ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ

Τόπος διαλόγου για τις αγωνίες και την έκφραση της κοινωνίας
 
ΦόρουμΦόρουμ  Πόρταλ*Πόρταλ*  ΕικονοθήκηΕικονοθήκη  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
Παρόμοια θέματα
1-1-4 ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
ΜΕΤΡΗΤΗΣ HITS

Study English
ΜΕΤΡΗΤΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΩΝ
ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ - ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΟ

Πηγή: Λογισμικό "Σήμερα"

WOWZIO

 

 ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
DimKaramitsas





ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 EmptyΚυρ Ιουν 20, 2010 10:13 pm

Για τις "μαμουζέλες" είναι και όχι για τις βουβουζέλες !!!
Η κατάσταση με τις "αγορές" δηλ. με μερικά κλεφτρόνια και τους λακέδες τους θυμίζει γόρδιο δεσμό και λερναία ύδρα μαζί.
Πας να λύσεις το ένα, σου βγάζουν το άλλο.
Δεν λύνεται με συστημικές λύσεις, δεν λύνεται με προδότες και ηλίθιους.
Αλήθεια την Β. Κορέα την χάλασε καθόλου η κρίση ;
Την Κούβα ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas





ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 EmptyΚυρ Ιουν 20, 2010 10:16 pm

Πάνε πάνω από 10 χρόνια που είχα γράψει για το τι έχουν να πληρώσουν οι ευρωπαϊκοί λαοί ... . Τότε ήμουν κακός, τώρα είμαι απλά ήρεμος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Perkos G





ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 EmptyΚυρ Ιουν 20, 2010 10:26 pm

Η επανάληψη είναι "μήτηρ μαθήσεως" (τουλάχιστον για μένα)

"Ούτε ο Δανειολήπτης ούτε τα περιουσιακά του στοιχεία έχουν ασυλία λόγω εθνικής κυριαρχίας…».

Αγγλικό δίκαιο

Αυτό που επίσης κάνει εντύπωση είναι ο «ορισμός του αγγλικού δικαίου ως εφαρμοστέου δικαίου για τη σύμβαση». Πολλοί αναρωτιούνται γιατί έγινε αυτό. Ο βασικός λόγος δεν έχει να κάνει με το ΔΝΤ, αλλά με το γεγονός ότι η νομολογία του αγγλικού δικαίου, λόγω του αποικιοκρατικού παρελθόντος της Βρετανίας, δίνει την ευκαιρία για εξαιρετικά ευνοϊκές αποφάσεις υπέρ των δανειστών. Για παράδειγμα, το 90% των καταχρηστικών αποφάσεων σε βάρος χωρών από επενδυτικά κεφάλαια «προβληματικών χρεών», κοινώς γύπες, παίρνονται από βρετανικά δικαστήρια.

Σύμφωνα με τα ειωθότα στη διεθνή αγορά δανεισμού με ομόλογα, ό,τι ισχύει για έναν δανειστή ισχύει για όλους τους δανειστές (pari passu). Αυτό σημαίνει ότι η δανειακή σύμβαση που υπέγραψε η ελληνική κυβέρνηση, οι καταχρηστικοί της όροι, η παραίτηση από την εθνική κυριαρχία, ο ορισμός του αγγλικού δικαίου κ.ο.κ. ισχύουν όχι μόνο για τον δανεισμό από την Ε.Ε. και το ΔΝΤ αλλά για όλους τους κατόχους ομολόγων του ελληνικού δημόσιου χρέους. Με αυτόν τον τρόπο όλοι οι κερδοσκόποι της αγοράς έχουν το απαραίτητο νομότυπο εργαλείο για να απαιτήσουν τη λεηλασία, τη δήμευση και τη διάλυση της χώρας. Αυτός είναι ένας επιπλέον σοβαρός λόγος, όχι μόνον για να φύγει νύχτα η κυβέρνηση και οι συνοδοιπόροι της από τη χώρα, αλλά και για τον λαό να επιβάλει άμεσα την ανατροπή της δανειακής σύμβασης και του μνημονίου, που μπορεί να γίνει μόνο με τη μη αναγνώριση του χρέους και την άρνηση της αποπληρωμής του.


Επρεπε λέει να πάμε στο ΔΝΤ και στην ΕΕ για δανεικά γιατί δεν είχαμε να πληρώσουμε συντάξεις και ληγμένα χρέη!!! Το παραμύθι του αιώνα απο μια "τσαμπουκαλεμένη " κυβέρνηση "υψηλής διπλωματίας"

Να τους χαιρόμαστε τους πουλημένους.

Αυτούς που ξεπούλησαν τη χώρα

Εξακολουθώ να περιμένω απαντήσεις απο τους συστημικούς
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 EmptyΚυρ Ιουν 20, 2010 11:45 pm

Γιώργο αδελφέ, πριν από λίγο καιρό (λίγο πριν πάρουμε το δάνειο) έγγραψα ένα προβοκατόρικο που έλεγε ότι το κράτος πρέπει να διανείμει την περιουσία του στους πολίτες με όρο μη μεταβίβασης και μετά να πάει να διαπραγματευτεί με τους δανειοδότες ... (ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΕΝΕΧΥΡΟΔΑΝΕΙΣΤΗΡΙΟ : ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΑΦΥΡΑΓΩΓΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ.)
Πέρασε στο "ντούκου" ... .
Γενικά δεν γράφω τυχαία, έχω δεύτερες και τρίτες πισινές ...
π.χ. έχω ασχοληθεί επαγγελματικά με την κατάσχεση εις βάρος αλλοδαπού δημοσίου ... . Ξέρω συνεπώς τις δυνατότητες του δανειστή.
Ομως το αγγλικό δίκαιο δεν είναι το μόνο που προβλέπει τι ισχύει στις περιπτώσεις αυτές (π.χ. γαλλικό, γερμανικό. Η.Π.Α. κλπ.), αλλά και διεθνείς συμβάσεις.
Τα ομόλογα επίσης εκδίδονται με αυτή την ρήτρα αυτή.
Η πλάκα είναι ότι το προώθησα σε κορυφαίο επίπεδο, απλά ... .

Η Πούπα θα θυμάται τι έγραφε κάποτε ο Β.Κωνσταντίνου ... .
Νομίζω όμως ότι το μεγαλύτερο λάθος είναι ο εγκλωβισμός στην πραγματικότητα που δημιουργούν οι άλλοι.
Εάν συλλάβουμε ότι οι κανόνες της πραγματικότητας είναι πλάσματα κάποιων μπορούμε να εννοήσουμε και το τι θέλουν και το πως κερδίζονται ... .
Ενας σοβαρότατος πολιτικός και στρατιωτικός άξονας με την Τουρκία (π.χ.) θα έλυνε πολλά προβλήματα και τα χέρια μας σε λύσεις.
Ακόμα και εάν οι Τούρκοι στρατηγοί "επαναστατούσαν", ο λαός θα καταλάβαινε το συμφέρον του.
Στο κάτω - κάτω ας δοκιμάζαμε και χωρίς το εχθρικό δίπολο. Ακόμα και επειδή δεν μας παίρνει να κάνουμε φασαρίες.
Σκεφτείτε π.χ. πόσο μεγάλη ισχύ θα είχε ένας τέτοιος άξονας.
Βέβαια τα προσκόμματα είναι πολλά καθώς και η Τουρκία βρίσκεται υπό ξένη κατοχή. Ομως θα μπορούσε να τραβήξει πολλούς ... όπως τους Βούλγαρους, τους Σύριους, τους Λίβυους, τους Ιρανούς, τους Αρμένιους, τους Ρουμάνους και άλλους πολλούς.
Η Κίνα είναι έτοιμη και η Ρωσία μαζί με τον άξονά τους.
Θα μπορούσε να αλλάξει ο χάρτης συμμαχιών της Ευρασίας.
Απλά χρειάζεται και ένας οραματισμός που δεν τον έχουν οι καραγκιόζηδες της πλατείας Κολωνακίου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
?????
Επισκέπτης




ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 EmptyΔευ Ιουν 21, 2010 9:07 am

Βεβαιότατα είναι άλλο πράγμα η στάση πληρωμών απο την αναδιαπραγμάτευση!

Οπως ακριβώς και είναι άλλο πράγμα η μονομερής στάση πληρωμών πρός τους δανειστές του ελληνικού κράτους, απο την στάση πληρωμών γενικώς και αορίστως (όπου εκεί μέσα στριμώχνουν οι καλοθελητές-εκφοβιστές και την στάση πληρωμών στις συντάξεις και τους μισθούς)!

Οπως ακριβώς και είναι εντελώς άλλο πράγμα η ολική αναδιαπραγμάτευση του δημόσιου χρέους απο την μερική και ελεγχόμενη της κυρα-Μέρκελ που πονηρά και συμφεροντολογικά τείνει να μας σπρώξει!

Πραγματικά ο Χατζηνικολάου τα βάζει όλα στο ίδιο τσουβάλι, ο Καραμήτσας όμως όχι (εφόσον φυσικά έχουν διαβάσει κάποιοι ΟΛΑ του τα κείμενα και δέν βαρέθηκαν.....).

Μονομερής στάση πληρωμών, λέμε, γιατί

α) το χρέος δέν είναι του λαού αλλά της κυβερνώσας αστικής ταξης και των λαμογιών της,

β) γιατί τα δάνεια ήταν τοκογλυφικά και επαχθέστατα και

γ) είναι παντελώς αδύνατη η αποπληρωμή τους στον αιώνα τον άπαντα (150% του ΑΕΠ με σαφέστατες οικονομικές ενδείξεις συνεχούς αυξήσεως). Ολοι οι δανειστές μας το γνωρίζουν αυτό (ότι δηλαδή δέν μπορούμε να τους αποπληρώσουμε) και τί κάνανε παρέα με την δοσίλογη κυβέρνηση ? Υπογράψανε το μνημόνιο, όπου άνετα θα μπορούν να πλιατσικολογούν την δημόσια περιουσία της χώρας, τα εδάφη και τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ της, χωρίς κανείς να έχει το «νόμιμο» δικαίωμα να αντιδράσει!

Γιατί να κάνουμε αναδιαπραγμάτευση του χρέους ? Για να στείλουμε το πρόβλημα της υπερχρέωσης να σκάσει στο μέλλον ? Και όχι μόνο αυτό, αλλά επειδή κανένας δανειστής δέν θα δεχτεί να πληρωθεί στο μέλλον για την ψυχή της μάνας του θα του δώσουμε την δυνατότητα να μας βάλει ακόμη πιό επαχθείς όρους ?

Η μονομερής άρνηση πληρωμής του χρέους (αυτό είναι η μονομερής στάση πληρωμών!) πρέπει να κηρυχτεί ακριβώς για να εμποδιστούν οι δανειστές μας ΝΑ ΚΑΤΑΣΧΟΥΝ την χώρα και τους ανθρώπους της! Και κατάσχεση γνωρίζουμε όλοι τί σημαίνει. Σημαίνει πτώχευση!!!

Αρνηση πληρωμών λοιπόν εδώ και τώρα, για να προλάβουμε την πτώχευση!

Περιττό να αναφέρω ότι η κυβέρνηση τσολάκογλου ούτε προτίθεται ούτε είναι εθνικά ικανή να κηρύξει άρνηση πληρωμής χρέους......

Ποιός λοιπόν θα το κάνει ?

Απο το υπάρχον πολιτικό σχηματισμένο προσωπικό δέν βλέπω κανέναν.

Υπάρχουν όμως δυνάμεις που κινουνται μέσα στην κοινωνία και προσπαθούν να δημιουργήσουν ένα πολιτικό σχήμα. Το άν θα το καταφέρουν ή όχι εξαρτάται και απο το πόσο είναι συνειδητοποιημένο (πλειοψηφικά) το πρόβλημα και ή λύση του στην ελληνική κοινωνία. Οσο πιό γρήγορα όμως συνειδητοποιήσει ο ελληνικός λαός ότι η λύση ξεκινά απο την άρνηση πληρωμής και τελειώνει στην διάρθρωση μιάς άλλης οικονομικής παραγωγικής βάσης, τόσο το καλύτερο γι αυτόν και την χώρα.

Και ένα τελευταίο :

Δέν έχω τίποτα προσωπικά με τους Δωδωναίους (ούτε στην φάτσα δέν τον ξέρω τον άνθρωπο, τί νάχω λοιπόν). Σε ένα δημόσιο διάλογο όμως όπου πέφτουν προτάσεις και επιχειρήματα, είναι αδιανόητο να γίνονται αποδεκτές συμπεριφορές προσωπικής απαξίωσης. Σε αυτή την περίπτωση ο διάλογος παύει να έχει οποιαδήποτε αξία (ενημέρωσης, επιμόρφωσης, ανταλλαγής προτάσεων και επιχειρημάτων). Και τότε πέφτει ολοταχώς στο επίπεδο της ανταλλαγής ύβρεων που όχι μόνο χωρίζει τους συνομιλητές αλλά δημιουργεί και συναισθήματα αφόρητης αντιπάθειας. Εδω μέσα δέν συμμετέχουμε για να αποδείξουμε πόσο πιό εργατικοί, δουλευταράδες ή λιγότερο πλούσιοι είμαστε απο τον άλλον, αλλά για να ανταλλάξουμε απόψεις. Τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JohnK





ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 EmptyΔευ Ιουν 21, 2010 11:03 am

Να ξεκαθαρισω κατι
Δεν εχω καμια διαθεση να την σπασω σε καποιον η να διαπληκτιζομαι με κανεναν!
Με τον εαυτον παντως δεν θα τσακωθω ποτε,αν και εχει κανει αρκετες μαλακιες.
Εγινα η δεν εγινα κακος πριν τις εκλογες για τα του <Σουνιου>?
Σιγουρα εγινα και σιγουρα εχω μια νηνεμια για τις ενοχες!
Εσεις τωρα οι <προδομενοι> καντε την επαναστατικη αλλαγη με τα νερομπιστολα του μυαλου εκ των υστερων.
Σας κοροιδεψαν και το ξερετε,οχι τοσο για τα δανεια,αλλα για τις κοινωνικους βιασμους!
Εμενα παντως δεν θα με βιασουν γιατι αν θελω βια-ζομαι και μονος μου!
Το οξυμορο ειναι οτι οι μαιμουδενιες και μελετημενες αυτες κρισεις οικονομιας θα ερθουν στα ισια τους,αλλα οι αλλαγες θα μεινουν,με τον κοσμο στο παγωτο!
Κυκλους κανει η ζωη και στο τελος θα ακουσουμε οτι καποιοι μας εσωσαν!
θα ειναι οι ιδιοι που ψηφισατε!
Εν τω μεταξυ τα <πτωματα> θα τα εχουν μαζεψει απο τους <δρομους> καθως οι <δρομοι> πρεπει να αποδωθουν ξανα στην <κυκλοφορια>!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
?????
Επισκέπτης




ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Η αποχή και οι συνέπειές της   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 EmptyΔευ Ιουν 21, 2010 1:29 pm

Θα μου επιτρέψετε να κάνω μιά υπόθεση εργασίας για να ξεδιαλύνω και εγώ απο την μεριά μου ορισμένα πράγματα :

Ας πάρουμε λοιπόν την τελευταία δημοσκόπηση της Public Issue και άς μετατρέψουμε τα δημοσκοπικά της αποτελέσματα σε αποτελέσματα πραγματικών εκλογών.

Σύμφωνα με αυτά λοιπόν, το δεύτερο «μεγαλύτερο κόμμα» (ποσοστό περίπου 35%) είναι το «κόμμα της αποχής».

Εάν (υποτίθεται) το ανωτέρω αποτέλεσμα δέν ήταν δημοσκοπικό αλλά εκλογικό τότε το πολιτικό προσωπικό της χώρας θα είχε στα χέρια του την δυσάρεστη διαπίστωση ότι μιά πολύ μεγάλη πλειοψηφία του Ελληνικού λαού δέν προτιμάει κανένα πολιτικό κόμμα αλλά τον κ. Κανέναν.

Να σημειώσω εδώ ότι στις Ευρωεκλογές είχε σημειωθεί ένα παρόμοιο συμπέρασμα, δηλαδή ο κ. Κανένας (αποχή) είχε πάρει αξιοσημείωτα υψηλά ποσοστά.

Και λοιπόν ??????

Μήπως δέν θα σχηματίσει κυβέρνηση ο πλειοψηφών των ψηφισάντων ? Θα σχηματίσει!

Μήπως όμως θα έχει την τιμιότητα (ο πλειοψηφών) επειδή η πλειοψηφία των Ελλήνων θεώρησαν καλύτερο να απόσχουν απο τις εκλογές, να μήν αποδεχτεί το αποτέλεσμα και να μήν σχηματίσει κυβέρνηση ? Ούτε για αστείο!

Επομένως με την αποχή δέν εμποδίζεται να κυβερνήσει αυτός που δέν θέλουμε να κυβερνήσει !

Θα μπορούσε βέβαια κάποιος να μου ανταπαντήσει ότι εάν προπαγανδιζόταν αρκετά η πράξη της αποχής και π.χ. το 90% του εκλογικού σώματος έκανε αποχή, τότε πιθανότατα το σύστημα να πάθαινε τραμπάκουλο, κανένας να μήν σχημάτιζε κυβέρνηση και να οδηγούμασταν σε ακυβερνησία.

Πιθανόν.....αλλά μήπως αυτό δέν συνιστά στην ουσία επαναστατική πράξη ? Και βέβαια συνιστά! Και μάλιστα επαναστατική πράξη χωρίς σχέδιο, χωρίς κανένα δηλαδή πολιτικό σχηματισμό να αναλαμβάνει την ευθύνη αυτής της επανάστασης! Και με βέβαιο αποτέλεσμα την έλευση κάποιων εθνοσωτήρων (που μπορεί να δημιουργήσει η άρχουσα ελίτ εν μιά νυκτί). Τέτοια σενάρια (πρίν την έλευση της χούντας) εμείς οι γέροι τα ζήσαμε και δέν πρόκειται να τα ξεχάσουμε!

Αντί λοιπόν να το ρίξουμε στις αποχές με άγνωστες συνέπειες είπαμε να ψάξουμε να βρούμε το κόμμα εκείνο που πιθανότατα (σύμφωνα με τις εξαγγελίες του) θα μας βγάλει απο το αδιέξοδο.

Τώρα, εάν το κόμμα αυτό (στην προκειμένη περίπτωση το ΠΑ.ΣΟ.Κ.) απεδείχθη ΕΝΑΣ ΨΕΥΤΗΣ ΚΑΙ ΜΙΣΟΣ και υπέκλεψε την ψήφο μας φταίμε εμείς ? Δέν το νομίζω....

Αυτός που προπαγανδίζει την αποχή πρέπει ταυτόχρονα να έχει έτοιμες τις απαντήσεις για το ερώτημα «μετά την αποχή, τί ?»!

Εάν δέν τις έχει, τότε δέν έχει έτοιμες και τις απαντήσεις για το πώς θα βγεί η χώρα απο το αδιέξοδο ή για να ακριβολογήσω έχει μόνο «επαναστατικές απαντήσεις» για την έξοδο.

Και εάν μέν αυτές οι επαναστατικές απαντήσεις εδράζονται μόνο στον λαικό παράγοντα, πιθανότατα και θα με βρούν σύμφωνη. Εδώ βεβαίως η συζήτηση πάει αλλού, δηλαδή στην λαική επανάσταση που θα αναδείξει την ανόθευτη και δημοκρατική λαική κυριαρχία και όχι στην δια αντιπροσώπων τοιαύτην. Αλλά αυτή η συζήτηση είναι πολύ μεγάλη και όχι της παρούσης.......

Εάν όμως εδράζονται σε χούντες στρατιωτικές ή και επιχειρηματιών κ.λ.π. τότε αποκλείεται να συμφωνήσω, για να μήν πώ ότι θα τις πολεμήσω με όλη μου την ψυχή, με όλη μου την καρδιά, με όλες μου τις δυνάμεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 EmptyΔευ Ιουν 21, 2010 2:28 pm

Ετσι είναι Πούπα.
Δίκιο έχει ο Γιάννης - καλά λέει η Πούπα.

Δηλαδή όποιος πήγε Σούνιο δεν έκανε καμία στάση πριν ή μετά να πάει κάπου;
Αλλά το πρόβλημα δεν είναι εκεί. Προπαγάνδισε ο Γιάννης έγκαιρα κάτι (και καλά έκανε). Τώρα και από τότε αντι να είναι ενωτικός πατάει την πεπονόφλουδα του εγωϊσμού και θεωρεί τους άλλους μακάκες.
Αντί να αρκεστεί σε ένα "μπράβο", τα χώνει ακόμα και σε όσους τον στήριξαν σε αυτή του την επιλογή !!!.
Διαίρει και βασίλευε σε κάθε επίπεδο.
Ο καθένας μόνος του, βασιλιάς, άρχοντας, γίγαντας, ηγέτης κλπ. .. και οι άλλοι κλα..μπανίερες, επαναστάσης της ...ορδής κλπ.
Πλήρης διάλυση (σκέψου να πετύχαινε και σε άλλα).
Οχι ρε Γιάννη δεν είναι έτσι αυτό που θέλουμε και θέλεις για την κοινωνία και δεν γίνεται έτσι.
Ετσι γίνεται το αντίθετο: ο καθένας για τήν πάρτη του, είμαι άρχοντας και να πάτε να κουρεύεστε κλπ.
Ε, λοιπόν θέλουμε αλληλοσεβασμό και ενότητα σε όλη την κοινωνία.
Οταν έχουμε δίκιο απλά το χαιρόμαστε, δεν συμπεριφερόμαστε υποτιμητικά στους άλλους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JohnK





ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 EmptyΔευ Ιουν 21, 2010 2:43 pm

Δεν με ενδιαφερει το δικιο και το αδικο πλεον!
Οπως και δεν κοκκινιζει ο <συντροφος> με τα 15 σπιτια!
Με ενδιαφερει ομως το πολιτευμα της χωρας που με καλει να ψηφισω ενω ειναι νοθευμενο!
Η μειοψηφια να κυβερνα την πλειοψηφια και το πολιτευμα σου να λεγετε Δημοκρατια!
Να σχισω τα αρχαια γραπτα η να ξεσχιστω ο ιδιος?
Για παρτη μου Ναι!... οπως για παρτη τους ειναι και Αυτοι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JohnK





ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 EmptyΔευ Ιουν 21, 2010 2:54 pm

και να σου πω και κατι τελευταιο!
πριν φτασεις στην οικονομικη χρεωκοπια σαν κρατος εχεις περασει και το βιωνεις κατι χειροτερο και αυτο λεγετε ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ!
Φτιαξε το δευτερο για να μην υπαρχει πρωτο!
ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JohnK





ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 EmptyΔευ Ιουν 21, 2010 3:11 pm

Θα πιστευα καποιον κυβερνωντα αν σε μια νυκτα ξεκινουσε μια κοινωνικη επανασταση και εφερνε τα πανω κατω!
ΠΑΙΔΕΙΑ-ΥΓΕΙΑ-ΚΟΙΝΩΝΙΑ!
ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΟΥΤΑΝΕΣ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ!
χαχαχαχα κοροιδια ειναι να αρχισουν κατι τετοιο? θα μας παρουν ειδηση!
και μετα δεν θα πουλαει η Τζουλια......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JohnK





ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 EmptyΔευ Ιουν 21, 2010 3:24 pm

Ετσι μιλαω εγω απο το πεζοδρομιο ανεξαρτητου αντικειμενου!
Καλα ειμαι ισως στα καλυτερα μου .....αλλα η δυστυχια ειναι καθε μερα μπροστα μου και δεν με αφηνει απροβληματιστο!
Αυτοι δεν βλεπουν τιποτα πλεον,μονο σκοταδι,ανημπορει για καθε αντιδραση και προβληματισμενοι για το καβουκι τους!
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΟΥΒΟ ΚΥΜΑ ΟΛΗ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ.............και πολυ κοτες για να αντιδρασουν οταν επι χρονια μπηκαν σιγα-σιγα στον πολιτικο-οικονομικο δεσμο των εκαστοτε κυβερνωντων!

κουραστηκα πρεπει να κοιταω και παντου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JohnK





ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 EmptyΔευ Ιουν 21, 2010 5:23 pm

Ευρισκoμενος στα πρoθυρα του θανατου ο Μεγας Αλεξανδρος συγκαλεσε τους στρατηγους του και τους κοινοποιησε τις τρεις τελευταιες επιθυμιες του !

1 Να μεταφερθει το φερετρο του στους ωμους απο τους καλυτερους γιατρους της εποχης!

2 Τους θησαυρους που ειχε αποκτησει ασημι, χρυσαφι, πολυτιμους λιθους, να τους σκορπισουν σε ολη τη διαδρομη μεχρι τον ταφο του!

3 Τα χερια του να μεινουν να λικνιζονται στον αερα, εξω απο το φερετρο, σε θεα ολων!!!!!!!!!!

Ενας απο τους στρατηγους, εκπληκτος απο τις ασυνηθιστες επιθυμιες ρωτησε τον Αλεξανδρο ποιοι ηταν οι λογοι. Ο Αλεξανδρος του εξηγησε οτι... 1...Θελω οι πιο διαπρεπεις γιατροι να σηκωσουν το φερετρο μου για να μπορουν να δειξουν με αυτο τον τροπο οτι ουτε εκεινοι δεν εχουν, μπροστα στο θανατο την δυναμη να θεραπευουν! 2 Θελω το εδαφος να καλυφθει απο τους θησαυρους μου για να...
μπορουν ολοι να βλεπουν οτι τα αγαθα που αποκτουμε εδω, εδω παραμενουν! 3 Θελω τα χερια μου να αιωρουνται στον αερα, για να μπορουν οι ανθρωποι να βλεπουν οτι ερχομαστε με τα χερια αδεια και με τα χερια αδεια φευγουμε, οταν τελειωσει για εμας ο πιο πολυτιμος θησαυρος που ειναι ο χρονος!!!!!!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 EmptyΤρι Ιουν 22, 2010 8:02 am

Συμφωνώ και εγώ με όλα αυτά Γιάννη. Τα ίδια πράγματα που μεταφέρεις ως κατάθεση νού και ψυχής στις τελευταίες δημοσιεύσεις σου τα πιστεύουν οι περισσότεροι άνθρωποι από αυτούς που γράφουν και διαβάζουν το φόρουμ.
Σκέψου μόνο αν αυτός ο Γιάννης των τελευταίων μηνυμάτων, ο σύντροφος και φίλος Γιάννης έχει σχέση με Γιάννη κάποιων άλλων μηνυμάτων.
Εγω προσωπικά θέλω τον Γιάννη των τελευταίων μηνυμάτων. Δεν ξέρω βέβαια πως θέλει ο ίδιος τον εαυτό του, αλλά όσο τον ξέρω πιστεύω πως ο τελευταίος Γιάννης είναι ο ουσιαστικός.

Δεν έχουμε την πολυτέλεια να φτιάχνουμε δίπολα και τρίπολα και να γινόμαστε μπίλιες και κομμάτια. Οι καιροί είναι πολύ κρίσιμοι και άγριοι για να είμαστε χωρισμένοι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makfor

makfor



ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 EmptyΤρι Ιουν 22, 2010 10:17 am

εσυ νεαρε με το νεροπιστολο , νομιζω οτι πρεπει να μεγαλωσεις και να παρεις ΣΦΕΝΤΟΝΑ ... ποναει ποιο πολυ χαχαχα (νασαι καλα γιανο ... και να σε διαβαζουμε ρε φιλε !!!!!!)

θα κρατησω ενα απο τα πολλα του γιαννη , "Θα πιστευα καποιον κυβερνωντα αν σε μια νυκτα ξεκινουσε μια κοινωνικη
επανασταση και εφερνε τα πανω κατω!
"

δεν νομιζω οτι θα βρεθει τετοιος ανθρωπος - πολιτικος , τουλαχιστον ετσι δειχνει το πραγματα , θα μπορουσε ΟΜΩΣ να ειχε συμβει και τοτε σιγουρα θα ειμασταν μια καλυτερη χωρα και πολυ καλυτεροι πολιτες .... εστω και χωρις φραγκο στη τσεπη καθως ποιος τα χζει τα φραγκα !!!

ζω το απολυτο χαος εδω και 3 μηνες στην δουλεια ... γκρινια , μιζερια , φοβος , απο ολους, λογω δουλειας περναω απο πολλες θεσεις εργασιας και δεν βρισκω ουτε εναν που να αισιοδοξει για κατι ...που να εχει και την παραμικρη ελπιδα ... και αυτο μας τρωει την ψυχη ... η κοινωνια μας διαλυεται ... και την οριστικη κλωτσια θα την ριξουν τα ΜΜΕ

δυστυχως επτωχευσαμε ΠΟΛΙΤΙΚΑ και ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ... ειτε ριξαμε την ψηφο ειτε οχι , η πτωχευση και οι συνεπιες ειναι ιδια ... και τα χειροτερα ΕΡΧΟΝΤΑΙ !!!!

παντως , νεαρε μου , εαν επιμενεις στο νερο-πιστολο θα ελεγα να το αναβαθμισεις και να το κανει ΒΕΝΖΙΝΟ-πιστολο .... εκει να δεις πλακες ΧΑΧΑΧΑ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
?????
Επισκέπτης




ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 EmptyΤρι Ιουν 22, 2010 1:04 pm

Βεβαίως διάβασα την ανάρτηση του Πέρκου την σχετική με  την δανειακή συμβαση. Μιλάω για το άρθρο του οικονομολόγου Δ. Καζάκη (έτσι και αλλοιώς το ήξερα, γιατί δέν υπάρχει άρθρο του Καζάκη που να μήν έχω διαβάσει. Για την ακρίβεια είναι ο μόνος που τα άρθρα του συναγωνίζονται αυτά του Καραμήτσα, μέσα στο μυαλό και την καρδιά μου).

Παρακολουθώντας το διαδίκτυο έχω διαπιστώσει ότι ολοένα και περισσότεροι αναλυτές, είτε αριστεροί είτε και μετριοπαθείς κεντρώοι, ανεβάζουν άρθρα που μας ενημερώνουν για τα όσα τραγικά για την χώρα έχουν υπογραφεί μεταξύ της τρόικας και της κυβέρνησης τσολάκογλου.

Νά και ένα τελευταίο (πολύ πολύ αναλυτικό και καθόλου αριστερής οπτικής):

 

Πηγή: sofokleous10


22-6-2010

Ειδικά προνόμια που καθιστούν απαγορευτική κάθε σκέψη της ελληνικής κυβέρνησης για στάση πληρωμών και επιβολή νέων όρων εξυπηρέτησης του χρέους παρέχει στην «τρόικα» η δανειακή σύμβαση που υπέγραψε με το Ελληνικό Δημόσιο: η αλληλεγγύη του ΔΝΤ και των κρατών της Ευρωζώνης στην Ελλάδα, με τη χορήγηση του δανείου των 110 δις. ευρώ, εκδηλώνεται υπό τον όρο, ότι θα έχουν το δικαίωμα κατάσχεσης δημόσιας περιουσίας σε κάθε περίπτωση αθέτησης πληρωμών από την Ελλάδα.

Ουσιαστικά, το Δημόσιο παίρνει ένα δάνειο, το οποίο θα δεσμεύει το ελληνικό κράτος όπως περίπου δεσμεύεται ένας ιδιώτης, όταν λαμβάνει δάνειο από μια τράπεζα: αν δεν εξυπηρετήσει τις υποχρεώσεις του, η τράπεζα έχει το δικαίωμα να ζητήσει την κατάσχεση περιουσιακών στοιχείων, για να εξοφληθεί το χρέος. Το ίδιο συμβαίνει και στην περίπτωση του διεθνούς δανείου των 110 δις. ευρώ, αλλά με έναν ακόμη χειρότερο όρο: η διαδικασία κατασχέσεων δημόσιας περιουσίας μπορεί να ενεργοποιηθεί ακόμη και αν η Ελλάδα φανεί ασυνεπής στις πληρωμές της σε ιδιώτες πιστωτές και όχι προς τα κράτη μέλη της Ευρωζώνης και ΔΝΤ.

 

Με τον τρόπο αυτό, το διεθνές σύστημα «έδεσε» την Ελλάδα, ώστε να μην έχει τη δυνατότητα να ακολουθήσει το δρόμο της Ρωσίας ή της Αργεντινής, λέγοντας πολύ απλά «δεν πληρώνω» και επιδιώκοντας να εκβιάσει μια ευνοϊκότερη συμφωνία εξυπηρέτησης του χρέους. Μετά την υπογραφή της δανειακής σύμβασης με την «τρόικα», κάθε τέτοια προσπάθεια θα οδηγεί σε διαδικασίες κατάσχεσης κρατικών ακινήτων, μετοχών, ή άλλων περιουσιακών στοιχείων και δικαιωμάτων.

Ο όρος που «δαγκώνει» κρύβεται στο άρθρο 14, με τον τίτλο «Εφαρμοστέο δίκαιο και δικαιοδοσία». Εκεί ορίζεται, ότι:

1.     Η παρούσα Σύμβαση καθώς και κάθε εξωσυμβατική υποχρέωση που τυχόν προκύψει από την παρούσα ή σε σχέση με την παρούσα Σύμβαση, διέπεται και ερμηνεύεται σύμφωνα με το αγγλικό δίκαιο.

2.     Οι συμβαλλόμενοι αναλαμβάνουν την υποχρέωση να υποβάλουν οποιαδήποτε διένεξη προκύψει σχετικά με τη νομιμότητα, την ισχύ, την ερμηνεία ή την εκτέλεση της παρούσας Σύμβασης στην αποκλειστική δικαιοδοσία του Δικαστηρίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

3.     Οι αποφάσεις του Δικαστηρίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης είναι πλήρως δεσμευτικές και εκτελεστές από τα συμβαλλόμενα μέρη.

4.     Οι Δανειστές μπορεί να εκτελέσουν ή να επιδιώξουν να εκτελέσουν οποιαδήποτε απόφαση του Δικαστηρίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης, όπως ορίζεται στην παρούσα ή άλλα δικαιώματα κατά του Δανειολήπτη στα δικαστήρια της χώρας του Δανειολήπτη.

5.     Με την παρούσα ο Δανειολήπτης αμετάκλητα και άνευ όρων παραιτείται από κάθε ασυλία που έχει ή πρόκειται να αποκτήσει, όσον αφορά τον ίδιο ή τα περιουσιακά του στοιχεία, από νομικές διαδικασίες σε σχέση με την παρούσα Σύμβαση, περιλαμβανομένων, χωρίς περιορισμούς, της ασυλίας όσον αφορά την άσκηση αγωγής, δικαστική απόφαση ή άλλη διαταγή, κατάσχεση, αναστολή εκτέλεσης δικαστικής απόφασης ή προσωρινή διαταγή, και όσον αφορά την εκτέλεση και επιβολή κατά των περιουσιακών στοιχείων του στο βαθμό που δεν το απαγορεύει αναγκαστικός νόμος.

Ουσιαστικά, δηλαδή, αν το Δημόσιο αθετήσει υποχρεώσεις του έναντι των πιστωτών, αυτοί θα μπορούν να εκδώσουν, με βάση το αγγλικό δίκαιο, μια διεθνή «διαταγή πληρωμής», προσφεύγοντας στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο. Στη συνέχεια, με την απόφαση αυτή θα μπορούν να επιβάλλουν στα ελληνικά δικαστήρια την κατάσχεση περιουσιακών στοιχείων του Δημοσίου, από δημόσια ακίνητη περιουσία, μέχρι μετοχές σε εταιρείες ή άλλα δικαιώματα! Το Δημόσιο, με τη σύμβαση δανειοδότησης έχει αμετάκλητα παραιτηθεί όλων των δικαιωμάτων του να εμποδίσει αυτές τις διαδικασίες, με τις οποίες η χώρα θα «βγει στο σφυρί» για την ικανοποίηση των πιστωτών της…

Αναρτήθηκε από You Pay Your Crisis 

 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
?????
Επισκέπτης




ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 EmptyΤρι Ιουν 22, 2010 1:08 pm

Δικό μου σχόλιο για τα παραπάνω (δέν είναι δικό μου ακριβώς....) :

 

Κάπως έτσι λύνεται μια παλαιότερη απορία: Τι να εννοούσε η γερμανική εφημερίδα Frankfurter Allgemeine Zeitung στις 25.4.2010, όταν υποδείκνυε ότι «η κυβέρνηση διαθέτει ακόμη και τη θεωρητική δυνατότητα να απαλλοτριώσει τους 10 εκατομμύρια Έλληνες». Αναρωτιόταν τότε η FAZ: 



«Από τη στιγμή που η Ελλάδα δεν έχει χρήματα κάλεσε την Ε.Ε. σε βοήθεια. Αν αυτό δεν είναι αρκετό, θα καταφύγει στην εκποίηση περιουσίας. Ωστόσο το κρίσιμο ερώτημα είναι: Υπάρχει αγορά για άσπρα αρχαία μνημεία;».


Ιδού και η «απάντηση» που έδινε:


«Ένας δικτάτορας θα ανακαλύψει στην Ελλάδα ότι εξακολουθεί να διαθέτει τεράστιες ευκαιρίες για να παραγάγει έσοδα και να εξυπηρετήσει τους τόκους. Η Αθήνα θα μπορούσε να πουλήσει κρατικές επιχειρήσεις, οι δημόσιοι υπάλληλοι να βγαίνουν στη σύνταξη όλο και πιο αργά ώστε να περικοπούν δραστικά οι δαπάνες για συντάξεις και να επαγγελματικοποιήσει την είσπραξη των φόρων. Όλα αυτά θα έφερναν έσοδα. Ως τελευταίο καταφύγιο, η κυβέρνηση διαθέτει ακόμη και τη θεωρητική δυνατότητα να απαλλοτριώσει τους 10 εκατομμύρια Έλληνες».

 

Απο το μπλόγκ Ανεμογκάστρι

 

 

Παρακολουθώντας λοιπόν άφωνη αυτές τις ημέρες όλα τα τραγελαφικά που συμβαίνουν με τους βουλευτές του ΠΑ.ΣΟ.Κ. και τις «μάχες» με νεροπίστολα (σε αυτούς τα νεροπίστολα ταιριάζουν γάντι) που δίνουν με την κυβέρνηση τσολάκογλου, αναρωτιέμαι :

Είναι δυνατόν να υπάρχει έστω και ένας μεταξύ τους που γνωρίζοντας τους όρους αυτής της δανειακής σύμβασης ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΕΠΙΚΥΡΩΣΕΙ ?????

Μπορεί ο Ελληνικός λαός (ομού μαζί με κάποιους απο εμάς) να πυροβολεί καί αυτός  με νεροπίστολα και σφεντόνες μέχρι στιγμής....

Αμφιβάλλω όμως σφοδρά άν, αντιλαμβανόμενος τί συμβαίνει στην πραγματικότητα, θα εξακολουθεί να ασχολείται με νεροπίστολα και σφεντόνες.

 

 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
?????
Επισκέπτης




ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 EmptyΤρι Ιουν 22, 2010 1:15 pm

Και επειδή θεωρώ ότι εξακολουθώ σωστά να βρίσκομαι μέσα στο πνεύμα της θεματικής, αναδημοσιεύω εδώ μερικές εντυπώσεις απο τις καταπληκτικές ριζοσπαστικές προτάσεις του πρωθυπουργού που πραγματικά σπάνε κόκκαλα!!!!!!!!!!!!!!

Απο το μπλόγκ ΒΑΘΥ ΚΟΚΚΙΝΟ

Συνέντευξη στα ομογενειακά ΜΜΕ της Νέας Υόρκης έδωσε χτες ο πρωθυπουργός. Εκεί, μεταξύ άλλων, ξεδίπλωσε και τις σκέψεις του για το πώς θα γίνει ελκυστική η Ελλάδα στο εξωτερικό.
Οπως είπε:

«... πρέπει να αναδείξουμε κάτι διαφορετικό (...) έχουμε το πιο φημισμένο - και δεν το ξέρει κανείς - rockclimbing, την αναρρίχηση σε βράχο, στην Κάλυμνο, που θεωρείται από τα καλύτερα στον κόσμο. Και τα Μετέωρα βεβαίως, αλλά και η Κάλυμνος».

«Θα ανοίξουμε πια μια διαδικασία, με το scubadiving, για τα αρχαία μας» («scubadiving»: καταδύσεις σε ναυάγια αρχαιολογικού ενδιαφέροντος)...

«...στα κινεζικά, η λέξη "Αιγαίο" - έτσι μου είπαν - σημαίνει αγάπη, και τώρα θα αναπτυχθεί μια ολόκληρη βιομηχανία για να έρχονται και να παντρεύονται, στυλ "MammaMia", στα νησιά μας»...

***
Επαναλαμβάνουμε: Αυτά τα περί ...αναρριχήσεων, «scubadiving» και ορδών Κινέζων που στο πλαίσιο της πολυδιάστατης κυβερνητικής πολιτικής θα έρχονται να παντρεύονται στα ελληνικά νησιά, κατά το πρότυπο της κινηματογραφικής ταινίας «MammaMia», δεν είναι κουβέντες ενός οποιουδήποτε. Είναι κουβέντες ενός πρωθυπουργού...

Τα πράγματα, συνεπώς, είναι σοβαρά. Περιγράφονται, δε, ως εξής: «Ωχ, μανούλα μου» (σ.σ.: «MammaMia», δηλαδή...)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Perkos G





ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 EmptyΤρι Ιουν 22, 2010 8:03 pm

"Θα πιστευα καποιον κυβερνωντα αν σε μια νυκτα ξεκινουσε μια κοινωνικη
επανασταση και εφερνε τα πανω κατω!"

Καλό ακούγεται παιδιά (κατ αρχήν) . Χρειαζόμαστε την κοινωνική επανάσταση και τα "πάνω-κάτω" (την ανατροπή).

Μόνο που :
-Την κοινωνική επανάσταση δεν μπορεί να την κάνει καμία αστική κυβέρνηση
-Ακόμη κι αν αυτό επιθυμούσε κάποιος, καμία κυβέρνηση δεν προκύπτει δια μαγείας, αλλα με ζύμωση , διεργασίες και απο ανθρώπους συντεταγμένους προς αυτή την κατεύθυνση απαλλαγμένους απο δόγματα εξουσίας και εξουσιασμών.
-Οι επαναστάσεις δεν προκύπτουν σε μιά νύχτα , εκτός κι αν είναι Απριλιανές.

Δεν κάνω κήρυγμα , απλά θέλω να καταλήξουμε σε κάποια βασικά πράγματα που θα μας οδηγούν απο δω και πέρα. Βεβαίως το σαθρό και βρώμικο πολιτικό σύστημα έχει αποτύχει γιαυτό θέλει αναδιάρθρωση . Ετοιμες λύσεις δεν υπάρχουν, αλλά έρχονται με κόπο και υπομονή, με ριζοσπαστικές λύσεις .Ας μην αναπαράγουμε ομως την εξουσία υπό άλλο μανδύα.

Οι λέξεις πολλές φορές χρησιμοποιούνται για καλο και για κακό και γιαυτό βιασμένες διαχρονικά είναι και επικίνδυνες.
Επανάσταση μας έλεγε και ο Παπαδόπουλος, και ριζοσπαστικό κόμμα χαρακτήριζε την ΕΡΕ ο θείος Καραμανλής.
Χρέος μας σήμερα είναι να αναγάγουμε τις λέξεις κνα αποκαταστήσουμε τα νοήματα τους στην πραγματική τους αξία και να αναδείξουμε όλες τις χαμένες αξίες που χλευάζονται χρόνια και χρόνια.
Γιαυτό έγραφα πιό πάνω για την επανάσταση των ενάρετων. Αυτών που δεν προσδοκούν ίδιον όφελος και είναι ταγμένοι στην υπηρεσία της κοινωνίας, των ασυμβίβαστων με οφίτσια

Θέλει χρόνο αλλα δεν είναι δύσκολο να συμβεί.

Τουλάχιστον σε αυτό το βασικό άξονα θα μπορούσαμε να συνεννοηθούμε και να στείλουμε στον εξαποδώ όσους μας δουλεύουν.

Ας πιάσουμε τα νεροπίστολα αν θέλετε και που ξέρετε, ισως αργότερα πάρουμε τις σφεντόνες η τις πέτρες. Αμα γίνει η αρχή....

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 EmptyΤετ Ιουν 23, 2010 7:32 am

Το "κίνημα της νύχτας" που θα φέρει την ημέρα έχει ξεκινήσει.
Είναι ακόμα υπόγειο, χτίζονται τα θεμέλιά του και εσείς τα γνωρίζετε πάνω - κάτω.
Οταν θα έλθει η ώρα, θα πέσει το σεντόνι και θα γίνουν από όλους μας τα αποκαλυπτήρια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 EmptyΤετ Ιουν 23, 2010 7:38 am

Πριν από μερικά χρόνια σπείραμε τους σπόρους του διαφορετικού.
Ελεγα τότε ότι θα αρχίσουν κάποια στιγμή να φυτρώνουν και να βλασταίνουν. Πρώτα στα γόνιμα πνευματικά εδάφη.
Βλέπω ότι άνθρωποι όπως ο Ν. Κοτζιάς ( ο οποίος είχε λάβει τους "σπόρους") αρχίζουν να αντιλαμβάνονται την αξία μιας κοινωνικής δημοκρατίας.
Είπα πως μοντέλα άλλα δεν έχουμε.

Τον άλλο τον σύντροφο (που γράφει η Πούπα) είπα πως θα τον βρώ.
Συναντηθήκαμε. Δεν ξέρω πόσο ο σπόρος που του έδωσα μπορεί να βλαστήσει. Είναι όμως αξιολογότατος, όπως και άλλοι άνθρωποι, όπως εκατοντάδες χιλιάδες Ελληνες που συγκροτούν την δημοκρατική πρωτοπορία αυτού του τόπου.
Ολοι εμείς μπορούμε τα τραβήξουμε το κολλημένο κάρο της κοινωνίας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 EmptyΤετ Ιουν 23, 2010 7:47 am

Από εκεί και πέρα: συστημικές λύσεις "υπάρχουν" αλλά απέτυχαν, όπως απέτυχαν και κατέληξαν στον ίδιο μηδενικό παρονομαστή τα πρόσωπα της κάστας των πολιτικών.
ΕΑΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΜΙΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΑΥΤΗ ΘΑ ΈΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΣΤΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ.

Ο τρελλός με το δικό του νεροπίστολο έγραφε πριν από χρόνια για την "πραγματική οικονομία" .
Μετρώ συστημικά τα κουκιά :
ΧΡΕΟΣ, ΑΕΠ, ΠΟΣΟΣΤΟ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΔΗΜΌΣΙΟΥ ΤΟΜΕΑ ΣΤΟ ΑΕΠ, ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟΙ, ΑΝΑΓΚΕΣ, ΕΛΛΕΙΜΜΑΤΑ.
ΑΠΟΤΈΛΕΣΜΑ: NO FUTURE

Φώναζα για την πραγματική οικονομία : Η μόνη συστημική λύση θα ήταν ο διπλασιασμός του ΑΕΠ με τους ίδιους όρους συμμετοχής του δημοσίου (για να ξεπληρώσουμε σε 6-7 χρόνια).
Αποτέλεσμα : η λύση δεν μπορεί να γίνει συστημικά και η συστημική εκχώρηση δραστηριοτήτων σε ιδιώτες εγγυάται ότι το χρέος δεν θα ξεπληρωθεί ποτέ.
Μιλαει ο ΓΑΠ για "παγκόσμια διακυβέρνηση" . ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΕΛΘΕΙ Η ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ, Η ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΤΩΝ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥΧΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΛΕΣΧΩΝ ΤΟΥΣ ... .

Σας ευχαριστώ που με φωτίζετε όλους και όλες. Καθώς δεν έχω αγωνίες γράφω και υπάρχω για να υπηρετώ τις δικές σας. Αν εσεις λείψετε δεν θα έχω να γράψω τίποτα και για κανένα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
?????
Επισκέπτης




ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 EmptyΤετ Ιουν 23, 2010 7:51 am

Το κίνημα της νύχτας που είναι ακόμη υπόγειο......
 
Το συνάντησες και εσύ, ε ?????
 
Θα βλαστήσει ο σπόρος Δημήτρης......τόχουμε μέσα μας, δέν είμαστε οι μόνοι, είμαστε πάρα πολλοί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
?????
Επισκέπτης




ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 EmptyΤετ Ιουν 23, 2010 7:59 am

"ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΕΛΘΕΙ Η ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ, Η ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΤΩΝ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥΧΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΛΕΣΧΩΝ ΤΟΥΣ ... ."
 
Δέν πληρώνουμε "βρωμόσκυλα" γιατί ξέρουμ ότι το πάτε εκεί.
Να πάτε να......και εσείς και το χρέος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JohnK





ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 EmptyΤετ Ιουν 23, 2010 1:58 pm

Αυτη ειναι η συνεχεια του χαους που επικρατει στο ελληνικο κρατος!
Αφου δεν παει ενας εισαγγελεας...να επιβαλλει την ταξη...(υπαρχει δικαστικη αποφαση) χαχαχαχα!
Οι μαγκες του ΠΑΜΕ θα οργιαζουν ...ανενοχλητοι...ταλαιπωρωντας...τον κοσμο
που φευγει για διακοπες...και αν συνεχιστει αυτο...βλεπω...να πεφτει
ξυλο και αυτοδικια μεταξυ ταξιδιωτων και ΠΑΜΙΤΩΝ!
Βλεπετε και η Αλεκα...δηλωσε...ας ταξειδεψουν...αυριο!!!!!!!!!!!!!!
Και ερωτω...ποιος θα τους αποζημιωσει?
Κανενας ...γιατιι ουτε κρατος υπαρχει...ουτε δικαιοσυνη...ουτε υπουργος αρμοδιος!
Ο καθενας κανει οτι θελει...και οπως το θελει!
Και αυτα βλεπουν οι ξενοι...και γινονται λαγοι απο την Ελλαδα!!!!!!!!
Και μετα εμεις περιμενουμε........τι??
Την επανασταση των νερομπιστολων????????????
Η τους σπορους απο τα κρεμμυδια???????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JohnK





ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 EmptyΤετ Ιουν 23, 2010 2:23 pm

χαλαραααααα!
Μετα το 2000 το ξερανε και οι πετρες τι γινοτανε !!!!!!!!!!!!!!!!
Αλλα μπαινανης και βγαινακης και οτι αρπαξουν τα οπισθια μας!!!!!!!
Ηταν φουσκωτα, ας γινουν λιγο μαγαλυτερα!!!!!!!!!
Τωρα μεχρι το 2020 θα τα ανακοινωνουμε-νε!
Κατοπιν μεχρι το 2030 θα τους δικαζουνε!
Προς το 2040 θα στειλουνε τις κλητευσεις!
Κατα 2050 αυτοι θα απαντησουνε οτι δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα!
Στο 2060 θα γινουν και οι κηδειες των ..τελευταιων μοικανων...

100 θα ειμαι τοτε!!!!!
και θα τους πιτσιλαω με ΣΠΟΡΙΑ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 EmptyΤετ Ιουν 23, 2010 2:54 pm

Γιάννη, κάθε άνθρωπος που πηγαίνει σε ένα άλλο τόπο οφείλει να σέβεται τα συνταγματικά δικαιώματα του λαού του κράτους που επισκέπτεται.
Πρόσφατα που η British Airways είχε απεργία τι έκαναν οι Ελληνες ; Μήπως δεν όφειλαν να σέβονται το συνταγματικό δικαίωμα των Βρετανών ;
Οσο για τους τουρίστες και τους ταξιδιώτες ναι έχουν δίκιο να εκνευρίζονται και να σπάζονται (και με την εταιρεία τους).
Αλλά δυστυχώς δυο καρπούζια δεν χωράνε στην ίδια μασχάλη.
Οσο για τον "τουρισμό", έχουμε φροντίσει σε με σειρά πολιτικών επιλογών να τον κάνουμε Γ' κατηγορίας.
Τα έχω γράψει για το πως απαίδευτοι άνθρωποι ενεπλάκησαν στον τουρισμό για να πάρουν δάνεια, να υποθηκεύσουν τις περιουσίες τους, αλλά και με την απατηλή προσμονή να εργάζονται 3 μήνες και να παιρνούν πλουσιοπάροχα τους υπόλοιπους ... .
Χωρίς εθνικό σχέδιο, αλλά με το "σχέδιο ξεφτιλισμένο μπάχαλο" καταστράφηκε και η Ελλάδα και ο τουρισμός της.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 5 EmptyΤετ Ιουν 23, 2010 3:07 pm

Τι εννοώ "εθνικό σχέδιο" ;
Ενα σχέδιο ολοκληρωμένης τουριστικής ανάπτυξης που θα περιλαμβάνει τα πάντα.
Από την χωροθέτηση, το είδος των επιτρεπόμενων τουριστικών κτιρίων και εξοχικών κατοικιών ανα περιοχή, την υποχρέωση του κράτους να μεριμνά ώστε όλοι οι Ελληνες να έχουν το δικαίωμα της αναψυχής κατά προτεραιότητα, τις εκατέρωθεν υποχρεώσεις και δικαιώματα, την υποχρέωση προτεραιότητας στην προσφορά και κατανάλωση τοπικών (κατά προτεραιότητα βιολογικών) προϊόντων και τοπικών συνταγών, την υποχρέωση ενεργού συμμετοχής στην προστασία του περιβάλλοντος με την στελέχωση και υποστήριξη ανάλογων δράσεων, την τιμολογιακή πολιτική, την πολιτική συγκοινωνιών κλπ. ... .
Αυτά είναι σωστή αναψυχή για όλους ... τα άλλα είναι καννιβαλικό μπάχαλο που καταστρέφει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 5 από 8Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ : ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΛΥΣΕΙΣ
» Μία μόνο «συντεχνία» υπάρχει στην χώρα : ΟΙ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ, ΟΙ ΧΟΡΗΓΟΙ ΤΟΥΣ και οι περί αυτών.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ-
Μετάβαση σε: