καρχαριοειδή («αγορές»), δανειζόμαστε από 350 μέχρι και 400 μονάδες.

Η διαφορά λογίζεται σαν «περιθώριο εξασφάλισης».

Δηλαδή οι «δανειστές» μας, κάνουν ανάσχεση του κινδύνου από ενδεχόμενη μελλοντική στάση πληρωμών της Χώρας μας και μας επιβαρύνουν υπερβολικά.

Τι να μοιράσει και ποιες κοινωνικές παροχές να κάνει αυτή η δόλια η Κυβέρνηση φίλοι μου?

Από τα δανεικά που της δίνουν (και δεν της δίνουν..), οι διεθνείς τοκογλύφοι?

Από την στιγμή που έχει καταστραφεί ο παραγωγικός ιστός της Χώρας και κλείναμε «επί τω νεοφιλελευθερισμώ» τα τελευταία 15 χρόνια, αυτά ήτανε αναμενόμενα.

Μια μικρή χώρα δεν μπορεί να κάνει «μεγάλα παιχνίδια».

Οι ψευτοτσαμπουκάδες και οι φρούδες προσδοκίες, τέλος νομίζω για τρία με τέσσερα χρόνια (και αν τα μέτρα αποδώσουν…) .
Συνοπτικά αυτές τις απόψεις είχα προσωπικά (και είναι σκόρπια καταγραμμένες και στους «διαλόγους») όμως αυτές εξακολουθώ έχω και σήμερα για την υπάρχουσα κατάσταση.


Εν κατακλείδι από το 1975 και μετά:

Η Ελλάδα του χθες έτρωγε το ψωμί του αύριο……και πάει λέγοντας...

Περιμένω τα φώτα σας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σωτηρόπουλος Σπύρος

Σωτηρόπουλος Σπύρος



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 1:21 pm

Δωδωναίε είναι γνωστές και δεν σε κατηγορώ για αυτό, οι κατά βάση συντηρητικές σου απόψεις στην λογική ότι επιλέγω μιά κυβέρνηση με διαχειριστική λογική με την ελπίδα ότι θα τα πάει καλύτερα από την προηγούμενη.
Η ενασχόληση μου με την πολιτική έχει να κάνει πρωτίστως με την αλλαγή προς το σοσιαλιστικότερο.
Και δεν είναι μιά γενική προσέγγιση αλλά πολυ συγκεκριμένη την οποία δεν έχει και νόημα να στην αναλύσω αφού τα έχουμε πει επανειλλημένα και στο παρελθόν.
Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι η "πραγματικότητα" είναι όπως την περιγράφεις και άρα ορθώς ο Παπανδρέου ανάκοίνωσε τα μέτρα.
Και πέσε ότι πιάνουν τόπο και αποφεύγουμε το γκρεμό.(Το ποιοί μας οδήγησαν στο γκρεμό είναι δευτερεύον...)
Εγώ έχω μερικά απλά ερωτήματα ξεπερνώντας σαν νούμερο που είμαι για άλλη μιά φορά την αναντιστοιχία λόγων και πράξεων προεκλογικά και μετεκλογικά(συνηθισμένοι είμαστε) ..
Για ποιούς παίρνουν τα μέτρα?
Για την σωτηρία των τραπεζών ή των πολιτών?
Εκτός και αν αυτά τα δύο πάνε μαζί...
Οι τράπεζες εν μέσω κρίσης παρουσίασαν δισεκατομμύρια ευρώ κέρδη ενώ εγώ και εσύ μείωση εισοδήματος.
Και όμως από μένα και σένα ζητούν περικοπές!
Είναι σοσιαλιστικό αυτό?
Να το ξεπεράσουμε λοιπόν και αυτό αφού έτσι και αλλιώς είμαστε νούμερα και να προσπαθήσουμε να καταλάβουμε αν η τυχόν "επιτυχία" αυτών των μέτρων θα έχει όφελος για μας τους απλούς πολίτες ή για το μέλλον των παιδιών μας.
Μπορείς εσύ να διαβεβαιώσεις για κάτι τέτοιο?
Σε αυτή τη χάραξη της οικονομικής πολιτικής την τελευταία δεκαετία είχαν καμία συμμετοχή οι μισθωτοί Δημόσιοι και Ιδιωτικοί υπάλληλοι?
Είχαν μήπως οι αγρότες και οι μικρομεσαίοι επιχειρηματίες?
Μήπως μας μοίραζαν τα κέρδη και τώρα μας τα ζητούν πίσω?
Είχαμε εμείς μερίδιο στην αναδιανομή και τώρα πρέπει να πληρώσουμε?

Περιμένω τα φώτα σου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 2:01 pm

Χα,χα,χα,χα,χα!!!!!!!

Με συγχωρείτε για το γέλιο που ρίχνω αλλά σας διαβεβαιώ ότι μου βγαίνει αυθόρμητο.....

Ποιός μίλησε για κοινωνικές παροχές ??????

Μιλάμε για κοινωνικές μειώσεις !!!!!

Και άντε να κάνω την χάρη σε αυτούς που πιάνονται απο τα μαλλιά τους ΝΑ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΧΤΩ.

Θα μου πεί κανείς όλα αυτά τα χρήματα που θα μαζέψουν απο τον λαουτζίκο ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΔΩΣΟΥΝ ?????

Ξέρω.....στην μείωση των ελλειμάτων για να ΞΑΝΑΔΑΝΕΙΣΤΟΥΝ με τα σπρέντ στα ύψη!!!!!!
Δηλαδή, τα ίδια παντελάκη μου τα ίδια παντελή μου.

Αν αυτό λέγεται πολιτική και τομές στα οικονομικά μοντέλα του παρελθόντος, τότε και εγώ είμαι η βασίλισσα της Αγγλίας (απο το πολύ που το λέω θα το πιστέψω κιόλας)
Χα,χα,χα,χα,χα!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σωτηρόπουλος Σπύρος

Σωτηρόπουλος Σπύρος



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 2:10 pm

ΠΟΥΠΑ
Μη μιλάς μη γελάς , κινδυνεύει η Ελλάς...
Άντε θύμα -ή βλήμα άντε ψώνιο άντε σύμβολο αιώνιο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σωτηρόπουλος Σπύρος

Σωτηρόπουλος Σπύρος



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 2:17 pm

Προς το παρόν παραμένεις η βασίλισσα του Χορτιάτη... ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 Icon_cheers

Ούτε καν πολιτική αναδιανομής Κεινσιανικού τύπου...
Επειδή όμως πρέπει να ανΑφέρουμε και τα "καλά"....

ΜΕΙΩΣΗ ΤΩΝ SPREADS ΚΑΤΩ ΑΠΌ 350 ΜΟΝΑΔΕΣ ΒΑΣΗΣ
Και σταμάτα να γκρινιάζεις!!!!!!! ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 Lol
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 2:19 pm

Ναι Σπύρο
Δεν αντιλέγω. Έχεις τα περισσότερα δίκια με το μέρος σου (γιατί όχι και εγώ….ο σκληρά εργαζόμενος…συντηρητικός..).
Αλλά στην προκειμένη περίπτωση η κουβέντα δεν είναι το τι επιλέγεις και το τι επιθυμείς.
Μακάρι στην παρούσα έκτατη περίσταση να έχουμε συνετή και αποτελεσματική διαχείριση. Να πετύχει η Κυβέρνηση την διάσωση της Χώρας από την χρεοκοπία και τον διεθνή διασυρμό. Μακάρι να σταθεροποιηθεί η κατάσταση και να ξεκινήσουμε από μια στέρεα βάση. Αυτό θα είναι ο μεγάλος άθλος και η μεγάλη επιτυχία. Καταλαβαίνεις πως αυτό δεν είναι μια «κουβέντα», είναι πάρα πολύ δύσκολο να επιτευχθεί. Θα ματώσουμε. Και θα ματώσουμε, γιατί η διεθνοποιημένη πλέον οικονομία έχει την δική της νομοτέλεια και δυστυχώς δεν υπακούει σε ευχολόγια, προσευχές, ντιρεκτίβες και ιδεολογίες.
Ασφαλώς και δεν τα φάγαμε εμείς τα λεφτά για να τα γυρίσουμε πίσω…
Όμως οι ραντιέρηδες των «δομημένων» και οι «Βατοπεδινοί», λάκησαν και τα κρύψανε τα ώνια της αμαρτίας σαν το παραπανίσιο κρέας από το θήραμα της χορτασμένης αλεπούς.
Και επί των ημερών του μακροχρόνιου κυβερνητικού ΠΑ.ΣΟ.Κ. υπήρχαν (και μάλιστα πάρα πολύ υψηλόβαθμα) λαμόγια ατιμώρητα και ατσαλάκωτα, που κανείς δεν τους ενόχλησε και ούτε φυσικά πρόκειται….να..
Ο σύγχρονος καπιταλισμός παράγει σωρηδόν αντινομίες, αδικίες και ανισοκατανομές.
Αυτή είναι η φύση του. Αλλά πρέπει να ξέρεις φίλε ότι βελούδινη απαλλαγή από τα καπιταλιστικά δόκανα δεν υπάρχουν……και……
Ουκ αν επιχρώεις ωά περδόμενος
Καλό μεσημέρι….
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σωτηρόπουλος Σπύρος

Σωτηρόπουλος Σπύρος



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 2:34 pm

Δεν σε κατηγορώ φίλε Ανέστη...
Μάλιστα συγκεκριμένα μπορώ να σου πω ότι χθες βράδυ μετά τις 9 μίλησα τηλεφωνικά με 4-5 γνωστους και φίλους.
Ξέρεις τι μου είπαν?¨
Ότι αν ο Παπανδρέου έστω και με αυτά τα σκληρά μέτρα μας βγάλει από την κρίση θα τον ψηφίσουν με τα πόδια...

Είναι απίστευτο κατά την γνώμη μου πόσο είναι πεσμένο το φρόνημα των πολιτών , απίστευτο...
Δεν παριστάνω τον επαναστάτη , κοινωνική διακαιοσύνη ζητάω και δεν τη βλέπω...
Στα πλαίσια λοιπόν της κοινωνικής δικαιοσύνης που εξήγγειλε ο Παπανδρέου μίλησε για φορο στα μερίσματα των μετοχών και στις off shore εταιρείες...
Αν βγάλει έστω και ένα ευρώ από τις off shore να μου τρυπήσεις τη μύτη...
Από τα μερίσματα τι θα πάρει αφού ο "ναός" είναι μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας?
Ας μην κοροιδεύουν το κόσμο , αρκετά....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 2:46 pm

Πράγματι (πιανόμενη απο την τελευταία φράση του Σπύρου) τουλάχιστον ΑΣ ΜΗΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!!!!

Αυτά και άλλα τόσα σκληρά μέτρα να πάρει !!!!!!

ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΔΩΣΕΙ ????????

Κοινή λογική χρειάζεται και καθόλου βαρύγδουπες οικονομικές γνώσεις, σας διαβεβαιώ.

Παρεπιπτόντως, η αύξηση των ορίων της συντάξιμης ηλικίας σε ποιά κατηγορία έκτακτων μέτρων εντάσσεται ?????

Φαντάζομαι ότι δέν υπάρχει (μέσα στα σάπια μυαλά τους) η διάθεση να πούν σε αυτούς που θα πάρουν σύνταξη φέτος, πρίτς καλέ κάτσε μέχρι τα 67.....
Φαντάζομαι ότι θα το πεί του χρόνου.....

Πόσοι είναι αυτοί οι φουκαράδες που δέν θα πάρουν σύνταξη για να σώσουν την καταρρέουσα Ελλάδα ????????

Ντροπή, τίποτε άλλο δέν έχω να πώ, ντροπή σε αυτούς που τα σκέφτονται και τα λένε, ντροπή και σε αυτούς που τα ακούνε και τα ξεψιριάζουν προσπαθώντας να βρούν δικαιολογίες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 3:01 pm

Αχ, ρε Σπύρο.....

Παρασυρόμενη απο την απάντησή σου (για την βασίλισσα του Χορτιάτη) δέν την διάβασα όλη και δέν πρόσεξα το σημαντικότερο που έγραψες : Τα σπρέντ έπεσαν!!!!!

Ημαρτον ρε Σπύρο....τουλάχιστον αυτά που γράφει ο Δημήτρης (άσε τα δικά μου) δέν τα διαβάζεις ?????

Τα σπρέντ έπεσαν για να ξανανέβουν (λίαν συντόμως) λίγο πρίν να αναγγείλει τα ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΑΝΤΙΛΑΙΚΑ ΜΕΤΡΑ που πρόκειται να πάρει!!!!
Μετά πάλι θα πέσουν για να πανηγυρίζουν οι οικονομικοί ανεγκέφαλοι ότι τώρα ΘΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΔΑΝΕΙΖΟΜΑΣΤΕ με καλύτερους όρους !!!!

Ξυπνάτε.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σωτηρόπουλος Σπύρος

Σωτηρόπουλος Σπύρος



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 3:08 pm

Πλάκα έκανα ρε συ Πούπα...
Να δεις το βράδυ που θα παρουσιαστεί σαν επιτυχία λόγω των μέτρων που εξήγγειλε ο ΓΑΠ...

Είπαμε ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 Lol
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σωτηρόπουλος Σπύρος

Σωτηρόπουλος Σπύρος



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 3:08 pm

Πλάκα έκανα ρε συ Πούπα...
Να δεις το βράδυ που θα παρουσιαστεί σαν επιτυχία λόγω των μέτρων που εξήγγειλε ο ΓΑΠ...

Είπαμε ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 Lol
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σωτηρόπουλος Σπύρος

Σωτηρόπουλος Σπύρος



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 3:13 pm

Την αποδοχή του Προγράμματος Σταθερότητας και Ανάπτυξης ανακοίνωσε την Τετάρτη η Κομισιόν, τονίζοντας παράλληλα πως απαιτούνται πρόσθετα μέτρα για τη μείωση του μισθολογικού κόστους στο Δημόσιο και την εξυγίανση των δημόσιων οικονομικών.
Από το in.gr...
Καλά δεν άκουσαν το διάγγελμα Παπανδρέου χθες βράδυ?
Θέλουν και άλλα?
Ε ας ξαναβγεί από βδομάδα με νέο διάγγελμα...
Τώρα που οι πολίτες είναι θετικοί?
Κοπανάτε τους , το ζητάει ο οργανισμός τους....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 3:18 pm

Εγραψες μόνος σου Σπύρο ότι προαναγγέλουν τον νέο κύκλο μέτρων.

Περίμενε λιγάκι και θα δείς τί έχουν ακόμη να ακούσουν τα αυτιά μας, να δούν τα μάτια μας και να αισθανθεί το πετσί μας....

Ε, να μήν τους κάνω και την χάρη να συναινέσω, για να με πούνε και μαλάκα απο πάνω!!!!!!

Οποιος θέλει να παριστάνει τον μαλάκα, ελεύθερα να το κάνει μόνος του.
Εγώ δέν θα ακολουθήσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 3:26 pm

Τι νόημα έχουν όλα αυτά ?
Αν δεν γουστάρουμε να είμαστε υποκείμενοι των spreads και των διεθνών τοκογλύφων, ας αποφύγουμε τον δανεισμό.
Μπορούμε?
Αυτοί εκεί δεν είναι «εκκλησίες», αιμοδιψή αρπακτικά είναι και το γνωρίζουμε
Το είπαμε: Δεν υπάρχουν βελούδινες απαλλαγές από τα καπιταλιστικά δόκανα.
Και κάτι ακόμη για τον φίλο τον Σπύρο.
Η κοινωνική δικαιοσύνη και η εύρυθμη συνεκτική κοινωνική ζωή, προϋποθέτουν στέρεες οικονομικές βάσεις και υποδομές μακράς πνοής.
Με το μισό και κάτι πληθυσμό ως γνωστόν συνταξιούχους και υπαλλήλους του Δημοσίου, η Ελλάδα οδεύει κατά δαίμονα μεριά…
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σωτηρόπουλος Σπύρος

Σωτηρόπουλος Σπύρος



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 3:30 pm

Που να διαβάσεις τον λεγόμενο φιλοκυβερνητικό τύπο και τις "απόψεις" των "έγκριτων" δημοσιογράφων αναλυτών...
Τι σοβαρότητα , τι υπευθυνότητα , τι ευτύχημα που έχουν τα μέτρα πολιτική κάλυψη από ΝΔ και ΛΑΟΣ , δεν μπορείς να φανταστείς...
....
Αδυνατώ να παρακολουθήσω τα τεκτενομενα... ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 Icon_eek
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 3:37 pm

Δέν μπορώ να ασχοληθώ με δίγλωσσους που απαντάνε επιλεκτικά και κάπως σάν χαρτορίχτρες.

Ηδη στο διαδίκτυο Σπύρο κυκλοφορεί ευρέως η ταύτιση των μέτρων με αυτά του Καραμανλή!!!!!

Αδικο έχουν ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makfor

makfor



ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ   ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 12 EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 3:48 pm

δημητρη μου δημητρη μου ... περαστικα ρε φιλε ... αλλα καλητερα να πονας που δειχνει οτι εισαι ζωντανος απο το να μη πονας χαχα ... πλακα κανω ... αντε γελα ...

ουτε σημαδι εχεις ουτε τιποτα φιλε μη μπαινεις σε τετοια τρυπακια ... μη σε δουμε σε κανα ορος ασκητη ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ... ειναι η στιγμη, ειναι η απροσεξια , ειτε η κουραση ειναι πολλα ... εγω τρακαρα για αλλη μια φορα με ταχυτητα κατω του 50... και με 4400ευρω ζημια (εμ ηθελα αντιπροσωπεια) ... χωρις να παθει κανεις τιποτα εκτος της τσεπης οποτε δε βαριεσαι ...

περαστικα ρε φιλε και σιδερενιος ... γιατι θα σε χρειαστουμε στην ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΜΑΣ !!!!! φιλια πολλα !!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 12 από 19Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 15 ... 19  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ :: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ :: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ-
Μετάβαση σε: