ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ

Τόπος διαλόγου για τις αγωνίες και την έκφραση της κοινωνίας
 
ΦόρουμΦόρουμ  Πόρταλ*Πόρταλ*  ΕικονοθήκηΕικονοθήκη  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
1-1-4 ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
ΜΕΤΡΗΤΗΣ HITS

Study English
ΜΕΤΡΗΤΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΩΝ
ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ - ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΟ

Πηγή: Λογισμικό "Σήμερα"

WOWZIO

 

 Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ!

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Giannis Angelou

Giannis Angelou



Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ!   Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! EmptyΔευ Αυγ 24, 2009 7:37 pm

http://www.nooz.gr/page.ashx?pid=9&aid=314195&cid=1


Αντώναρος: "Καλά οργανωμένος ο συντονισμός"




ΑΘΗΝΑ 24/08/2009



Η εικόνα αυτή τη στιγμή είναι καλύτερη, αλλά ο κίνδυνος αναζωπύρωσης
παραμένει υπαρκτός" δήλωσε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος στη δεύτερη
ενημέρωσή του μέσα στη Δευτέρα. Απαντώντας στις καταγγελίες που έχουν
διατυπωθεί υποστήριξε ότι "ο συντονισμός της κρατικής μηχανής ήταν από
την αρχή καλά οργανωμένος". Χαρακτήρισε, δε, υπερβολές τις πληροφορίες
περί εκκένωσης οικισμών.

Το μήνυμα που επιθυμεί να στείλει η κυβέρνηση είναι: "Όχι εφησυχασμός,
αλλά όχι και πανικός". "Η κατάσταση βρίσκεται σε εξέλιξη, χωρίς όμως
την ένταση των προηγούμενων ημερών", δήλωσε ο Ευ. Αντώναρος,
προσθέτοντας ότι "η Πυροσβεστική έχει κάνει πολλές, συχνές και
αναλυτικές ενημερώσεις".

"Από την πρώτη στιγμή, με την κινητοποίηση όλων των δυνάμεων ο στόχος
ήταν ένας. Να σβήσουν αποτελεσματικά οι πυρκαγιές, να περιοριστεί η
ζημιά που προκαλούν στο οικολογικό μας περιβάλλον και στις περιουσίες
των συνανθρώπων μας. Προτεραιότητα είναι να αποφευχθούν ανθρώπινα
θύματα", είπε ο κ. Αντώναρος.

Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος τόνισε ότι ο πρωθυπουργός ενημερώνεται από
την πρώτη στιγμή για τις εξελίξεις, σημείωσε ότι από το υπ. Εσωτερικών
έχει ζητηθεί η καταγραφή των ζημιών και από τον ΕΛΓΑ των καταστροφών
στο φυτικό και ζωικό κεφάλαιο, ενώ όπως υπογράμμισε θα αρχίσει πολύ
σύντομα η αναδάσωση.

Δυνάμεις και ξένη βοήθεια

Σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία, ο κ. Αντώναρος είπε πως συνολικά στις
επιχειρήσεις έχουν πάρει μέρος 15 αεροπλάνα, 8 ελικόπτερα, 150 οχήματα,
1.500 άτομα πεζοπόρων τμημάτων και πάνω από 100 υδροφόρες. Στις 22 και
23 Αυγούστου συνολικά τα αεροσκάφη συμπλήρωσαν 210 ώρες πτήσης και τα
ελικόπτερα 133 ώρες πτήσης.

"Οι ένοπλες δυνάμεις διέθεσαν στις Υπηρεσίες για την αντιμετώπιση των
πυρκαγιών, δυνάμεις, εναέρια μέσα και υλικά" συμπλήρωσε ο κυβερνητικός
εκπρόσωπος και πρόσθεσε ότι σε ετοιμότητα τέθηκαν τα τρία στρατιωτικά
νοσοκομεία στην Αθήνα.

Σε ό,τι αφορά το σύνολο των ξένων εναέριων μέσων, ο κ. Αντώναρος είπε
ότι πρόκειται για ένα κυπριακό ελικόπτερο, δύο ιταλικά αεροσκάφη, 4
γαλλικά και ένα τουρκικό, ενώ αύριο το πρωί αναμένονται δύο ισπανικά.

Ζημιές

Ο κ. Αντώναρος δήλωσε ότι ήδη έχουν καταγραφεί ζημιές διαφόρων βαθμών
σε 150 σπίτια, ενώ την Τρίτη επιτροπές μηχανικών του ΥΠΕΧΩΔΕ θα κάνουν
συστηματική καταγραφή. Σημείωσε ότι καταστράφηκαν ή υπέστησαν ζημιές
πολύ λιγότερα σπίτια από
τον αριθμό που ανέφεραν ορισμένα μέσα ενημέρωσης κυρίως του εξωτερικού,
ενώ το ίδιο είπε σχετικά με τις εκκενώσεις περιοχών.

Παράλληλα, αναφέρθηκε σε επιστολή της ΓΓ Πολιτικής Προστασίας προς τον
Περιφερειάρχη Αττικής, αλλά και σε απόφαση του υφυπουργού Υγείας, κ.
Σαλμά, σύμφωνα με την οποία, κοινωνικοί λειτουργοί βρίσκονται στις
πυρόπληκτες περιοχές για βοήθεια και όσοι χρειάζονται φιλοξενία μπορούν
να καλούν στο τριψήφιο 197.

Σχετικά με την ηλεκτροδότηση, τόνισε πως σήμερα
η κατάσταση βελτιώθηκε, αλλά τα προβλήματα παραμένουν κυρίως στην
Κάρυστο. «Όπως είναι η κατάσταση αυτή τη στιγμή, δεν υπάρχει κίνδυνος
μπλακ άουτ», είπε.

Ενδεχόμενο εμπρησμού

Ερωτηθείς αν υπάρχουν ενδείξεις για οργανωμένο σχέδιο εμπρησμού, δήλωσε
ότι "εκείνο που ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή είναι, χωρίς ανθρώπινες
απώλειες, να σβήσουν οι πυρκαγιές", ενώ για τα μέτρα πρόληψης, αφού
σημείωσε ότι τέτοιες πυρκαγιές εκδηλώθηκαν σε όλες τις χώρες της
Μεσογείου, σημείωσε ότι "η Πολιτεία πρέπει να είναι καλά
προετοιμασμένη".


Αυτά μας δήλωσε το μεσημέρι, ο εκλεκτός της κυβέρνησης. Και ουδείς δημοσιογράφος σηκώθηκε να του υποβάλλει μια απλή ερώτηση: "Εάν το ΔΙΚΟ σας σπίτι κε εκπρόσωπε, καιγόταν, αυτές τις μαλακίες θα μας λέγατε σήμερα;"
Δυστυχώς, με το "αν" και το "θα" ΔΕΝ γράγεται ιστορία.
Ποια η ευθύνη ΟΛΩΝ μας; Να απαιτήσουμε να ΟΔΗΓΗΘΟΥΝ ΟΛΟΙ οι αρμόδιοι στο εδώλιο του κατηγορουμένου και τελικά, κάποιος από αυτόυς στη φυλακή!
Κατέστρεψαν την οικονομία, διέλυσαν μέσω των διαφόρων ασφαλιστικών νομοσχεδίων, τον κοινωνικό ιστό, απαξίωσαν τη χώρα, διέλυσαν τις Ένοπλες Δυνάμεις, την ΕΛΑΣ, την ΠΥ, το ΛΣ.
Δεν πάει άλλο! Να παραμένει στη θέση του ο Πάκης, ο Μαρκογιαννάκης, οι κάθε λογής λακέδες του κυβερνητικού συστήματος! Και φυσικά, ο άρχων της Ραφήνας, να ηγείται (χα χα χα) της χώρας!
Εκλογές ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ! ΕΚΛΟΓΕΣ!
Και ο συρφετός των αλητών στο εδώλιο! Να τελειώνουμε μια και καλή!
Το 1922, με δεξιά κυβέρνηση, η χώρα γνώρισε την Μικρασιατική καταστροφή και ήρθαν στη χώρα 1.500.000 πρόσφυγες. Σήμερα, πάλι μια δεξιά κυβέρνηση, δημιουργεί πρόσφηγες ΜΕΣΑ στην ίδια τη χώρα!
9000+ ο αριθμός των πυροσβεστών
5000 υπηρετούν στην Αττική!
Στη φωτιά 650!
Πού είναι οι άλλοι; Διακοπές; Και ο αρχηγός της ΠΥ στη θέση του; Και ο Πάκης;
Σημειώστε πως Φθινόπωρο και Χειμώνα η Αθήνα "πολιορκείται" από τρομοκράτες (ή "τρομοκράτες"). Και Άνοιξή και Καλοκαίρι να καίγεται το Σύμπαν!
Αθάνατη ΔΕΞΙΑ! Του Κυρίου!

Υ.Γ. Τα 20.000.000 € για τη δημιουργία του ΧΥΤΑ που υπέγραψε ο κος Νάκος (εις εκ των εκλεκτών υφυπουργών του άρχοντα της Ραφήνας) με την εκχώρηση του έργου σε Μπόμπολα και Λάτση έχει σχέση με το όλο σκηνικό; Λέω εγώ τώρα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ!   Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! EmptyΤρι Αυγ 25, 2009 1:54 pm

Καλημέρα, καλή βδομάδα και καλό χειμώνα !

Και εμένα (όπως όλη η Ελλάδα φαντάζομαι) με απασχολεί το θέμα της χιλιοστής πυρκαγιάς που αυτή τη φορά κατέστρεψε την Αττική. Η περιβαντολογική καταστροφή τεράστια και τις συνέπειες θα τις πληρώσουν ακριβά οι κάτοικοι της Αττικής!
Οι υπεύθυνοι, δυστυχώς είναι πολλοί και όχι μόνο η ανίκανη, ανίδεη και εγκληματικά άπραγη κυβέρνηση της Ν.Δημοκρατίας.
Οι εργολάβοι που κτίζουν όπου τους βαρέσει η γκλάβα, οι δημόσιοι υπάλληλοι της πολεοδομίας που κάνουν τα στραβά μάτια και τους αφήνουν να κτίζουν άναρχα και μέσα σε δασικές περιοχές, οι πολίτες που ονειρεύονται να κτίσουν το σπίτι ή τις βίλες τους μέσα στο δάσος χωρίς να σκέπτονται τις συνέπειες, οι πολίτες που πετάνε αλόγιστα σκουπίδια και εύφλεκτα υλικά σε δασικές περιοχές και σε αδειανά οικόπεδα, οι δήμαρχοι και νομάρχες που δέν καθαρίζουν........μπορεί να υπάρχουν και άλλοι που δέν μπορώ να σκεφτώ και για να ακριβολογήσω είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν και άλλοι!
Γενικά, έχω την αίσθηση ότι η πλειοψηφία του ελληνικού λαού δείχνει μιά αφάνταστη ελαφρότητα για το περιβάλλον, νομίζοντας ότι η καταστροφή του δέν την αφορά αλλά αφορά κάποιους άλλους!
Μετά την καταστροφική πυρκαγιά στην Ηλεία και τις περσινές πυρκαγιές πάλι στην Αττική και μετά τις κυβερνητικές διαβεβαιώσεις περί μέτρων κ.λ.π. θάλεγε κανείς, ότι άν και θα ζούσαμε πυρκαγιές, τουλάχιστον δέν θα βλέπαμε τέτοια καταστροφή! Αλλά φαίνεται ότι όσο αδιαφορούμε για το ποιοί μας κυβερνούν, για το ποιοί παίρνουν αποφάσεις για λογαριασμό μας, για το πώς λειτουργεί ο κρατικός μηχανισμός, μάλλον τέτοια φαινόμενα και άλλα πολλά το ίδιο καταστροφικά, θα συνεχίσουμε να βλέπουμε και να ζούμε. Λυπάμαι και θλίβομαι αφάνταστα για την κατάντια της χώρας μας!
Πάντως ειλικρινά απορώ πώς ακόμα δέν έχουμε βγεί στους δρόμους με τις πέτρες στα χέρια, όχι για να πετροβολήσουμε τους ανίκανους που αφήσανε με την ανικανότητά τους και την απραξία τους να καεί για ακόμη μιά φορά κομμάτι της Ελλάδας, αλλά για το απύθμενο θράσος τους να ισχυρίζονται δημόσια ότι όλα λειτούργησαν καλώς!!!!!!
Και μόνο που σκέφτομαι ότι οι επικοινωνιακοί αυτοί ισχυρισμοί βρίσκουν έδαφος γιατί το ίδιο ανίκανος είναι και ο ελληνικός λαός, μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο!
Δέν μπορώ ειλικρινά να δώσω καμία άλλη εξήγηση για το πώς ανεχόμαστε να μας κυβερνούν ΑΚΟΜΑ οι Αντώναροι, οι Πάκηδες και οι άχρηστοι βουτυρομπεμπέδες της Ραφήνας!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis Angelou

Giannis Angelou



Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ!   Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! EmptyΤρι Αυγ 25, 2009 6:54 pm

Ο Καραμανλής και η συμμορία του, θα παραμένουν στην κυβέρνηση, μέχρι να ξεπληρώσουν και το τελευταίο γραμμάτιο. Και δυστυχώς, αυτό δεν είναι το τελευταίο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makfor

makfor



Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ!   Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! EmptyΤετ Αυγ 26, 2009 7:43 am

φιλε γιαννη η συμμορια ειναι της βουλης , συνολικα , δυστυχως οπως δειχνουν τα πραγματα ουτε ΕΝΑΣ καλος ...ο καλός μπορει να υπαρχει (θελω να πιστευω) αλλα χανετε μεσα στο πληθος ισως να μην ακουγεται κιολλας δεν ξερω ...


τα εχουμε γραψει για τις φωτιες και για τις λυσεις και για το πως διασφαλιζεις οτι ΔΕΝ ΘΑ ξανα εχεις φωτιες να μη τα λεμε ξανα , ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΛΥΣΕΙΣ !!!!

καπου ακουσα 90 ΔΙΣ τα τελευταια 10 χρονια για ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥΣ και 300 εκατομυρια για πυροσβεση ... τι ψαχνουμε τωρα ??? εμ πως χτισαν ολοι βιλαρες , σα το τσοχα στο πανοραμα ??? ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ

εγω ειμαι απο χαλκιδικη , η κασσανδρα και η σιθωνια εχουν καει ξανα και ξανα , και τα σπιτι φυτρωνουν σαν μανιταρια , εχω φιλο που ακομη περιμενει να τον αποζημιωσουν ... αλλα βλεπεις η χαλκιδικη ειναι 70.000 ενω η αττικη μερικα εκατομυρια ... ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ , ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ

το χειροτερο ειναι οτι το πασοκ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ , ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ , μενει σε στεροτυπα και κουβεντες του αερα , αντι να σταθει κοντρα ... ποιος θα σταθει θα μου πεις , αφου ολοι ειναι αρρωστοι , εξαρτημενοι , ναρκωμανεις , της εξουσιας και τους χρηματος !!! ΕΞΟΡΙΑ ΘΕΛΟΥΝ μπας και αποτοξινοθουν !!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ!   Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! EmptyΤετ Αυγ 26, 2009 8:24 am

Δεν ξέρω τί θέλει ή τί δέν θέλει το Πα.Σο.Κ., ούτε τί θα κάνει μόλις πάρει την εξουσία.

Εκείνο που ξέρω γιατί το βλέπω ολοκάθαρα μπροστά μου είναι ότι αυτή η κυβέρνηση πρέπει να πάει για βρούβες εδώ και τώρα!

Η λογική ότι και οι άλλοι τα ίδια θα κάνουν και άρα άς μείνουν αυτοί που υπάρχουν για να συνεχίσουν την καταστροφή στα σίγουρα, κατα την γνώμη μου δέν είναι λογική αλλά παραλογισμός.
Αντίθετα η λογική "έξω απο το σπίτι ο ανίκανος, διεφθαρμένος, αποτυχημένος και πάμε για τον επόμενο" και την θεωρώ εφικτή και με κατεύθυνση προς τα μπρός και σίγουρα ανθρώπινη λογική. Οταν μία κυβέρνηση θεωρείται αποτυχημένη πρέπει να την κάνει απο την εξουσία για να έρθει ο επόμενος, που άν και αυτός αποτύχει θα πάρει πόδι.
Σήμερα (με τα χάλια της παραδοσιακής Αριστεράς) δέν διαφαίνεται άλλη κυβερνητική λύση απο το Πα.Σο.Κ..
Το τί θα κάνει, τώρα δέν το εξετάζω, γιατί για μένα προέχει το ξεπέταγμα της νουδούλας. Το τί θέλει ο λαός να κάνει και το ξέρουμε και το περιμένουμε. Αν δέν το κάνει θεωρώ ότι γνωρίζει και αυτό ότι θα βυθιστεί πλέον στην αιώνια ανυπαρξία χωρίς γυρισμό........

Ομως θεωρώ αδιανόητο να κάθομαι στην γωνιά μου και να περιμένω την Ν.Δημοκρατία να μας αποτελειώσει και σάν λαό και σάν χώρα, επειδή υποψιάζομαι ότι και το Πα.Σο.Κ. τα ίδια θα κάνει.

Αν υποψιαστώ ότι θα παραμείνω στην απραξία, θα πεθάνω...... Evil or Very Mad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis Angelou

Giannis Angelou



Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ!   Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! EmptyΤετ Αυγ 26, 2009 8:51 am

Συμφωνώ! Φροντίζουμε πάντοτε να τοποθετούμε τους πάντες στον κουβά!
Δεν είμαστε ίδιοι, πώς να το κάνουμε;
Το τι θα κάνει το Πα.Σο.Κ. ως κυβέρνηση, ας το κρίνουμε τότε!
Η συνεχής άρνηση είναι πολυ κακό!
Ειδικά, όταν ζούμε τη λαίλαπα του νεο-Καραμανλισμού!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makfor

makfor



Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ!   Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! EmptyΤετ Αυγ 26, 2009 8:53 am

οι μερες της ειναι μετριμενες , οτι θα παρει ποδι το ξερουν και οι πετρες , εμενα με φοβιζει το ΜΕΤΑ !!!

φυσικα υπαρχει και το εξης συνομωτικο σεναριο που νομιζω το εχω ξανα πει , η εναλαγη των 2 κομματων εχει να κανει απλα και μονο για να περνανε ποιο ευκολα και χωρις πολλες αντιδρασεις οι νομοι , οι καταπατησεις , η καταργηση των δικαιωματων ... σαν καλα οργανωμενο σχεδιο ... και δυστυχως τα τελευταια 10 χρονια επιβεβαιωνουν το συγκεκριμενο σεναριο ... θα δειξει!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makfor

makfor



Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ!   Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! EmptyΤετ Αυγ 26, 2009 8:59 am

προσπαθουμε για το καλυτερο και περιμενουμε τα αριστα ... αλλα αυτο δεν
παει να πει οτι δεν μπορουμε να κρινουμε την σημερινη πραγματικοτητα !!! . -
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ!   Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! EmptyΤετ Αυγ 26, 2009 9:03 am

Η λογική του φόβου για το μετά, είναι η λογική που κυριαρχεί στο μυαλό της πλειοψηφίας των Ελλήνων!

Ταυτόχρονα, αυτή η ίδια λογική, διατηρεί την κυβέρνηση της Ν.Δημοκρατίας στην εξουσία!!!!!!

Αν δέν υπάρξει μέσα στην λαική συνείδηση η δυναμική "πάμε για άλλα..." δέν υπάρχει και το ξεγάτζωμα της δεξιάς απο την εξουσία. Απορώ πώς αυτό δέν γίνεται κατανοητό!

Οσο για τον δικομματισμό ένα έχω να πώ : Στο χέρι των μικρότερων κομμάτων είναι να γίνουν η σφήνα ανάμεσα στα δύο μεγάλα κόμματα! Μέχρις στιγμής δέν βλέπω καμία διάθεση να πάρουν την εξουσία και να την διαχειριστούν! Προτάσεις καταγγελτικές ακούω χωρίς κυβερνητικές αιχμές, πάντα κατα την γνώμη μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis Angelou

Giannis Angelou



Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ!   Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! EmptyΤετ Αυγ 26, 2009 9:14 am

Ο δικομματισμός αποδεικνύεται ΠΑΝΙΣΧΥΡΟΣ! Δεν αντέχουν τα μικρότερα κόμματα να "μεγαλώσουν". Εξάλλου, δε διαφέρουν και πολύ από τα δυο μεγάλα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ!   Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! EmptyΤετ Αυγ 26, 2009 9:30 am

Ακριβώς!!!!!

Ακουγα στο Μέγκα πρωί-πρωί τον Μανώλη να μήν απαντάει τίποτα σχετικά με τις εγκληματικές παραλείψεις αυτής της κυβέρνησης για τις πυρκαγιές και να επικεντρώνεται στις πυρκαγιές του παρελθόντος επι Πα.Σο.Κ.!!!!

Επικοινωνιακό παιχνίδι "όλοι ίδιοι είμαστε" πλήρως ανεπτυγμένο, μπάς και ο ελληνικός λαός που είναι κολλημένος στην γωνία δέν αντιδράσει δυναμικά και μαζικά, αφού και το άλλο μεγάλο κόμμα "ίδιο είναι".....

Τί έκανε το ΚΚΕ που συμμετείχε στην συζήτηση ??????

Αναμασούσε τα λόγια του Μανώλη για το παρελθόν του Πα.Σο.Κ.!!!!

Καμία πρόταση για μιά άλλη πολιτική για μιά άλλη κυβερνητική στόχευση επι του θέματος. Δέν γουστάρουν να πάρουν την κυβέρνηση, γουστάρουν απλώς να βρίσκονται στην αντιπολίτευση και να κάνουν κριτική εκ του ασφαλούς.

Αμ, δέν "μεγαλώνεις" έτσι!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis Angelou

Giannis Angelou



Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ!   Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! EmptyΤετ Αυγ 26, 2009 9:37 am

Μα δεν έχεις καταλάβει; Για ΟΛΑ φταίει το Πα.Σο.Κ.!
Σα δε ντρέπονται!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ!   Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! EmptyΤετ Αυγ 26, 2009 10:22 am

Για ένα πράγμα φταίει το Πα.Σο.Κ. : Επέτρεψε με τις πολιτικές και παραλείψεις του να φέρει την Ν. Δημοκρατία στην εξουσία και να γυρίσει την χώρα 100 χρόνια πίσω !!!!

Οι κυβερνήσεις Α.Παπανδρέου και Κ. Σημίτη ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΙΔΙΕΣ! Ηταν όμως και οι δύο κυβερνήσεις Πα.Σο.Κ.!!!

Τέρμα τα παραμύθια και οι μικρότητες. Δέν είναι όλοι ίδιοι, αλλά και άν αποδειχτούν στην πράξη ίδιοι, ο λαός χωρίς αργοπορία οφείλει να τους στέλνει σπίτια τους!!!

Οσο για τα μικρότερα κόμματα που θυμίζουν γκρινιάρες γριές που θάθελαν να γίνουν νιές αλλά δέν μπορούν, μιά μικρή αλλά σημαντική ιστορική υπενθύμιση (η ιστορία πάντα διδάσκει, αλλά μόνον αυτούς που θέλουν να διδαχθούν) :

Το Πα.Σο.Κ. εμφανίστηκε απο το πουθενά και ήταν (όταν εμφανίστηκε) ένα μικρό-μικρούτσικο κόμμα. Μέσα σε 6 χρόνια κατόρθωσε όχι μόνο να γίνει μεγάλο αλλά και να τους πάρει τα σώβρακα.
Ας το σκεφτούν καλά όλοι όσοι απο τους μικρούς θέλουν να πάρουν την εξουσία και να δοκιμάσουν να εφαρμόσουν τις δικές τους πολιτικές. Θέλουν όμως ? Σιγά μήν.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis Angelou

Giannis Angelou



Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ!   Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! EmptyΤετ Αυγ 26, 2009 10:25 am

Αποδείχτηκαν φούσκες! 'Ορα Τσίπρας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makfor

makfor



Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ!   Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! EmptyΤετ Αυγ 26, 2009 12:05 pm

να το πουμε αλλιως ...

αυριο το πασοκ βγαινει και λεει οτι πρεπει να απαγορευθει καθε ανταλαγη γης και καθε ανεγερση , σε καθε περιοχη που ειναι στα καμενα και σε καποια χιλιομετρα γυρω απο αυτα , επισης ολες αυτες οι καμενες περιοχες θα πρεπει οπου ειναι δυνατο να φραχθουν και να στηθουν παρατηρητηρια (εαν θετε και του στρατου εαν οχι των δασοφυλακων) , καθε παρατηρητηριο 4 ατομα με 2 πυροσβεστηκα και διπλες δεξαμινες με νερο, οτι βρεθει μεσα σε αυτες τις περιοχες και ειναι νεο κτισμα κατεδαφιζεται οτι ειναι παλιο πληρωνη ενα καλο προστιμο το παιρνει πισω και εκει κλεινει το θεμα ...ταυτοχρονα προτεινει νομο που απαγορευεται να χτιζεις εκτος σχεδιο ΚΑΙ ΜΟΝΟ (δηλαδη τα εντος εκτος επιταυτα και με αποφαση νομαρχη που καναν ενα χωριο σαν το χωρτιατη πολεοδομικο εκτρωμα με ενα αδιεξοδο με 60 σπιτια ΠΑΥΟΥΝ) και για αν χτισεις πρεπει να εχει σχεδιο πολης !!! και ταυτοχρονα ΟΣΟ ΖΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΔΑΣΟΝ , στις βιλαρες τους και σε ολα τα αλλα , που το βρηκε το χωραφι αυτος μεσα στο δασος ? πρεπει να πληρωνει ενα καλο φορο καθε χρονο .... βασικα κατα την αποψη μου πρεπει να υπαρξει ενα σημειο ΜΗΔΕΝ , οπου ολα θα μηδενισουν και θα αρχισουν απο την αρχη και αυτο για μενα πρεπει να γινει ισως σε ολα τα θεματα που οριζουν το ελληνικο κρατος. το σημειο μηδεν για τα δαση μας ειναι ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΑΣΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΤΙΣΜΑ , ΔΗΜΕΥΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΤΙΣΜΑΤΩΝ , δεν μπορει στη μεση του σειχσου να εχει μοναστηρι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ , ουτε στο βουνο της σηθωνιας να εχει τις βιλες των καθηγητων που πηραν απο τους χουντικους !!!!! ΦΟΡΟ , ΦΟΡΟ , ΦΟΡΟ ή κατεδαφιση. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΜΗΔΕΝ


μπορω να γραψω και αλλα , αλλα δεν νομιζω οτι εχει νοημα ,

ακουω ομως ενα χρυσοχοϊδη που μας λεει οτι πρεπει να γινει το α το β το γ μετρα σωστα που ομως ποτε δεν πηρε ο ιδιος και ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΟΣΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ Ο ΙΔΙΟΣ και ετσι ΝΑ γινεται ΙΔΙΟΣ με τους αλλους

μπορει λοιπον το πασοκ και καθε πασοκ , να ορισει μια ΞΕΚΑΘΑΡΗ πολιτικη ? χωρις παραθυρα ? χωρις κολπα ? δεν ξερω που μενουν οι αλλοι ξερω το σπιτι του βενιζελου που ειναι σε δασικη περιοχη , οπως και του τσοχα που ειναι πανω σε εναν λοφο που πριν μερικα χρονια ηταν ΔΑΣΟΣ ... εχω δει το αναψυκτηριο με τους ινδους και πολλα αλλα ...

εμενα δεν με νοιαζει ποιος θα ειναι πανω, με ΝΟΙΑΖΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΗ και αυτη την στιγμη εαν θελετε την ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ δεν ειναι σε θεση κανεις να το κανει , μπορει να θελω το πασοκ , μπορει να το ψηφισω και να του δωσω την ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ του ευκαιρεια αλλα μεσα μου πιστευω οτι θα με πουλησει , και ο λογος ειναι οτι τωρα ως αντιπολιτευση ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ για μενα , δεν νοιαζεται , αδιαφορει , με εχει γραμμενο ...

και εαν θες να το φερω λιγο ποιο κοντα μας, το σαιτ του πασοκ , το φορουμ , η επικοινωνια με τους πολιτες , η αναφορα προβληματων , ειναι ολα μια κοροϊδεια

σημερα αναζητουν τους επομενους πολιτικους , (φτου φτοου μακρυα απο μας) ας πω οτι εγω θελω να ασχοληθω , οτι θελω να προσφερω , οτι θελω να ενταχθω , ΤΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΕΧΩ οταν εχω "γραμμενο" τον βρωμικο κομματικο μηχανισμο ? τι ελπιδες εχω διπλα στον κολλητο του υπουργου ή του βουλευτη ? τι πιθανοτητες και τι δυνατητα εχει ΕΝΑΣ ΠΟΛΙΤΗΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ αλλα δεν μπορει και δεν ΘΕΛΕΙ να περασει μεσα απο τον μυλο της κομματικης οργανωσης ???

που τους ψαχνουν ??? μεσα στα σκτα , οκ , μπορει απο εκει μεσα να βγαλουν και διαμαντι αλλα η αποψη μου ειναι οτι οι πιθανοτητες ειναι να βγαλουν σκτα !!!

και επειδη ακουμε πολλα και επειδη ειμαι πολυ κακος εαν θελω , ο εκπροσωπος τυπου ο κυρ παπακωσταντινου , διαβασε κανεις το βιογραφικο του ? τοσο αξιος ? και δεν το πηρε η νασα , με τι προσοντα και με δυνατοτητες και πως μπηκε στις θεσεις που μπηκε ??? αναρωτιθηκε ποτε κανεις ? ολα αυτα εγιναν ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ ? μπορει καποιος να με πεισει για αυτο ?


εχω παψει απο καιρο να βλεπω κομματικα , οποτε συγχωρεστε μου την πικρια που βγαζω για το κομμα , για μενα δεν υπαρχει κομμα , δεν υπαρχουν γραμμες και ορια μεσα στα οποια πρεπει να κινουμε και δεν μπορω να ευλογω κανενος τα γενια , ουτε καν τα δικα μου

το πασοκ θα βγει και ευχομαι να κανει το καλυτερο για την χωρα , το πασοκ ελπιζω να ειναι διαφορετικο και ελπιζω να φερει την αλλαγη ... αλλα μη με ρωτατε εαν το πιστευω ...και εαν δεν το πιστευω εγω , φανταστειτε τι γινεται στους αλλους

πουπα μου , μπορεις να πεισεις (δηλαδη να σε πιστεψει καποιος τριτος που δεν ειναι συγγενης σου και δεν σε ξερει οκ?) καποιον οτι το πασοκ διαφερει ? οτι δεν θα κανει οτι εκανε με τα εργασιακα το 2000 ? με τις βιοτεχνιες ? με το εμποριο ? μπορεις ? εγω δεν μπορεσα ρε φιλεναδα , οτι και εαν τους πω μου το γυρνανε πισω ...

σταματαω ομως παιδια γιατι και πληγωνομαι και σας πληγωνω , το θεμα ειναι να υπαρχει θεληση για την αλλαγη για μετρα που θα δωσουν λυση , προτασεις που διαορθωσουν τα κακως κειμενα.

ευχαριστω και σορυ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ!   Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! EmptyΤετ Αυγ 26, 2009 4:14 pm

Υπάρχει ένας διαλεκτικός κανόνας, που λέει ότι: Κάθε λαός έχει την Κυβέρνηση, που του αξίζει....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ!   Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! EmptyΠεμ Αυγ 27, 2009 8:21 am

Σιγά μήν ζητήσεις και συγνώμη που γράφεις τα αυτονόητα, ρε Μάκη !

Τα αυτονόητα γράφεις, και δέν το λέω εγώ αλλά η ιστορική καταγραφή. Γιατί το Πα.Σο.Κ. άν τάχε κάνει αυτά που γράφεις, δέν θάταν στην αντιπολίτευση αλλά θα κυβερνούσε ακόμα !

Γιατί λοιπόν εγώ παλεύω ακόμα για να πείσω και να πεισθώ ????

Γιατί έτσι είναι ο χαρακτήρας μου, γιατί είναι ανθρώπινα λογικό να αναζητάς στο καινούριο την καλύτερη λύση για την χώρα σου, και γιατί η Ν.Δημοκρατία απέδειξε περίτρανα ότι μόνο καταστροφή μπορεί να αναπαράγει.

Τόγραψα πολλές φορές και θα το ξαναγράψω άλλες τόσες :
Οταν μιά κυβέρνηση ΔΕΝ κάνει, ΔΕΝ τραβάει αλλά απλά καταστρέφει, πρέπει να φεύγει τάχιστα.
Είναι κρίμα που δέν έχουμε μπροστά μας ένα Κίνημα χωρίς βεβαρυμένο παρελθόν!! Αυτό όμως δέν σημαίνει ότι δέν οφείλουμε να δοκιμάσουμε την καινούρια πολιτική που εξαγγέλει. Αυτό το οφείλουμε στους εαυτούς μας, τα παιδιά μας και την χώρα μας. Οχι δέν μπορώ να σε διαβεβαιώσω, ούτε εσένα ούτε και κανέναν, ότι θα πραγματοποιήσει αυτά που εξαγγέλει και αυτά που δέν έκανε όταν κυβερνούσε. Κάπως όμως πρέπει να κυβερνηθεί αυτή η χώρα και δέν βλέπω μπροστά μου ΚΑΝΕΝΑ αλλο κόμμα να θέλει να κυβερνησει αξιόπιστα και σοβαρά.
Η ελπίδα για το καλύτερο, και μόνον αυτή, με κάνει να θέλω να πείσω για την επόμενη λύση που μπορεί να είναι το Πα.Σο.Κ..
Γιατί όμως παραμένω να ελπίζω στο Πα.Σο.Κ. και όχι σε κανέναν άλλον ?
Γιατί ΟΛΕΣ οι κυβερνήσεις του Κινήματος ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΑΝ ΙΔΙΕΣ, αντίθετα με της Ν.Δημοκρατίες που δέν διέφεραν οι πολιτικές τους. Εκεί και μόνον εκεί βρίσκεται η ελπίδα μου, δηλαδή στο ότι και η σημερινή ηγεσία του Κινήματος θα χαράξει τον δικό της κυβερνητικό δρόμο που δέν θα μοιάζει με τους προηγούμενους. Σε αυτό ευελπιστώ, σε αυτό προσδοκώ, σε αυτό το σημείο θέλω και να πείσω.

Πράγματι ο διαλεκτικός κανόνας που αναφέρει ο choricos υπάρχει!
Θα μου επιτρέψετε όμως να υποθέτω ότι ο ελληνικός λαός μαθαίνει απο τα λάθη του, γίνεται καλύτερος και η επόμενη κυβέρνηση που θα αναδείξει θα τιμήσει και αυτόν και τις επιλογές του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ!   Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! EmptyΠεμ Αυγ 27, 2009 11:41 am

Και για να μήν τελειώσω τις απόψεις μου σε αυτήν την θεματική, ανολοκλήρωτες και πιθανώς για πολλούς άσχετες με το θέμα της, καταθέτω την άποψή μου για τα μέτρα που πρέπει να παρθούν ΑΜΕΣΑ, εδώ και τώρα, για την πρόληψη και αποφυγή στο μέλλον καταστροφικών πυρκαγιών :

- Να ολοκληρωθεί το δασολόγιο

- Δημιουργία Φορέα Προστασίας Δασών επανδρωμένο κατάλληλα απο επιστημονικό και τεχνικό προσωπικό, τόσο για την πρόληψη των πυρκαγιών (βλέπε καθαρισμό και φύλαξη δασών), όσο και για την υπεύθυνη διαχείριση και εποπτεία σε περίπτωση ξεσπάσματος πυρκαγιάς. Οσο για τα κονδύλια, μπορούν να αξιοποιηθούν τα κοινοτικά κονδύλια και να μειωθούν οι αμυντικές δαπάνες της χώρας (επιτέλους κάποτε πρέπει να θεωρείται αμυντική δαπάνη η προστασία των ελληνικών δασών!!!)

- Κατάργηση οποιουδήποτε ιδιοκτησιακού καθεστώτος και αξιώσεων εντός των δασών (μηδέ της εκκλησίας εξαιρουμένης), και απαγόρευση ατομικής ιδιοκτησίας σε δασικές εκτάσεις. Οι τίτλοι ιδιοκτησίας που ήδη υπάρχουν να κυρηχθούν άκυροι και να περιέλθουν στο ελληνικό δημόσιο. Αυτονόητο, η κατεδάφιση των αυθαιρέτων.

Γνωρίζω και είμαι σε θέση να διαβάζω, ότι υπάρχουν και άλλα πολλά μέτρα που μπορεί και πρέπει να παρθούν για να μήν ξαναζήσουμε επιτέλους τέτοιες εθνικές καταστροφές, αλλά θεωρώ ότι τα πιό πάνω είναι τα πλέον άμεσα. Οπως επίσης πιστεύω ότι η κυβέρνηση που δέν θα προβεί σε τέτοιου είδους νομοθετικές ρυθμίσεις, αβίαστα ο ελληνικός λαός θα πρέπει να την θεωρήσει εγκληματική και να την στείλει σπίτι της.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makfor

makfor



Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ!   Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! EmptyΠεμ Αυγ 27, 2009 12:47 pm

"Κάθε λαός έχει την Κυβέρνηση, που του αξίζει.." καλο αλλα παλιο , λογικη παγιδα του τυπου "σου φερονται οπως σου αξιζει να σου φερονται" και πολλα αλλα .. αυτα τα λενε οι πολιτικοι για να μας βγαινουν απο πανω

οπως το "χρημα δεν φερνει την ευτυχεια" και οπως λεει ο πλουσιος φιλος μου " καλιο πλουσιος και υγιεις παρα φτωχος και αρρωστος" !!! οποτε ας μη πεφτουμε σε λογικες παγιδες και φρασεις καποιος ΔΗΘΕΝ ΜΕΓΑΛΩΝ που μας τα πετανε σαν σταχτι στα ματια μας ...
ολοι μας περιμενουμε κατι καλυτερο σε οποια παραταξη και εαν ειμαστε , ειτε αυτος λεγετε καραμαλης και φερνει το νεο (2000) ειτε ειναι γιωργος και ειναι τιμιος (2000 επισης) ΟΛΟΙ ΜΑΣ , οκ υπαρχει και η κλικα ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΛΙΚΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΣΥ δεν μπορουμε να κανουμε ΤΙΠΟΤΑ μονο ο γιωρικας και ο κωστιακας μπορουν να κανουν κατι για την ΚΛΙΚΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ και ΑΥΤΟ ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ !!!! ευχαριστω

πουπα μου , συμφωνω γιαυτο αλλωστε και το παλευουμε , στο ραδιοφωνο ακουσα οτι το δασολογιο θα δωθει σε ιδιωτικη εταιρεια α) ισως γιαυτο βιαστηκαν να καψουν οτι προλαβουν? ή β) ισως τωρα να καψουν περισσοτερα , δεν ειμαι κατα του ιδιωτικου αλλα λογω του οτι εδω ειναι ΕΛΛΑΝΤΑ ΤΟ ΦΟΒΑΜΑΙ !!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ!   Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! EmptyΠαρ Αυγ 28, 2009 8:33 am

Τί θα πεί "το δασολόγιο θα δωθεί σε ιδιωτική εταιρεία"???????

Θα συντάξει το δασολόγιο η ιδιωτική εταιρεία ??????

Μια ιδιωτική εταιρεία θα καθορίσει τί είναι δάσος και τί όχι ???????

Τί κουφά είναι αυτά ?????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ!   Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! EmptyΠαρ Αυγ 28, 2009 11:39 am

Φίλε makfor η πρόταση "κάθε λαός έχει την κυβέρνηση που του
αξίζει" δεν είναι "λογική παγίδα κάποιου μεγάλου". Είναι το
καταστάλλαγμα της αντίληψης του διαλεκτικού υλισμού για τον ρόλο της
προσωπικότητας στην εξέλιξη του ιστορικού γίγνεσθαι. Με απλά λόγια οι διάφορες
ιστορικές προσωπικότητες (μεταξύ των οποίων και οι εκάστοτε κυβερνήτες) είναι προϊόντα των αντικειμενικών και
υποκειμενικών συνθηκών της συγκεκριμένης ιστορικής περιόδου. Οι υποκειμενικές
συνθήκες αντιστοιχούν ακριβώς στο μορφωτικό-πολιτιστικό επίπεδο του λαού
αναφοράς.
Στην αδιαμφισβήτητη ορθότητα της θεωρητικής αυτής προσέγγισης, οφείλεται η
τεράστια χρήση των δημοσκοπήσεων στην σύγχρονη εφηρμοσμένη πολιτική, χρήση στην
οποία επιδίδονται με χαρακτηριστικό «φανατισμό» ακόμη και οι πλέον συντηρητικοί
(τουτέστιν ορκισμένοι εχθροί του υλισμού) πολιτικοί.


Αντίθετα εντελώς
αντιδιαλεκτική και άκρως συντηρητική είναι η θεωρία περί δικομματισμού και
κυρίως η ανοησία «όλοι ίδιοι είναι» ή και «οι άλλοι τα ίδια έκαναν άρα και τα
ίδια θα έκαναν», που προπαγανδίζεται επίμονα από τις συντηρητικές ηγετικές
ομάδες της δεξιάς και της αριστεράς.


Τώρα οι παροιμίες
του τύπου «το χρήμα δεν φέρνει την ευτυχία» είναι προϊόντα άλλοτε θρησκευτικών
κύκλων, άλλοτε διαφόρων μεγαλοαστικών στρωμάτων, άλλοτε απλώς λαϊκής θυμοσοφίας
και ως εκ τούτου ούτε σοβαρό επιστημονικό ενδιαφέρον έχουν, ούτε πολλώ μάλλον καμιά
χρησιμότητα ως εργαλεία ερμηνείας των κοινωνικών και πολιτικών φαινομένων.


Τέλος τα «περί
πλουσίων και υγειών κ.λ.π» αποτελούν
προφανώς απλοϊκά δείγματα εφήμερου «εξυπνακισμού», παντελώς ανάξια λόγου και σχολιασμού.


Θα ήταν λοιπόν ωφέλιμο
να αποφεύγονται συγκρίσεις εντελώς ανόμοιων πραγμάτων, οι οποίες ακριβώς αποτελούν
«λογικές (ακριβέστερα παράλογες) παγίδες» και σε κάθε περίπτωση συσκοτίζουν
μάλλον παρά διευκολύνουν τη συζήτηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ!   Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! EmptyΠαρ Αυγ 28, 2009 4:59 pm

Βρε-βρε
Καλησπερα
Εγω εδω ειμαι,τι κανετε...οχι παντως εντυπωση??
Ακομα Πα.Σο.Κ. ειστε?....η αλλαξατε?
Βρε καθηστε εδω,που θα βρειτε χειροτερα!!!!!!!
Απλα Εγκληματιες λεει ο φιλος μου ο Γιαννης!!!!!
ΑΠΛΑ ΕΚΤΕΛΟΥΝ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΛΕΩ ΕΓΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!!!!!
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΚΤΕΛΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ-ΣΟΥ ΜΕ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΔΑΣΟΦΥΛΑΚΩΝ,ΔΑΣΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ Κ.Λ.Π
Εισαστε εξυπνοι ανθρωποι !!!! που και ποτε η πυροσβεστικη σβηνει δαση!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αααααα περιμενει την φωτια να κατεβει χαμηλα στα σπιτια!!!!
Δεν εχω σαλιο να φτυσω...sorry
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makfor

makfor



Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ!   Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! EmptyΔευ Αυγ 31, 2009 8:02 am

πουπα δεν ξερω , αυτο ακουσα το ραδιοφωνο οπως ειπα , μπορει και να μην ισχυει !!!

choricos , επιμενω οτι το "κάθε λαός έχει την κυβέρνηση που του
αξίζει" δεν μου λεει τιποτα και οτι ειναι λεξεις των κυβερνοντων , της εξουσιας για να μεταθετουν την ευθυνη προς τα κατω !!!! τωρα εαν εσυ θεωρεις οτι εισαι ομοιος των κυβερνοντων ή οτι αυτοι σου αξιζουν , παω πασο , ΕΓΩ παλι οχι , δεν τους μοιαζω , ουτε μου αξιζουν ... αργα ή γρηγορα θα τους αλλαξω αλλα βλεπεις ΕΙΣΤΕ ΠΟΛΛΟΙ !!! ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ!   Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! EmptyΔευ Αυγ 31, 2009 4:05 pm

Φίλε Μακφορ,

Τις γενικότερες ιδεολογικές μου απόψεις και τις κατ’ ιδίαν αξιολογήσεις μου σε όλα τα θέματα της κυβερνητικής δράσης ή αδράνειας τις διατυπώνω ξεκάθαρα στο ιστολόγιο μου εδώ και ενάμιση χρόνο και πιστεύω ότι δεν υπάρχουν πλέον περιθώρια για συγχύσεις περί την πολιτική μου τοποθέτηση.

Ειδικότερα για την εφαρμογή του υπό συζήτηση κανόνα σε σχέση με το πρόβλημα των πυρκαϊών μπορείς να βρεις περισσότερα εδώ. http://choricos.blogspot.com/2009/08/blog-post_25.html

Κατανοώ την αγωνία σου να αλλάξεις την πολιτική κατάσταση της χώρας, αλλά
πιστεύω παρόμοιες ανησυχίες έχουν και όλοι όσοι συμμετέχουν σ’ αυτό το φόρουμ.

Επειδή ευτύχησα να συμμετάσχω ενεργά στην ιστορική αλλαγή,που συντελέστηκε στην πατρίδα μας στην δεκαετία 1974-1985 μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι αυτό το ευγενικό εγχείρημα δεν εξυπηρετείται από τυφλές επιθέσεις όλων εναντίον αλλήλων. Χρειάζεται βεβαίως αγωνιστική διάθεση, αλλά και σύνθεση στη σκέψη και ενότητα στη δράση.

Με απλά λόγια είναι ωφελιμότερο να προσπαθήσουμε να κατανοήσουμε ο
ένας τον άλλο, παρά να πετροβολούμαστε άσκοπα μεταξύ μας.

Λυπάμαι για την τροπή που τείνει να πάρει η συζήτηση και δυστυχώς δεν μπορώ να την παρακολουθήσω περαιτέρω με αυτούς τους όρους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Perkos G





Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ!   Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! EmptyΔευ Αυγ 31, 2009 8:38 pm

Ας συνεχίσουμε να αγωνιζόμαστε για αυτά που πιστεύουμε ,ας συνεχίσουμε να είμαστε αμείλικτοι ενάντια σε κάθε μορφής βία, χειραγώγηση της σκέψης των πολιτών από όπου κι αν προέρχεται ,ας καταθέτουμε τις αγωνίες μας για το αύριο και την αυστηρή κριτική μας για τα κακώς κείμενα στο κόμμα μας . Δεν είμαστε εξουσιαστές και θα πρέπει να μας γίνει βίωμα πως αν δεν παλέψουμε, τίποτε δεν θα έλθει έτοιμο από κανένα κόμμα . Εχουμε- επιβάλλεται να έχουμε- απαιτήσεις από ένα κόμμα που φιλοδοξεί να έλθει αύριο στην εξουσία.

Ας μην τα ισοπεδώνουμε όμως όλα. Εχουμε χίλιους δύο λόγους να γκρινιάξουμε για το τι έκανε η δεν έκανε το Πα.Σο.Κ. για το πώς το θέλουμε η όχι. Το πιο πιθανό είναι κι αυτή τη φορά να διαψευσθούν και πάλι οι ελπίδες μας. Το ακόμη χειρότερο όμως θα είναι να μπούμε από τώρα στη λογική του «τι Πλαστήρας τι Παπάγος» . Είναι μια λογική που βολεύει τη συντήρηση που με τη σειρά της την περνάει στο λαό. Είναι η λογική του pourquoi όταν οι Γάλλοι αναρωτιόντουσαν γιατί να πολεμήσουν και χάσανε τη μάχη. Είναι η λογική που σήμερα έχει χαθεί ο αγωνιστικός παλμός, συνδικαλιστικό κίνημα δεν υπάρχει , ο κόσμος δεν εχει μάθει να διεκδικεί εντελώς υποταγμένος ,φοβάται να προασπίσει τα συμφέροντα του. Είναι η κρατούσα λογική της εποχής οπου οι σημερινές συνθήκες αντιστοιχούν στο επίπεδο των κοινωνικών στρωμάτων.

Ας μη βιαζόμαστε λοιπόν να τους πλακώσουμε ολους με τις κλωτσιές. Τις απόψεις μου οι περισσότεροι τις ξέρετε. Έναν-έναν και με τη σειρά. Κι αυτή τη στιγμή προέχει να φύγει το συντομότερο δυνατό μια ανίκανη κυβέρνηση , πριν πουληθεί η καεί ολη η Ελλάδα .

Μην περιμένουμε να αλλάξουν τα κόμματα την κοινωνία , αν δεν αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι Εχουμε την υποχρέωση να το κάνουμε , στο βαθμό που μπορούμε να δώσουμε τις μάχες μας.

Η αλλαγή θα έλθει από κάτω προς τα πάνω. Και στο σημείο αυτό έχει και ο λαός τις ευθύνες του ,δεν είναι άμοιρος στο τι και ποιους εκλέγει.

Γιατί με τις προπέρσινες πυρκαγιές για ένα τριχίλιαρο ευρώ ενώ του κάηκε η περιουσία ξαναψήφισε τον Καραμανλή. Τρείς χιλιάδες ευρώ το κεφάλι για μια αυτοδυναμία ! Μπορεί να μην του αξίζει μια τέτοια κυβέρνηση αλλα να που είναι υπεύθυνος γιατί την ξαναψήφισε . Τη δική του επιλογή σήμερα πληρώνουμε , όπως και τις κοντόφθαλμες επιλογές του καθένα μας

Κάπου και πολλάκις γράψαμε για τις βιοτικές ανάγκες που καθορίζουν την πολιτική στάση του ψηφοφόρου και τον καθιστούν έρμαιο και ζητιάνο των ορέξεων των εξουσιαστών.

Οσο κρατάει αυτή η κατάσταση μη περιμένετε να αλλάξει τίποτε. Η μάχη με τις καθεστωτικές αντιλήψεις θα δώσει ένα φώς ελπίδας για αυτό που ονειρευόμαστε. Μάχη σε πολλά μέτωπα ,μάχη από όλους μας .

Επιτακτική ανάγκη να φύγουν τώρα. Δεν είναι απλά εγκληματίες είναι πολλά περισσότερα που εμπίπτουν στο νόμο περι λογοκρισίας και στο επικίνδυνο σύνθημα της νέας εποχής «τι Γιωργάκης τι Κωστάκης» εγω προσωπικά δεν συμμετέχω

Απλά προσπαθώ εδώ μέσα να δω τι είναι εκείνο που μπορεί να μας ενώσει για τη νέα αλλαγή η ανατροπή –η όπως θέλετε πείτε το- και όχι αυτά που μας χωρίζουν και τα γνωρίζουμε όλοι μας.

--
Υ.Γ. Πούπα χαίρομαι που σε βλέπω να ξαναγράφεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ-
Μετάβαση σε: